Do Polski zbliża się kolejna wichura! Tym razem najbardziej zagrożone jest Pomorze

Pogoda nie pozwoli nam się nacieszyć zbyt długo w miarę spokojną aurą. Już dzisiaj (15.03.2019) wieczorem w Polskę uderzy kolejna wichura. Sprawcą zamieszania będzie ośrodek niżowy Heinz.

W miarę jak zbliżać się będzie do naszego kraju wspomniany niż tym bardziej będzie malała odległość między nim a obszarem wysokiego ciśnienia z nad południowej i południowo zachodniej części kontynentu. Przełoży się to na znaczne nasilanie wiatru.

W nocy z piątku na sobotę (15/16.03.2019) najbardziej zagrożone będzie Pomorze Zachodnie. Porywy wiatru z sektora zachodniego mogą tam w nocy osiągać 80-100 km/h, a w strefie brzegowej do 110 km/h. W centrum powieje do 80-90 km/h, na przeważającym obszarze kraju do 60-80 km/h. Najspokojniej będzie na Suwalszczyźnie, tam porywy nie powinny do rana przekroczyć 50 km/h. Oprócz wiatru ośrodek ten przyniesie także opady o umiarkowanym, okresami dużym natężeniu oraz burze. Dodatkowo w trakcie burz padać będzie najmocniej, możliwy drobny grad, a porywy wiatru mogą być jeszcze nieco silniejsze. Temperatura nie spadnie poniżej 3-5oC.

Maksymalne porywy wiatru w nocy (16.03.2019 godz. 04:00)

W sobotę (16.03.2019) natomiast najmocniej powieje na południowym wschodzie, w centrum i częściowo na południu do: 80-90 km/h. Na większym terenie Polski porywy osiągną 60-80 km/h. Najsłabiej powieje w dalszym ciągu na Suwalszczyźnie: do 50-60 km/h. Wieczorem wiatr zacznie słabnąć. Najwięcej opadów deszczu na wschodzie, północnym wschodzie oraz częściowo w centrum i na północy. Po południu opady w tych regionach zaczną zanikać, a kolejna strefa wkroczy nad regiony zachodnie i południowo zachodnie. Przez cały dzień zachmurzenie będzie duże i całkowite. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 5-7oC na północnym wschodzie i wschodzie do 7-8oC w innych regionach.

Niedziela przyniesie znaczną poprawę pogody. Będzie więcej słońca i znacznie cieplej. Miejscami do 17-18oC. Więcej chmur i opady na północy oraz na północnym zachodzie.

Ponownie zalecamy szczególną ostrożność, uprzątnięcie rzeczy, które może porwać wiatr i jeśli jest możliwe o pozostanie w domach.

Źródło mapy: meteologix.com

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na wtorek. Dość ciepło, ale na północy sporo opadów deszczu. Możliwe nawet burze

Układ wyżowy, który kształtował pogodę w ostatnich dniach będzie odsuwał się na wschód, a obszar kraju zacznie się dostawać pod wpływ niżu znad Skandynawii i chłodnego frontu z nim związanego. Napływać będzie …

Pogoda na środę, 13 października. Dynamiczna pogoda. Przelotny deszcz, grad i krupa śnieżna. Będzie zimno

Jutro obszar kraju dostanie pod wpływ ośrodka wyżowego z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, dodatkowo nad krajem zaznaczy się chłodny front atmosferyczny związany z niżem ulokowanym nad Morzem Barentsa. Napływać będzie chłodna i …

Prognoza pogody na tydzień 18-24.10.2021

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zróżnicowana pogoda. Będzie zarówno duże ocieplenie, ale też pod koniec tygodnia nadejdzie silne ochłodzenie. Opady deszczu będą występować znacznie częściej niż dotychczas. Poniedziałek (18.10.2021) przywita nas dominacją …

Pogoda na czwartek, 30 września. Ulewy na wschodzie i w centrum, temperatura do 16 stopni

W dniu jutrzejszym obszar kraju początkowo będzie w zasięgu frontu okluzji i zatoki niżowej związanej z niżem znad Dani. W miarę upływu dnia coraz bardziej zaznaczał się będzie wpływ wyżu znad Alp. …