Potężny wyż panuje nad Europą. Ciśnienie w Polsce wciąż rośnie i osiągnie nawet 1049 hPa

W odróżnieniu od stycznia oraz lutego, marzec przynosi ośrodki wysokiego ciśnienia i bardzo stabilną aurę. Sytuacja w najbliższych godzinach będzie o tyle ciekawa, że w naszym kraju wystąpi najwyższe ciśnienie od wielu lat.

Aktualnie wyż który znajduje się nad Morzem Bałtyckim cechuje się wartościami dochodzącymi do około 1050 hPa i zbliża się do Polski.

Sytuacja baryczna w sobotę, 19 marca

Wzrost ciśnienia nastąpił już w sobotę (19.03.2022), bowiem barometry wskazują wartości oscylujące w granicach 1041 hPa na południu oraz 1046 hPa na północy. Z biegiem godzin centrum wyżu będzie przybliżało się nad nasz kraj, choć ulegnie ono drobnemu spłyceniu.

Niemniej w niedzielę (20.03.2022) ciśnienie będzie jeszcze wyższe. Nad ranem spodziewamy się od około 1042 hPa na południowym zachodzie do aż 1049 hPa na północnym wschodzie. Następnie ten parametr zacznie wyraźnie spadać, choć i tak przez długi czas będzie bardzo wysoki.

Sytuacja baryczna w niedzielę, 20 marca

W poniedziałek prognozujemy, że barometry zarejestrują około 1038-1042 hPa, a we wtorek już 1034-1038 hPa. W późniejszym okresie powinno zmieniać się raz w górę, a raz w dół, ale nie powinno spadać poniżej 1018-1020 hPa.

Warto zaznaczyć, że rekord najwyższego ciśnienia w Polsce wynosi 1065 hPa i miał miejsce w 1907 roku w Suwałkach. Jak więc widać, do tej wartości nie będzie brakowało zbyt sporo.

Porównując jednak do maksymalnego ciśnienia na świecie, różnica będzie jednak bardzo duża, bo wyniesie ona około blisko 50 hPa (1089 hPa w 2004 w Mongolii).

Anomalia baryczna w niedzielę, 20 marca

Odchyłka ciśnienia od normy wieloletniej w naszej części kontynentu wynosi około 30-40 hPa, a dodatnia anomalia dotyka niemal całą Europę. Jedynie nad Półwyspem Iberyjskim mogą występować drobne ujemne odchyłki.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Po silnych burzach przyjdzie ochłodzenie. Następnie znów zacznie się ocieplać

Maj to miesiąc, w który często pierwszy raz w roku robi się gorąco, a zdarza się że pojawiają się upały. Zgodnie z prognozami, w najbliższych dniach faktycznie doświadczymy bardzo wysokiej temperatury. Będzie …

Prognoza pogody na tydzień 25.04-01.05.2022. Temperatura poniżej normy i sporo przelotnego deszczu

Od dłuższego czasu mieliśmy do do czynienia na terenie kraju ze zmienną pogodą. Temperatura ulegała sporym wahaniom, często przechodziły opady deszczu. W kolejnym tygodniu natomiast będzie cieplej, zwłaszcza na jego początku i …

Prognoza pogody na tydzień 16-22.05.2022. Szybko zmieniająca się temperatura. Możliwe silne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zróżnicowana pogoda. Rozpocznie się on umiarkowanie ciepło, a szczególnie zimne będą noce, kiedy to przy gruncie w części regionów możliwe będą przymrozki. Kulminacja ochłodzenia nastąpi w środę. …

W najbliższych godzinach będzie się ocieplać. Temperatura wzrośnie do nawet 28 stopni i pojawią się burze

Obecnie w naszym kraju panuje dość ciepła i słoneczna pogoda. Taką stabilna aurę zapewnia wyż atmosferyczny, którego centrum znajduje się obecnie w pobliżu Polski. W najbliższych godzinach rozmieszczenie układów barycznych zmieni się …