Przed nami okres z wyjątkowo dynamiczną, a zarazem niebezpieczną pogodą. Możliwy jest zarówno silny mróz, wysokie temperatury, śnieżyce oraz intensywne opady marznące. Nasili się także wiatr.
W dniu jutrzejszym obszar kraju dostanie się w zasięg zatoki niskiego ciśnienia oraz systemu frontów związanych z rozległym ośrodkiem niżowym znad wód Atlantyku. Nad wschodnimi regionami zalegać będzie powietrze arktyczne, natomiast nad pozostałą część kraju postępować będzie adwekcja znacznie łagodniejszej polarno morskiej masy powietrza.

W czwartek natomiast we wschodniej części kraju silniej zaznaczy się układ wysokiego ciśnienia, który przemieści się znad Skandynawii nad Łotwę i Estonię, co zintensyfikuje napływ arktycznej masy powietrza nad te regiony. Natomiast pozostały obszar kraju pozostanie pod wpływem wspomnianego wyżej ośrodka niżowego w strumieniu powietrza polarnego o cechach morskich.

Środa (17.02.2021) rozpocznie pochmurnie praktycznie w całym kraju, tylko na Podlasiu i Suwalszczyźnie możliwe większe rozpogodzenia. W pasie od Słupska przez Bydgoszcz po Łódź możliwe są intensywne opady mokrego śniegu. Miejscami słabe opady śniegu na południowym wschodzie. Na zachodzie marznące opady deszczu o umiarkowanym, lokalnie dużym natężeniu.
W kolejnych godzinach bez większych zmian w pogodzie. Nad w większości regionów bez słońca, tylko na północnym wschodzie może się ono przebijać zza chmur. W pasie od Pomorza Gdańskiego przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po wschodnia Małopolskę, Podkarpacie oraz wschodnią i południową Lubelszczyznę ciągłe opady mokrego śniegu o umiarkowanym i dużym natężeniu. W regionach zachodnich utrzymają się opady marznące o umiarkowanym i dużym natężeniu.
Temperatura wzrośnie od -4-(-2)oC na północnym wschodzie i 0oC na wschodzie przez 0-2oC w centrum i 1-2oC na południu do 2-4oC na zachodzie.
Niech nie zwiedzie Państwa dodatnia temperatura na zachodzie kraju, gdyż mimo to przy gruncie w dalszym ciągu może być ona jeszcze ujemna ze względu na wychłodzenie gruntu spowodowane długotrwałym utrzymywaniem się mrozu.
Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków, nieco bardziej odczuwalny może być okresami na południu i południowym zachodzie: porywy do 40-50 km/h, a w Tatrach do 80-90 km/h.
W nocy ze środy na czwartek (17/18.02.2021) nadal dominować będzie całkowite zachmurzenie, a rozpogodzenia możliwe są na północnym wschodzie, wschodzie oraz na krańcach południowo zachodnich.
Nad większą częścią kraju opady zaczną zanikać (na zachodzie marznącego deszczu, a w tym pasie co w dzień – śniegu), tylko na południu Małopolski i na Podkarpaciu możliwe nadal intensywne opady śniegu.
Na termometrach zobaczymy -19-(-16)oC na Podlasiu i Suwalszczyźnie, -14-(-12)oC w głębi regionów północno wschodnich oraz na wschodzie, -2-1oC w centrum, 1-2oC na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków. Nieco silniejszy tylko na południu: porywy do 40-50 km/h i w Tatrach porywy do 80 km/h.

Czwartek (18.02.2021) przywita nas zachmurzeniem całkowitym na południu, zachodzie, północy oraz w centrum, a na wschodzie duże. Na południu Małopolski oraz w pasie od Podkarpacia po Ziemie Łódzką i południowo wschodnie Kujawy możliwe są opady śniegu. W rejonach górskich mogą mieć duże natężenie. Miejscami na zachodzie opady deszczu, lokalnie marznącego.
Po południu bez słońca na zachodzie, południowym zachodzie, północy oraz częściowo w centrum, a w innych regionach zachmurzenie duże i umiarkowane. Na południu i w centrum zanikające opady śniegu, a na zachodzie zanikające opady deszczu.
Temperatura wzrośnie do -9-(-7)oC na północnym wschodzie, -7-(-6)oC na wschodzie, -2-0oC w centrum oraz 4-6oC na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, ze zmiennych kierunków. Nieco bardziej odczuwalny będzie okresami nad morzem: do 40 km/h oraz w Tatrach do 50-60 km/h.

Przez najbliższe dni w pasie od południowego wschodu, przez centrum po Pomorze Gdańskie może spać 10-15 cm świeżego śniegu, a na Podkarpaciu i na południu Małopolski do 20 cm.