Duże zniszczenia po przejściu orkanu. Prawie 20 tysięcy interwencji strażaków. Są osoby poszkodowane

Niestety orkan MALIK/NADIA, który szalał w ostatnich kilkudziesięciu godzinach nad krajem zebrał tragiczne żniwo. Wiatr lokalnie osiągał nawet blisko 200 km/h.

Polska znalazła się wśród najbardziej dotkniętych przez wichurę krajów w Europie. Takiej wichury w kraju nie mieliśmy, od co najmniej kilku lat.

Na przeważającym obszarze kraju porywy wiatru dochodziły do 80-90 km/h, lokalnie do około 100 km/h. W regionach północnych osiągały w pobliżu 100 km/h, a nad morzem do blisko 130 km/h.

W górach natomiast znacząco przekraczały 100 km/h, dochodząc nawet do blisko 200 km/h: na Śnieżce zanotowano 191 km/h.

Dodatkowo huraganowemu wiatrowi w górach towarzyszyły potężne zawieje i zamiecie śnieżna ograniczające widoczność niemal do zera.

Straż pożarna miała wyjątkowo pracowite kilkadziesiąt godzin. Wyjeżdżali praktycznie bez przerwy do powalonych drzew, zerwanych linii energetycznych, uszkodzonych/zerwanych dachów.

Łącznie wpłynęło 18 tysięcy zgłoszeń, głównie z województw: Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Wielkopolskiego, a prądu nie miało ponad pół miliona odbiorców.

12 osób zostało poszkodowanych a 1 osoba, zginęła. Wśród rannych osób jest jeden strażak. Osoby były głównie ranione przez spadające konary drzew, w województwie Warmińsko-mazurskim natomiast zerwanie dachu z budynku mieszkalnego spowodowało zawalenie ściany. Przysypane zostały 2 osoby.

W województwie Pomorskim, w miejscowości Tłuczewo, powiat Wejherowski, na samochód, którym jechały 4 osoby przewróciło się drzewo. Jedna osoba zginęła i j jedna ranna.

Całe szczęście wichurę mamy już za sobą, wiatr uspokoił się w drugiej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek i w ciągu dnia będziemy mogli się cieszyć spokojną aurą, miejscami możliwe będą słabe opady różnego rodzaju.

Zdjęcia: KP PSP Lębork/ Państwowa Straż Pożarna

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …