Do Polski zbliża się kolejna wichura! Tym razem najbardziej zagrożone jest Pomorze

Pogoda nie pozwoli nam się nacieszyć zbyt długo w miarę spokojną aurą. Już dzisiaj (15.03.2019) wieczorem w Polskę uderzy kolejna wichura. Sprawcą zamieszania będzie ośrodek niżowy Heinz.

W miarę jak zbliżać się będzie do naszego kraju wspomniany niż tym bardziej będzie malała odległość między nim a obszarem wysokiego ciśnienia z nad południowej i południowo zachodniej części kontynentu. Przełoży się to na znaczne nasilanie wiatru.

W nocy z piątku na sobotę (15/16.03.2019) najbardziej zagrożone będzie Pomorze Zachodnie. Porywy wiatru z sektora zachodniego mogą tam w nocy osiągać 80-100 km/h, a w strefie brzegowej do 110 km/h. W centrum powieje do 80-90 km/h, na przeważającym obszarze kraju do 60-80 km/h. Najspokojniej będzie na Suwalszczyźnie, tam porywy nie powinny do rana przekroczyć 50 km/h. Oprócz wiatru ośrodek ten przyniesie także opady o umiarkowanym, okresami dużym natężeniu oraz burze. Dodatkowo w trakcie burz padać będzie najmocniej, możliwy drobny grad, a porywy wiatru mogą być jeszcze nieco silniejsze. Temperatura nie spadnie poniżej 3-5oC.

Maksymalne porywy wiatru w nocy (16.03.2019 godz. 04:00)

W sobotę (16.03.2019) natomiast najmocniej powieje na południowym wschodzie, w centrum i częściowo na południu do: 80-90 km/h. Na większym terenie Polski porywy osiągną 60-80 km/h. Najsłabiej powieje w dalszym ciągu na Suwalszczyźnie: do 50-60 km/h. Wieczorem wiatr zacznie słabnąć. Najwięcej opadów deszczu na wschodzie, północnym wschodzie oraz częściowo w centrum i na północy. Po południu opady w tych regionach zaczną zanikać, a kolejna strefa wkroczy nad regiony zachodnie i południowo zachodnie. Przez cały dzień zachmurzenie będzie duże i całkowite. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 5-7oC na północnym wschodzie i wschodzie do 7-8oC w innych regionach.

Niedziela przyniesie znaczną poprawę pogody. Będzie więcej słońca i znacznie cieplej. Miejscami do 17-18oC. Więcej chmur i opady na północy oraz na północnym zachodzie.

Ponownie zalecamy szczególną ostrożność, uprzątnięcie rzeczy, które może porwać wiatr i jeśli jest możliwe o pozostanie w domach.

Źródło mapy: meteologix.com

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Nadchodzą zmiany w pogodzie. Zrobi się upalnie, a w niedzielę wrócą burze

W nadchodzący weekend nadejdą zmiany w pogodzie. Zacznie robić się upalnie oraz wrócą burze. Przed nami więc prawdziwie letnia pogoda w weekend. Względem wcześniejszych prognoz upał wystąpi tylko miejscami i nie będzie …

Pogoda na poniedziałek, 5 lipca. Zrobi się gorąco. W wielu regionach pojawią się burze

Nowy tydzień rozpocznie się ociepleniem. W wielu miejscach pojawiać będą się jeszcze przelotne opady deszczu i burze. Na ogół nie powinny być one gwałtowne, tylko na północnym wschodzie prognozujemy większe natężenie burz. …

Prognoza pogody na czwartek, 8 lipca. Znów upał do 34 stopni. Na zachodzie silne burze

W środę pogodę w zachodniej części kraju kształtował pofalowany front atmosferyczny. Podobnie będzie również w czwartek. Wspomniany front rozdziela dwie zróżnicowane masy powietrza: wyraźnie chłodniejszą polarną o cechach morskich nad regionami zachodnim …

Pogoda na piątek, 9 lipca. Przed nami burzowy dzień. Na wschodzie nadal upał do 33 stopni

W piątek pofalowany front przemieści się nad regiony wschodnie, dodatkowo może na nim powstać kolejny mezoskalowy ośrodek niskiego ciśnienia. Powietrze zwrotnikowe zalegać będzie jeszcze nad wschodnią częścią kraju, a nad większość regionów …