Groźna niedziela. Przejdą gwałtowne burze z gradem, możliwe trąby powietrzne

W nocy z soboty na niedzielę nad Polską przeszły burze o umiarkowanej, a lokalnie dużej sile. Towarzyszyły im ulewne opady deszczu, silny wiatr i nieduży grad. Zjawiska burzowe były też aktywne elektrycznie. Niedziela zapowiada się jeszcze groźniej.

Polska w niedzielę (30.08.2020) zostanie podzielona na pół przez pofalowany front atmosfryczny, który odzielać będzie dwie zróżnicowane masy powietrza. Do zachodniej części kraju, gdzie dziś będzie miejscami mniej niż 20 stopni napływać będzie chłodna masa polarnomorska. Z kolei po wschodniej stronie frontu znajdować się będzie gorąca masa zwrotnikowa. We wschodniej części Polski wystąpi upał. Na Podkarpaciu może być nawet 32-33 stopnie.

Po południu zacznie rozwijać się konwekcja. Pierwsze burze rozwijać się będą na terenie Czech oraz Śląska i Opolszczyzny, sytuacja bardzo szybko będzie się zmieniać. Komórki burzowe przesuwać się będą w kierunku północnym i północno wschodnim intensyfikując się. Prawdodobony jest rozwój silnego układu MCS z wbudowanym zjawiskiem bow echo. Przed omawianym układem rozwijać się mogą silne superkomórki burzowe (SC mogą być wbudowane również w układ MCS).

Najwięcej burz występować ma późnym popołudniem, wieczorem oraz w pierwszej części nocy. Druga część nocy będzie już spokojniejsza.

Prognoza burz na niedzielę (30.08.2020)

W trakcie burz przewidujemy nawalne opady deszczu (do 20-30 mm, lokalnie ze względu na przejście kilku burz sumy opadowe mogą być większe doprowadzając do zalań i podtopień). Głównym zagrożeniem będą jednak bardzo silne porywy wiatru, którego prędkość osiągać będzie do 80-100 km/h. W przypadku utworzenia się struktury bow echo lub z najsilniejszyh burz superkomórkowych prędkość wiatru może osiągnąć aż 130 km/h. Burzom towarzyszyć będzie również grad, głównie w przypadku superkomórek. Jego średnica osiągać będzie do 3-6 cm. Istnieje także zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju trąb powietrznych o sile F2/F3.

Zalecamy szczególną ostrożność i baczne obserwowanie nieba oraz naszej strony internetowej. Dziś prowadzimy specjalną relację na żywo. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu

Jak należy zachować się będąc w terenie?

  • Przede wszystkim należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni i pod drzewami. Stojąc pod drzewem jesteśmy narażeni także na uderzenie pioruna. Zagrożenie mogą stanowić spadające złamane konary.
  • Nie należy szukać schronienia pod słupami linii energetycznych, wolno stojącymi wieżami oraz masztami;
  • Jeśli burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, to najlepiej kucnąć z jednoczesnym maksymalnym zbliżeniem stóp do siebie, gdyż, jeśli piorun uderzy w naszym pobliżu ograniczymy oddziaływanie napięcia krokowego. Jeśli jest to możliwe podłóżmy pod stopy plecak, kurtkę lub coś, co odizoluje nas od podłoża. Nie powinno się także biegać w czasie burzy, ponieważ stawiamy wtedy duże kroki, a to zwiększa napięcie krokowe;
  • W przypadku, gdy jesteśmy w górach i widzimy nadciągającą burzę, należy zejść ze szczytów w niższe partie. W szczyty uderzają często pioruny. W przypadku, gdy burzy towarzyszą nawalne opady deszczu, nie należy zbliżać się także do górskich strumieni, gdyż może dojść na nich do tzw. powodzi błyskawicznej, czyli szybko przemieszczającej się fali powodziowej zabierającej wszystko, co stanie jej na drodze. Najlepiej schronić się w schronisku, jeśli jest to możliwe;
  • Dobrym schronieniem w czasie burzy jest samochód, gdyż tworzy tzw. klatkę Faradaya. Prąd przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie wnika do wnętrza;
  • Gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni, i widzimy, że nadciąga burza nie powinno się czekać do momentu, gdy nadejdzie i zacznie padać, ponieważ piorun może uderzyć także w pewnej odległości od strefy opadu;
  • Widząc nadchodzącą burze należy jak najszybciej skończyć pracę na wysokościach np. na dachu;
  • Jeśli burza zastanie nas nad jeziorem, morzem, czy też rzeką nie powinno się przebywać w wodzie, ponieważ związki chemiczne znajdujące się w wodzie przewodzą prąd. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody, możemy zostać porażeni;
  • Nie powinno się także żeglować po akwenach. Istnieje wtedy ryzyko powstania nad nimi szkwału.
  • Jeśli prognozy wskazują na możliwość burzy nie parkuj samochodów pod drzewami i bilbordami.

Co robić podczas burzy, gdy jesteśmy w domu?

  • Pamiętaj o zamknięciu okien i poddaszy.
  • Uprzątnij rzeczy znajdujące się na dworzu, które mogą zostać zmiecione podczas silnych porywów wiatru.
  • Będąc wewnątrz pomieszczenia w domu nie powinno się korzystać z urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji, nie powinno się też korzystać z telefonu stacjonarnego. Jeśli piorun uderzy w linię komunikacyjną czy też energetyczną może po nich spłynąć do odbiorników.
  • Wartościowe urządzenia elektryczne powinno się odłączyć od sieci. Korzystanie z urządzeń elektrycznych niepodłączonych do sieci np. laptopów czy też telefonów komórkowych nie stanowi zagrożenia.
Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią kraju przeszły burze przynoszące kres ciepłej aurze. W nowym tygodniu czeka nas duże ochłodzenie. Poniedziałek (15.04.2024) rozpocznie się dominacją chmur, rozpogodzenia możliwe …

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo ciepłych dniach nadchodzą duże zmiany w pogodzie. Przed nami dłuższy chłodny okres z częstymi opadami.  Zmiany rozpoczną się już w nadchodzącą noc. …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią...

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo...

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...