Prognoza sezonowa. Czy tej jesieni mogą pojawić się zimowe akcenty?

Koniec lata to czas, w którym coraz więcej ludzi zadaje sobie pytanie jaka może być w tym roku zima oraz kiedy może się ona zacząć. Jak wiemy przez dwa ostatnie lata zimy okazały się bardzo łagodne, a ostatni śnieżny miesiąc w naszym kraju miał miejsce w styczniu 2017 roku.

Październik i listopad to miesiące, w którym wcale nie tak dawno w przeszłości nierzadko padał śnieg, więc warto śledzić prognozy na te miesiące. Czy w tym roku są większe szanse na wcześniejsze incydenty zimowe czy jednak jesień powinna okazać się znów ciepła?

Co warto zaznaczyć prognozy sezonowe są bardzo ogólne i wskazują jedynie na najbardziej możliwy trend w pogodzie. Na takim poziomie prognoza nie jest już tak mało wiarygodna, jakby mogło się wydawać. Dostępnych jest wiele modeli numerycznych, które wyliczają parametry na najbliższe dni, a niektóre z nich wyliczają średnią temperaturę na najbliższe miesiące. Rozpatrzmy jak wyglądają te wyliczenia.

Najpopularniejszy z takich modeli to CFS. Codziennie o 4 terminach wylicza on odchyłkę od normy dla danego miesiąca. Poniżej przedstawiamy wszystkie aktualizacje od początku września.

Październik

Z 20 scenariuszy: Poniżej normy: 8 (40%) – W normie: 8 (40%) – Powyżej normy: 4 (20%)

Listopad

Z 20 scenariuszy: Poniżej normy: 9 (45%) – W normie: 4 (20%) – Powyżej normy: 7 (35%)

Grudzień

Z 20 scenariuszy: Poniżej normy: 5 (25%) – W normie: 6 (30%) – Powyżej normy: 9 (45%)

Jak widzimy CFS skłania się ku zimnemu początkowi jesieni, ale potem widzi częściej już cieplejsze scenariusze. To oznacza, że szanse na zimowe akcenty tej jesieni nie zdają się wcale tak małe.

Poniżej prezentujemy wyliczenia prawdopodobieństwa odchyłu od normy dla całych trzech miesięcy: październik, listopad oraz grudzień.

 

 

 

 

Mapa podsumowującą wszystkie modele:

Jak widzimy większość modeli skłania się raczej na wyższą średnią termiczną od normy, jednak nie tak wyraźnie jak miało to miejsce w trzech poprzednich latach, gdzie prawdopodobieństwo było znacząco wyższe.

Co warto zaznaczyć w końcu musi mieć miejsce ujemna anomalia również w miesiącach jesiennych i zimowych, a zdaje się, że na ten moment w tym sezonie szansa na to jest trochę większa.