Pogoda na piątek i sobotę. Czekają nas groźne burze i silny upał

Cały czas nad naszym krajem panuje upalna i słoneczna aura. Jak się okazuje, aktualna fala upałów dobiega końca, a zakończy się ona gwałtownymi burzami.

Między innymi nastąpi to za sprawą frontu atmosferycznego, który zainicjuje powstawanie komórek burzowych oraz ośrodka niskiego ciśnienia, który będzie sprzyjał ich rozwojowi.

Sytuacja baryczna w Europie w sobotę, 20 sierpnia

W piątek (19.08.2022) w pierwszej części dnia niemal wszędzie będzie bardzo słonecznie. Jedynie na Pomorzu Zachodnim i częściowo Gdańskim może wystąpić zachmurzenie duże i chwilowo całkowite.

Ponadto na północnym zachodzie może lokalnie spaść deszcz.

Zachmurzenie i opady w piątek nad ranem

Z biegiem czasu na zachodzie, południu i częściowo w centrum będą powstawać komórki burzowe. Okażą się one niezbyt liczne i punktowe, ale ich siła będzie dość duża.

Mogą one nieść podmuchy wiatru dochodzące do 90 km/h, intensywne opady deszczu przekraczające 20 mm oraz grad do 3-4 cm.

Zachmurzenie i opady w piątek popołudniu

Warto zaznaczyć, że burze będą mogły utrzymywać się także w nocy, choć ich siła będzie się zmniejszać już późnym wieczorem.

Temperatura maksymalna w piątek, 19 sierpnia

Temperatura maksymalnie sięgnie od 27-31oC na wschodnich i zachodnich krańcach oraz 31-35oC na przeważającym obszarze. Jedynie lokalnie na południu i zachodzie może być aż 35-37oC.

W nocy z piątku na sobotę (19/20.08.2022) również doświadczymy gwałtownych burz.

Wcześniejsze komórki konwekcyjne powstałe w ciągu dnia będą coraz bardziej słabnąć, ale właśnie w nocy znad Czech i częściowo Niemiec przemieszczą się kolejne burze.

Zachmurzenie i opady w nocy

Tym razem będą to większe i bardziej zorganizowane struktury, co przełoży się na większe sumy opadowe. Znów mogą nieść ze sobą silny wiatr i drobny grad. Ponadto wystąpią one jedynie na zachodzie i południu.

Temperatura minimalna w nocy

Temperatura wówczas będzie wysoka, ponieważ spodziewamy się minimalnie od 15-18oC na wschodzie do 17-20oC w pozostałym rejonach.

Sobota (20.08.2022) z początku będzie słoneczna na wschodzie i dość pochmurna z lokalnymi opadami w centrum oraz na zachodzie.

W ten dzień jednak wkroczy front atmosferyczny co znów przełoży się na groźne burze. Będą powstawać na linii frontu i stopniowo przemieszać się z zachodu do centrum.

Zachmurzenie i opady w sobotę popołudniu

W tym drugim obszarze powinny znaleźć się w godzinach późnopopołudniowych bądź wczesnowieczornych, a potem będą już zanikać. Ich siła okaże się podobna co w piątek, choć możliwe są nieco silniejsze podmuchy wiatru.

Temperatura maksymalna w sobotę, 20 sierpnia

Temperatura będzie bardzo zróżnicowana, ponieważ maksymalnie wyniesie od 20-27oC na zachodzie przez 26-30oC w centrum i na krańcach zachodnich do 29-34oC w pasie od Podkarpacia przez Mazowsze po Mazury.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …