W najbliższych dniach pojawią się burze. Lokalnie mogą być dość gwałtowne

Przez długi czas nad naszym krajem panowała gorąca, ale także sucha aura. Burze w tym roku są wyjątkowo rzadkie, co choć przekłada się to na mniej zniszczeń, to niestety także na suszę.

Jednak jak się okazuje, w najbliższych dniach sytuacja ulegnie zmianie. Temperatura powietrza jeszcze wzrośnie i w wielu rejonach pojawi się upał oraz burze.

Przykładowe rozmieszczenie spodziewanych opadów w poniedziałek, 15 sierpnia

W piątek (12.08.2022) korzystne warunki do rozwoju zjawisk burzowych pojawią się głównie w pasie od Podkarpacia przez województwo świętokrzyskie, Ziemię Łódzką po Wielkopolskę. Ponadto komórki konwekcyjne wystąpią także na Podlasiu i częściowo na Lubelszczyźnie.

Szacowana chwiejność termodynamiczna w piątek, 12 sierpnia

Burze nie będą wówczas silne, a ich głównym zagrożeniem będą podmuchy dochodzące do 70 km/h i intensywny deszcz.

Poza tym warto zaznaczyć, że będą także bardzo lokalne, jak to często ma miejsce w przypadku słabszych zjawisk burzowych.

W sobotę (13.08.2022) warunki okażą się gorsze, choć mimo to na obrzeżach południowych i na zachodzie mogą powstać punktowe i słabe burze.

Dopiero w niedzielę (14.08.2022) na wschodzie oraz częściowo w centrum wystąpią zjawiska burzowe, które mogą cechować się umiarkowaną gwałtownością.

Przeważnie skupią się jednak na południowym wschodzie. Ze względu na wyższe wartości energii konwekcyjnej i nieco lepsze warunki kinematyczne, burze mogą nieść ze sobą wiatr dochodzący do 70-80 km/h oraz intensywniejsze niż w piątek opady deszczu. Możliwy będzie także grad.

Szacowana chwiejność termodynamiczna w niedzielę, 14 sierpnia

Po raz kolejny będą one miejscowe, a taki charakter burz póki co dalej będzie się utrzymywać.

W poniedziałek (15.08.2022) w odróżnieniu od wcześniejszych dni, konwekcja rozwinie się w niemal całej Polsce.

Najsilniejsze komórki wystąpią w pasie centralnym i powinny być zdecydowanie bardziej liczne niż wcześniej. Ponadto z biegiem godzin burze będą przesuwały się na północ i tam zanikną późnym wieczorem.

Szacowane wystąpienie burz w poniedziałek, 15 sierpnia

Spodziewamy się, że będą generować ulewne opady, co w połączeniu z wolnym przemieszczaniem się, może powodować chwilowe i punktowe zalania. Poza tym, możliwy jest też grad o małej średnicy oraz podmuchy dochodzące do 80-90 km/h.

We wtorek (16.08.2022) komórki burzowe obejmą wschód oraz centrum naszego kraju. Tym razem okażą się mniej liczne, choć lokalnie znowu mogą cechować się dość dużą gwałtownością. Również w ten dzień zanikną one szybko, ponieważ już wieczorem.

Szacowana chwiejność termodynamiczna we wtorek, 16 sierpnia

W kolejnych dniach burze mogą pojawiać się tylko punktowo i będą miały już dużo mniejszą siłę.

Spodziewane sumy opadowe do 16 sierpnia włącznie

Przez ten burzowy okres sumy opadowe powinny sięgnąć przeważnie 5-15 mm, choć w przypadku przejścia dobrze uwodnionych komórek lokalnie mogą sięgać ponad 30 mm.