Prognoza burz na niedzielę 01.08.2021 i noc 01/02.08.2021

Nad Polską w niedzielę przemieszczać będzie się pofalowany front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii. Na wspomnianym froncie dojdzie do rozwoju płytkiego i szybko pogłębiającego się niżu, który prawdopodobnie spotęguje siłę burz.

Przed frontem właśnie do regionów południowo wschodnich napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza, tymczasem w pozostałych regionach będzie dużo chłodniej i rześko.

Prognoza burz na niedzielę 01.08.2021 i noc 01/02.08.2021

Obszar objęty 2 i 1 stopniem zagrożenia (kolor czerwony i pomarańczowy): Na tym obszarze prognozuje się szczególnie niebezpieczne parametry konwekcyjne. Umiarkowana i duża chwiejność termodynamiczna (CAPE do 1500-2500 j/kg) połączy się silnym przepływem powietrza (DLS 20-30 m/s, a miejscami nawet ponad 30 m/s) i bardzo dużą skrętnością wiatru (SRH 300-500 m2/s2). Obecność frontu, duży kontrast termiczny oraz płytkiego ośrodka niżowego będzie wspomagać rozwój konwekcji i burz.

Na tym obszarze już teraz występuje zachmurzenie, choć od Austrii nadciąga pasmo większych rozpogodzeń, na którym prawdopodobnie dojdzie rozwoju bardzo silnych burz nad Czechami, Słowacją i Polską. Wspomniane zachmurzenie może nieco utrudnić rozwój konwekcji, zwłaszcza w pierwszej fazie stąd nie zdecydowaliśmy się na wydanie najwyższego (3) stopnia zagrożenia.

Warto jednak poinformować, że w pasie od Górnego Śląska i Małopolski, przez Świętokrzyskie, środek i północ Podkarpacia po Lubelszczyznę wystąpią warunki do rozwoju ekstremalnie silnych burz i na tym obszarze rozważane było wydanie trzeciego stopnia zagrożenia.

W godzinach około południowych nad tymi rejonami ma przemieszczać się pierwsza strefa burz, która po wejściu do Polski najprawdopodobniej znacząco zwiększy siłę. Za nią mają tworzyć się nowe burze, zapewne o charakterze silnych superkomórek burzowych, następnie bliżej wieczoru spodziewane jest powstanie silnego układu burzowego z wbudowaną linią szkwału (możliwa sygnatura bow echo).

W czasie burz prognozowane są bardzo silne opady deszczu (do 20-30 mm, lokalnie sumy opadowe osiągną i przekroczą 50 mm powodując zalania i podtopienia), grad o średnicy 2-5 cm (w przypadku najsilniejszych superkomórek burzowych gradziny mogą mieć średnice nawet 6-10 cm, ale ryzyko takiego gradu jest niewielkie). Największym zagrożeniem wydają się jednak niszczące porywy wiatru do nawet 90-120 km/h i możliwość wystąpienia trąb powietrznych o umiarkowanej sile (w pierwszej fazie konwekcji, potem ryzyko trąb zmaleje, choć nadal nie będą wykluczone).

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Na Pomorzu prognozowany jest rozwój lokalnych komórek burzowych o niedużej sile, z kolei w paśmie od Opolszczyzny po Podlasie słabe burze mogą być wbudowane w strefę zachmurzenia i opadów deszczu.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Przed nami wietrzny okres, ale wróci też zima

Do naszego kraju powróciła wraz z silnym wiatrem odwilżowa pogoda. Jak się okazuje, przed nami wystąpią jeszcze mocniejsze podmuchy, a temperatura wciąż będzie dodatnia. Mimo to zima będzie dawała o sobie znać, …

Pogoda na piątek. Wietrzny dzień. Miejscami przelotnie popada

W dniu jutrzejszym obszar kraju będzie w zasięgu głębokiego ośrodka niżowego znad morza Barentsa, a także związanego z nim wtórnego układu niżowego nad północno zachodnią częścią Rosji. Nad Polską z północy na …

Prognoza długoterminowa. Przed nami bardzo dynamiczna pogoda

Póki co nad naszym krajem ma miejsce stabilna wyżowa pogoda. Opadów jest bardzo mało, a z reguły towarzyszy nam lekki mróz. Jak się okazuje już niedługo aura znacząco się załamie, a zmian …

Alert pogodowy. Nadciąga silna wichura. Będzie wiało nawet do 100 km/h

Po chwilowej stabilizacji w pogodzie jaką zapewnił ośrodek wyżowy wędrujący na południe od Polski już dzisiaj wieczorem zaczną się kolejne zmiany w pogodzie. Obszar kraju zacznie się dostać pod wpływ głębokiego wielocentycznego …