Gwałtowne burze w piątek

Dzisiaj w całym kraju jest ciepło, temperatura w wielu miejscach przekroczyła 25ºC. Wystąpiły również burze-na północy kraju. Jutrzejszy dzień będzie jeszcze cieplejszy oraz pojawią się silniejsze burze.

Na początku trzeba wspomnieć, że Polska podzieli się na dwa sektory na zachód od linii Wrocław-Bydgoszcz-Trójmiasto cały dzień będzie pochmurny z opadami deszczu i niską temperaturą. Będzie tam na prawdę zimno, bo termometry pokażą zaledwie 14-16ºC. Zupełnie inaczej sytuacja pogodowa będzie wyglądała na wschód od wspomnianej linii…do czasu. Temperatura bardzo szybko poszybuje w górę i będziemy mieli do czynienia z upałem. Najcieplej na Podkarpaciu, bo 32ºC, reszta cieplejszego sektora z temperaturą oscylującą w granicach 29-31ºC.

Tak więc jak łatwo zauważyć pojawi się znaczna różnica termiczna między wschodem a zachodem; na rozciągłości 100 km temperatura może ulec zmianie z 30ºC do 15ºC, a więc w dniu jutrzejszym będziemy mieli do czynienia z poważnym ochłodzeniem. Sprawcą gwałtownej zmiany aury będzie chłodny front atmosferyczny, który dzisiaj przyniósł burze w północnej części Polski. Co ciekawe wyraźnie zwolni, a w godzinach południowych będzie znajdował się na wyżej wspomnianej linii.

Komórki burzowe mogą rozwijać się bardzo wcześnie. Ich tor przemieszczania się będzie przebiegał wzdłuż frontu-od południa na północ z lekkim odbiciem na wschód. Blisko frontu pojawią się świetne warunki kinematyczne, co za tym idzie pojawia się superkomórki burzowe, toteż nie zawsze burze będą przemieszczały się w jednym kierunku. Ważnym czynnikiem wspomagającym inicjacje burz będzie konwergencja przedfrontowa. Bardzo prawdopodobne jest powstanie układu MCS. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą nawalne opady deszczu, mogą one prowadzić do podtopień i powodzi błyskawicznych. Pojawi się także grad o średnicy kilku centymetrów. Poza tym komórki burzowe będą generować silne porywy wiatru dochodzące do 100 km/h. Burze będą także aktywne elektrycznie, więc prawdopodobieństwo rażenia piorunem dość wzrośnie.

Obok wyżej wymienionych niebezpieczeństw, możliwe jest również te najbardziej ekstremalne-zejście trąby powietrznej, jednak jej możliwość wystąpienia ściśle zależy od przebiegu sytuacji. Obecnie ryzyko jej pojawienia nie jest duże, ale sam fakt takiego prawdopodobieństwa świadczy o sile jutrzejszych burz.

Z biegiem godzin komórki burzowe będą się przemieszczały się na wschód Polski, zapewne czyniąc lokalne zniszczenia. Zachęcamy Państwa do śledzenia naszej relacji na żywo oraz monitorowania ostrzeżeń pogodowych, by zachować ostrożność.