Prognoza burz na dzień 29.06.2020 i noc 29/30.06.2020

W poniedziałek (29.06.2020) burze możliwe są na obszarze całego kraju. Najgwałtowniejsze zjawiska prognozujemy we wschodniej części Polski, gdzie podczas burz występować będą nawalne opady deszczu, grad i bardzo silny wiatr. Możliwe są także trąby powietrzne.

Prognoza burz na poniedziałek (29.06.2020)

Nad Polską znajdować się będzie chłodny front atmosferyczny przemieszczający się z zachodu na wschód, który dodatkowo będzie falować. Front wypychać będzie ciepłą i wilgotną mase powietrza znajdującą się nad Polską. Za nim napłynie chłodniejsza masa powietrza, w której również mogą rozwijać się burze, ale znacznie słabsze niż przed i na froncie.

Groźna sytuacja wystąpi w pasie od Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia, przez woj. świętokrzyskie, mazowieckie i lubelskie po Mazury i Podlasie. W tym rejonie pojawi się umiarkowana i dość duża chwiejność termodynamicza CAPE do 1000-2000 j/kg, duża akumulacja wilgoci w troposferze (PW do 38-44 mm) oraz silne wspomaganie i podwyższone parametry kinematyczne (DLS 15-25 m/s, SRH 150-300 m2/s2).

Takie warunki w połączeniu z falującym frontem nie prognozują niczego dobrego. We wspomnianych regionach należy liczyć się z rozwojem silnych oraz bardzo silnych burz, które zapewne spowodują kolejne szkody na obszarze wschodniej Polski. Przewidujemy rozwój gwałtownych komórek burzowych oraz superkomórek, które z czasem mogą organizować się w formacje wielokomórkowe z wbudowanymi superkomórkami burzowymi oraz formacje liniowe.

Podczas burz występować będą bardzo silne opady deszczu (sumy opadowe na ogół osiągać będą 20-30 mm, z najsilniejszych burz a także regionów, w których przejdzie więcej niż jedna burza nawet do 40-60 mm!), opady gradu o średnicy 2-3 cm, a w przypadku superkomórek burzowych aż do 4-6 cm. Występować będą także silne i bardzo silne porywy wiatru do 70-90 km/h, a w superkomórkach burzowych oraz formacjach liniowych nawet do 100-110 km/h. Istnieje także możliwość rozwoju trąb powietrznych, ale szanse oceniamy na dość niskie.

Burze pojawiać się mogą już przed południem. Najwięcej z nich rozwinie się w godzinach popołudniowych i wieczornych, a w pierwszej części będą słabnąć i odsuwać się za wschodnią granicę.

Na pozostałym obszarze kraju prognozowane burze będą mniej liczne, dużo słabsze a szansa na ich rozwój jest nieduża. W tych regionach podczas burz występować będą opady deszczu do 10-15 mm, możliwy jest także drobny grad i silniejszy wiatr.

[adinserter block=”11″]

Prosimy o przekazanie dalej prognozy burz, zwłaszcza mieszkańcom wschodniej Polski. Zalecamy również szczególną ostrożność oraz śledzenie radarów dostępnych na naszej stronie.

Przypominamy, że legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.