Prognoza burz
Prognoza burz określa prawdopodobieństwo wystąpienia burzy w danym regionie w określonym czasie. Prognozowanie burz opiera się na analizie różnych czynników atmosferycznych, takich jak ciśnienie atmosferyczne, temperatura, wilgotność powietrza, kierunek i prędkość wiatru, występowanie frontów atmosferycznych oraz innych warunków atmosferycznych. Prognozowanie burz polega na monitorowaniu zmian tych czynników oraz na wykorzystaniu modeli numerycznych do przewidzenia ewentualnego rozwoju burzy. Istnieje wiele narzędzi i technik używanych do prognozowania burz, takich jak radar meteorologiczny, satelity meteorologiczne, stacje meteorologiczne oraz różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe. Ostateczna prognoza burz może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji atmosferycznej, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie prognoz pogody i ostrzeżeń meteorologicznych, aby być przygotowanym na ewentualne burze i inne ekstremalne warunki atmosferyczne.
Opis prognozy
Nie wydano prognozy burz / Nie przewiduje się burz w ciągu najbliższej doby.
Legenda prognozy
Możliwość burz
1 stopień zagrożenia
2 stopień zagrożenia
3 stopień zagrożenia
Jak sprawdzić gdzie jest burza?
Na naszej stronie internetowej udostępniamy wiele przydatnych funkcji do śledzenia aktualnej pogody w Polsce i Europie. Najczęściej wyszukiwanymi są radar opadów i burz oraz podgląd na bieżące zdjęcie satelitarne.
- Radar opadów – przedstawia aktualne rozmieszczenie oraz siłę opadów nad Polską i na świecie. Mapa jest animowana i aktualizowana co około 5 minut. Dzięki temu produktowi możemy na bieżąco śledzić przemieszczanie się frontów atmosferycznych z opadami deszczu i śniegu, czy też burz z wyładowaniami atmosferycznymi. Obraz radarowy można przybliżać i dowolnie ustawiać.
- Radar burz – Sieć detekcji wyładowań atmosferycznych nad Polską oraz na świecie pozwala na bieżąco śledzić położenie burz, ich siłę oraz kierunek przemieszczania. Radar burz jest szczególnie przydatnym produktem dla osób udających się w teren oraz dla łowców burz. Detektor burz pozwala z dość dużym wyprzedzeniem określić czy w danym regionie wystąpi burza.
- Radar chmur – prezentuje aktualne położenie chmur nad Polską i w Europie. Na podstawie obrazów satelitarnych możemy odczytać gdzie znajdują się obecnie chmury, a także kierunek ich przemieszczania, czy też rozwój nowego zachmurzenia. Dzięki radarowi chmur dowiesz się jaka pogoda panuje w danym regionie.
Jak należy zachować się w czasie burzy będąc w terenie?
- Przede wszystkim należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni i pod drzewami. Stojąc pod drzewem jesteśmy narażeni także na uderzenie pioruna. Zagrożenie mogą stanowić spadające złamane konary.
- Nie należy szukać schronienia pod słupami linii energetycznych, wolno stojącymi wieżami oraz masztami;
- Jeśli burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, to najlepiej kucnąć z jednoczesnym maksymalnym zbliżeniem stóp do siebie, gdyż, jeśli piorun uderzy w naszym pobliżu ograniczymy oddziaływanie napięcia krokowego. Jeśli jest to możliwe podłóżmy pod stopy plecak, kurtkę lub coś, co odizoluje nas od podłoża. Nie powinno się także biegać w czasie burzy, ponieważ stawiamy wtedy duże kroki, a to zwiększa napięcie krokowe;
- W przypadku, gdy jesteśmy w górach i widzimy nadciągającą burzę, należy zejść ze szczytów w niższe partie. W szczyty uderzają często pioruny. W przypadku, gdy burzy towarzyszą nawalne opady deszczu, nie należy zbliżać się także do górskich strumieni, gdyż może dojść na nich do tzw. powodzi błyskawicznej, czyli szybko przemieszczającej się fali powodziowej zabierającej wszystko, co stanie jej na drodze. Najlepiej schronić się w schronisku, jeśli jest to możliwe;
- Dobrym schronieniem w czasie burzy jest samochód, gdyż tworzy tzw. klatkę Faradaya. Prąd przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie wnika do wnętrza;
- Gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni, i widzimy, że nadciąga burza nie powinno się czekać do momentu, gdy nadejdzie i zacznie padać, ponieważ piorun może uderzyć także w pewnej odległości od strefy opadu;
- Widząc nadchodzącą burze należy jak najszybciej skończyć pracę na wysokościach np. na dachu;
- Jeśli burza zastanie nas nad jeziorem, morzem, czy też rzeką nie powinno się przebywać w wodzie, ponieważ związki chemiczne znajdujące się w wodzie przewodzą prąd. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody, możemy zostać porażeni;
- Nie powinno się także żeglować po akwenach. Istnieje wtedy ryzyko powstania nad nimi szkwału.
- Jeśli prognozy wskazują na możliwość burzy nie parkuj samochodów pod drzewami i bilbordami.
Co robić podczas burzy, gdy jesteśmy w domu?
- Pamiętaj o zamknięciu okien i poddaszy.
- Uprzątnij rzeczy znajdujące się na dworze, które mogą zostać zmiecione podczas silnych porywów wiatru.
- Będąc wewnątrz pomieszczenia w domu nie powinno się korzystać z urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji, nie powinno się też korzystać z telefonu stacjonarnego. Jeśli piorun uderzy w linię komunikacyjną czy też energetyczną może po nich spłynąć do odbiorników.
- Wartościowe urządzenia elektryczne powinno się odłączyć od sieci. Korzystanie z urządzeń elektrycznych niepodłączonych do sieci np. laptopów czy też telefonów komórkowych nie stanowi zagrożenia.