Mapa synoptyczna

Dzięki poniżej mapie z łatwością odczytasz aktualnie położenie frontów i wyżów, a także lokalnych zbieżności wiatru w Europie. Grafika aktualizowana jest raz na dobę.

Analiza przebiegu izobar na mapie synoptycznej pozwala wyróżnić kilka układów barycznych. Najważniejsze z nich to niż i wyż baryczny. Niż baryczny to taki układ, w którym najniższe ciśnienie atmosferyczne znajduje się w środku układu i wzrasta na zewnątrz od niego na wszystkie strony.

Wyż baryczny to taki układ, w którym najwyższe ciśnienie atmosferyczne znajduje się w środku układu i maleje na zewnątrz od niego na wszystkie strony. Wyż zwykle przynosi słoneczną pogodę, choć czasami mogą mu towarzyć mgły oraz zachmurzenie piętra niskiego (tzw. zgniłe wyże). Z kolei ośrodki niżowe najcześciej przynoszą pogorszenie pogody w postaci opadów i burz, a także silniejszego wiatru.

Zbieżność wiatru to zbliżanie się ku sobie lini prądu powietrza zwykle wzdłuż lini. Może ona powstawać pod wpływem rzeźby terenu (np. w zwężeniach między pasmami górskimi) albo w samych układach barycznych (na frontach atmosferycznych i w centralnych częściach układów niżowych). Dzięki konwergencji powietrze jest unuszone ku górze. W rezultacie powietrze ochładza się, zwiększa się wilgotność co powoduje rozwój zachmurzenia i możliwość wystąpienia opadów. Na liniach zbieżności wiatru przy sprzyjających warunkach rozwijać się mogą burze.

Mapę synoptyczną dostarcza Deutscher Wetterdienst.