W połowie maja prawdopodobne silne ocieplenie i burze. Temperatura wzrośnie powyżej 25 stopni

Już od dłuższego czasu pogoda w naszym kraju jest dość słoneczna z temperaturą oscylującą zazwyczaj w granicach 17-21oC.

Póki co w tym roku nie mieliśmy do czynienia z gorącą aurą, ale wszystko wskazuje na to, że już w drugiej dekadzie maja się to zmieni, bowiem termometry wskażą znacznie wyższe wartości niż te aktualnie notowane.

Aktualna sytuacja baryczna z z opadami

Do około poniedziałku (09.05.2022) nie wystąpi za dużo zmian w kwestii temperatury. Pojawić się za to mogą dość silne burze w czwartek (05.05.2022) na południu oraz w piątek (06.05.2022) na wschodzie.

Szacowane rozmieszczenie opadów konwekcyjnych w czwartek, 5 maja

Stopniowo zacznie się ocieplać prawdopodobnie już we wtorek (10.05.2022). Wówczas zmniejszy się też zachmurzenie i na ogół będzie bardzo słonecznie. Od tego czasu najcieplej przez kilka dni będzie na zachodzie naszego kraju.

Temperatura maksymalna we wtorek, 10 maja (lekko zaniżona)

Temperatura jak na razie wyniesie maksymalnie od 14-17oC na wschodzie przez 16-19oC w centrum do 18-23oC na zachodzie Polski.

W środę (11.05.2022) również powinno być bardzo słonecznie, jedynie na północy i wschodzie będzie mogła wystąpić niewielka konwekcja. Co najwyżej wygeneruje ona punktowe i krótkotrwałe komórki opadowe.

Szacowana temperatura maksymalna w środę, 11 maja (nieco zaniżona)

W ten dzień spodziewamy się, że temperatura będzie dochodziła do 18-21oC na północy, do 21-24oC na wschodzie i w centrum oraz do 22-26oC na zachodzie i na południu.

Czwartek (12.05.2022) okaże się najpewniej kontynuacją ocieplenia, a wartości na termometrach mogą dochodzić już do tych typowo letnich.

Temperatura maksymalna w czwartek, 12 maja

Wtedy prognozujemy zazwyczaj 22-26oC, a na zachodzie powinno być jeszcze cieplej, bowiem aż 26-28oC. Poza tym możliwe będą lokalnie dość silne burze, które obejmą przeważnie zachód i częściowo centrum kraju.

Szacowana konwekcja w czwartek, 12 maja

Następnie w wyliczeniach modeli numerycznych widoczne są dwa scenariusze. Pierwszy mówi, że przez kilka dni temperatura ustabilizuje się na takim poziomie jak w czwartek. Za to drugi, że po burzach nadejdzie krótkie oziębienie i potem zacznie robić się ciepło.

Przykładowa szacowana temperatura w piątek, 13 maja

Niektóre najbardziej śmiały wyliczenia wskazują nawet na lekki upał na zachodzie Polski. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od sytuacji z kilku wcześniejszych tygodni prognozy wydają się być dużo bardziej stabilne i nadchodzące solidne ocieplenie jest bardzo prawdopodobne.

Tak więc, w okolicy połowy miesiąca możemy spodziewać się najpewniej letnich temperatur, choć przez dość krótki okres czasu.