Duże zniszczenia po przejściu orkanu. Prawie 20 tysięcy interwencji strażaków. Są osoby poszkodowane

Niestety orkan MALIK/NADIA, który szalał w ostatnich kilkudziesięciu godzinach nad krajem zebrał tragiczne żniwo. Wiatr lokalnie osiągał nawet blisko 200 km/h.

Polska znalazła się wśród najbardziej dotkniętych przez wichurę krajów w Europie. Takiej wichury w kraju nie mieliśmy, od co najmniej kilku lat.

Na przeważającym obszarze kraju porywy wiatru dochodziły do 80-90 km/h, lokalnie do około 100 km/h. W regionach północnych osiągały w pobliżu 100 km/h, a nad morzem do blisko 130 km/h.

W górach natomiast znacząco przekraczały 100 km/h, dochodząc nawet do blisko 200 km/h: na Śnieżce zanotowano 191 km/h.

Dodatkowo huraganowemu wiatrowi w górach towarzyszyły potężne zawieje i zamiecie śnieżna ograniczające widoczność niemal do zera.

Straż pożarna miała wyjątkowo pracowite kilkadziesiąt godzin. Wyjeżdżali praktycznie bez przerwy do powalonych drzew, zerwanych linii energetycznych, uszkodzonych/zerwanych dachów.

Łącznie wpłynęło 18 tysięcy zgłoszeń, głównie z województw: Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Wielkopolskiego, a prądu nie miało ponad pół miliona odbiorców.

12 osób zostało poszkodowanych a 1 osoba, zginęła. Wśród rannych osób jest jeden strażak. Osoby były głównie ranione przez spadające konary drzew, w województwie Warmińsko-mazurskim natomiast zerwanie dachu z budynku mieszkalnego spowodowało zawalenie ściany. Przysypane zostały 2 osoby.

W województwie Pomorskim, w miejscowości Tłuczewo, powiat Wejherowski, na samochód, którym jechały 4 osoby przewróciło się drzewo. Jedna osoba zginęła i j jedna ranna.

Całe szczęście wichurę mamy już za sobą, wiatr uspokoił się w drugiej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek i w ciągu dnia będziemy mogli się cieszyć spokojną aurą, miejscami możliwe będą słabe opady różnego rodzaju.

Zdjęcia: KP PSP Lębork/ Państwowa Straż Pożarna

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …