Potężny wyż panuje nad Europą. Ciśnienie w Polsce wciąż rośnie i osiągnie nawet 1049 hPa

W odróżnieniu od stycznia oraz lutego, marzec przynosi ośrodki wysokiego ciśnienia i bardzo stabilną aurę. Sytuacja w najbliższych godzinach będzie o tyle ciekawa, że w naszym kraju wystąpi najwyższe ciśnienie od wielu lat.

Aktualnie wyż który znajduje się nad Morzem Bałtyckim cechuje się wartościami dochodzącymi do około 1050 hPa i zbliża się do Polski.

Sytuacja baryczna w sobotę, 19 marca

Wzrost ciśnienia nastąpił już w sobotę (19.03.2022), bowiem barometry wskazują wartości oscylujące w granicach 1041 hPa na południu oraz 1046 hPa na północy. Z biegiem godzin centrum wyżu będzie przybliżało się nad nasz kraj, choć ulegnie ono drobnemu spłyceniu.

Niemniej w niedzielę (20.03.2022) ciśnienie będzie jeszcze wyższe. Nad ranem spodziewamy się od około 1042 hPa na południowym zachodzie do aż 1049 hPa na północnym wschodzie. Następnie ten parametr zacznie wyraźnie spadać, choć i tak przez długi czas będzie bardzo wysoki.

Sytuacja baryczna w niedzielę, 20 marca

W poniedziałek prognozujemy, że barometry zarejestrują około 1038-1042 hPa, a we wtorek już 1034-1038 hPa. W późniejszym okresie powinno zmieniać się raz w górę, a raz w dół, ale nie powinno spadać poniżej 1018-1020 hPa.

Warto zaznaczyć, że rekord najwyższego ciśnienia w Polsce wynosi 1065 hPa i miał miejsce w 1907 roku w Suwałkach. Jak więc widać, do tej wartości nie będzie brakowało zbyt sporo.

Porównując jednak do maksymalnego ciśnienia na świecie, różnica będzie jednak bardzo duża, bo wyniesie ona około blisko 50 hPa (1089 hPa w 2004 w Mongolii).

Anomalia baryczna w niedzielę, 20 marca

Odchyłka ciśnienia od normy wieloletniej w naszej części kontynentu wynosi około 30-40 hPa, a dodatnia anomalia dotyka niemal całą Europę. Jedynie nad Półwyspem Iberyjskim mogą występować drobne ujemne odchyłki.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …