Pogoda na piątek i sobotę. Czekają nas groźne burze i silny upał

Cały czas nad naszym krajem panuje upalna i słoneczna aura. Jak się okazuje, aktualna fala upałów dobiega końca, a zakończy się ona gwałtownymi burzami.

Między innymi nastąpi to za sprawą frontu atmosferycznego, który zainicjuje powstawanie komórek burzowych oraz ośrodka niskiego ciśnienia, który będzie sprzyjał ich rozwojowi.

Sytuacja baryczna w Europie w sobotę, 20 sierpnia

W piątek (19.08.2022) w pierwszej części dnia niemal wszędzie będzie bardzo słonecznie. Jedynie na Pomorzu Zachodnim i częściowo Gdańskim może wystąpić zachmurzenie duże i chwilowo całkowite.

Ponadto na północnym zachodzie może lokalnie spaść deszcz.

Zachmurzenie i opady w piątek nad ranem

Z biegiem czasu na zachodzie, południu i częściowo w centrum będą powstawać komórki burzowe. Okażą się one niezbyt liczne i punktowe, ale ich siła będzie dość duża.

Mogą one nieść podmuchy wiatru dochodzące do 90 km/h, intensywne opady deszczu przekraczające 20 mm oraz grad do 3-4 cm.

Zachmurzenie i opady w piątek popołudniu

Warto zaznaczyć, że burze będą mogły utrzymywać się także w nocy, choć ich siła będzie się zmniejszać już późnym wieczorem.

Temperatura maksymalna w piątek, 19 sierpnia

Temperatura maksymalnie sięgnie od 27-31oC na wschodnich i zachodnich krańcach oraz 31-35oC na przeważającym obszarze. Jedynie lokalnie na południu i zachodzie może być aż 35-37oC.

W nocy z piątku na sobotę (19/20.08.2022) również doświadczymy gwałtownych burz.

Wcześniejsze komórki konwekcyjne powstałe w ciągu dnia będą coraz bardziej słabnąć, ale właśnie w nocy znad Czech i częściowo Niemiec przemieszczą się kolejne burze.

Zachmurzenie i opady w nocy

Tym razem będą to większe i bardziej zorganizowane struktury, co przełoży się na większe sumy opadowe. Znów mogą nieść ze sobą silny wiatr i drobny grad. Ponadto wystąpią one jedynie na zachodzie i południu.

Temperatura minimalna w nocy

Temperatura wówczas będzie wysoka, ponieważ spodziewamy się minimalnie od 15-18oC na wschodzie do 17-20oC w pozostałym rejonach.

Sobota (20.08.2022) z początku będzie słoneczna na wschodzie i dość pochmurna z lokalnymi opadami w centrum oraz na zachodzie.

W ten dzień jednak wkroczy front atmosferyczny co znów przełoży się na groźne burze. Będą powstawać na linii frontu i stopniowo przemieszać się z zachodu do centrum.

Zachmurzenie i opady w sobotę popołudniu

W tym drugim obszarze powinny znaleźć się w godzinach późnopopołudniowych bądź wczesnowieczornych, a potem będą już zanikać. Ich siła okaże się podobna co w piątek, choć możliwe są nieco silniejsze podmuchy wiatru.

Temperatura maksymalna w sobotę, 20 sierpnia

Temperatura będzie bardzo zróżnicowana, ponieważ maksymalnie wyniesie od 20-27oC na zachodzie przez 26-30oC w centrum i na krańcach zachodnich do 29-34oC w pasie od Podkarpacia przez Mazowsze po Mazury.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzi duże załamanie pogody. Możliwe ulewy, burze i dość silny wiatr

Panowanie stabilnej, wyżowej pogody dobiega końca. Wał wyżowy, który kształtował pogodę w ostatnim czasie, będzie ustępował coraz bardziej na wschód. Polska zacznie się dostawać pod wpływ niżu, którego centrum jutro w południe …

Pogoda. Nadchodzą zimne noce. Niewykluczone przymrozki na nizinach

Tegoroczny wrzesień zapisuje się w przeważającym obszarze jako chłodniejszy niż zazwyczaj. Na wschodzie odchyłka od normy wieloletniej a sięga nawet -3oC, co jest znaczną wartością. Jak się okazuje, nadchodzące dni miną pod …

Prognoza pogody na tydzień 19-25.09.2022. Zimno i sporo przelotnego deszczu

W nadchodzącym tygodniu władzę nad pogodą będą sprawować układy niżowe, które zapewnią częste opady deszczu i będą ściągać chłodne powietrze. Dopiero pod koniec tygodnia czekają nas zmiany, zrobi się cieplej, a opadów …

Zmiany w pogodzie. Nadchodzi duże ocieplenie i niewiele opadów

W najbliższych godzinach czeka nas przebudowa pola barycznego. Niż znad wschodniej części kontynentu, który wpływał na pogodę w ostatnich dniach zaniknie. Obszar kraju dostanie początkowo pod wpływ ośrodka wyżowego, którego centrum jutro …