Aktualna temperatura w Polsce i na Świecie

Temperatura powietrza. Mapa aktualnej temperatury w Polsce i na Świecie. Powyższa mapa przedstawia temperaturę powietrza na żywo. Mapa aktualnej temperatury pozwala na łatwe odnalezienie interesującej nas lokalizacji. Na dole mapy jest dostępny również pasek, dzięki którym możemy zobaczyć prognozowaną temperaturę powietrza przez najbliższe kilka dni. Mapa jest animowana i odświeżana co kilkanaście minut. W okresie letnim na mapie aktualnej temperatury w Europie sprawdzać możemy napływy zwrotnikowych, gorących mas powietrza z południa. Z kolei w trakcie zimy zaobserwujmy rozkład arktycznych mas powietrza. Jeśli szukasz informacji o mapie występowania deszczu, śniegu lub burz odwiedź nasz radar opadów.

Co wpływa na aktualną temperaturę?

Wpływ na aktualną temperaturę w Polsce i na Świecie ma wiele czynników. Najważniejszym jest występujące zachmurzenie nad daną lokalizacją oraz to jaka masa powietrza tam napływa. Również występujące opady deszczu, śniegu lub zjawiska burzowe mają wpływ na temperaturę powietrza. Zwykle w czasie opadów, a także przez kilka godzin po ich ustąpieniu temperatura jest niższa niż wcześniej. Silne porywy wiatru również mogą sprawić, ze odczuwalna temperatura przez nas będzie niższa niż w rzeczywistości. Także w godzinach nocnych duży wpływ na temperaturę będzie miało aktualne zachmurzenie. Przy bezchmurnym niebie w nocy temperatura spada znacznie szybciej. Ma to związek z tzw. radiacją cieplną, czyli szybkim wypychaniem cieplejszych mas powietrza ku górze i zastępowanie ich chłodniejszym powietrzem przy powierzchni.

Rekordy temperatur w Polsce, Europie i na świecie różnią się w zależności od lokalizacji i warunków atmosferycznych. W Polsce najwyższą zanotowaną temperaturą był 40,2 stopnie Celsjusza, zmierzona w Prószkowie w 1921 roku. W Europie rekordową temperaturę zanotowano w Atenach, gdzie wyniosła ona 48 stopni Celsjusza. Na świecie najwyższą temperaturą zanotowaną na powierzchni Ziemi był 56,7 stopnia Celsjusza, zmierzona w Furnace Creek Ranch w Dolinie Śmierci w Kalifornii w 1913 roku. Temperaturę mierzymy za pomocą termometrów, które rejestrują zmiany temperatury poprzez dilatację substancji (np. rtęci lub alkoholu) wskutek zmiany temperatury. Współczesne termometry często korzystają z technologii elektronicznych do pomiaru temperatury. Dodatkowo istnieją stacje meteorologiczne, które rejestrują temperaturę na podstawie pomiarów z termometrów umieszczonych w różnych lokalizacjach.

Przeczytaj także