Duże zniszczenia po przejściu orkanu. Prawie 20 tysięcy interwencji strażaków. Są osoby poszkodowane

Niestety orkan MALIK/NADIA, który szalał w ostatnich kilkudziesięciu godzinach nad krajem zebrał tragiczne żniwo. Wiatr lokalnie osiągał nawet blisko 200 km/h.

Polska znalazła się wśród najbardziej dotkniętych przez wichurę krajów w Europie. Takiej wichury w kraju nie mieliśmy, od co najmniej kilku lat.

Na przeważającym obszarze kraju porywy wiatru dochodziły do 80-90 km/h, lokalnie do około 100 km/h. W regionach północnych osiągały w pobliżu 100 km/h, a nad morzem do blisko 130 km/h.

W górach natomiast znacząco przekraczały 100 km/h, dochodząc nawet do blisko 200 km/h: na Śnieżce zanotowano 191 km/h.

Dodatkowo huraganowemu wiatrowi w górach towarzyszyły potężne zawieje i zamiecie śnieżna ograniczające widoczność niemal do zera.

Straż pożarna miała wyjątkowo pracowite kilkadziesiąt godzin. Wyjeżdżali praktycznie bez przerwy do powalonych drzew, zerwanych linii energetycznych, uszkodzonych/zerwanych dachów.

Łącznie wpłynęło 18 tysięcy zgłoszeń, głównie z województw: Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Wielkopolskiego, a prądu nie miało ponad pół miliona odbiorców.

12 osób zostało poszkodowanych a 1 osoba, zginęła. Wśród rannych osób jest jeden strażak. Osoby były głównie ranione przez spadające konary drzew, w województwie Warmińsko-mazurskim natomiast zerwanie dachu z budynku mieszkalnego spowodowało zawalenie ściany. Przysypane zostały 2 osoby.

W województwie Pomorskim, w miejscowości Tłuczewo, powiat Wejherowski, na samochód, którym jechały 4 osoby przewróciło się drzewo. Jedna osoba zginęła i j jedna ranna.

Całe szczęście wichurę mamy już za sobą, wiatr uspokoił się w drugiej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek i w ciągu dnia będziemy mogli się cieszyć spokojną aurą, miejscami możliwe będą słabe opady różnego rodzaju.

Zdjęcia: KP PSP Lębork/ Państwowa Straż Pożarna

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Silny upał i dużo słońca. Temperatura może osiągnąć aż 38 stopni

Obszar kraju dostał się w zasięg rozległego ośrodka wyżowego, który wędruje znad Atlantyku na wschód. Dzisiaj w południe jego centrum znajdzie się nad południowo zachodnią Ukrainą. Po jego zachodniej stronie napływa upalne …

Prognoza pogody na tydzień 18-24.07.2022. Wraca silny upał i dużo słońca. Burze tylko lokalnie

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Do kraju zacznie napływać gorące zwrotnikowe powietrze.  W wielu regionach zrobi się upalnie, będzie też mniej opadów, a także więcej pogodnego nieba. Poniedziałek …

Pogoda na wtorek i środę. Czekają nas burze i przelotne opady. Gdzie mogą wystąpić?

Przez dość długi czas mieliśmy do czynienia z bardzo upalną pogodą. Miejscami wystąpiły też burze, które odznaczały się gdzieniegdzie sporą intensywnością, jak choćby w Krakowie. Jak się okazuje, w najbliższych dniach również …

Uwaga! W sobotę i niedzielę przez Polskę przejdą ulewy. Możliwe zalania i podtopienia

W tym roku pogoda z pewnością daje się we znaki na różne sposoby. W styczniu i lutym mieliśmy do czynienia z wieloma bardzo silnymi wichurami, a nawet liniami szkwału. Tegoroczna zima przyniosła …