Prognoza burz na niedzielę 01.08.2021 i noc 01/02.08.2021

Nad Polską w niedzielę przemieszczać będzie się pofalowany front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii. Na wspomnianym froncie dojdzie do rozwoju płytkiego i szybko pogłębiającego się niżu, który prawdopodobnie spotęguje siłę burz.

Przed frontem właśnie do regionów południowo wschodnich napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza, tymczasem w pozostałych regionach będzie dużo chłodniej i rześko.

Prognoza burz na niedzielę 01.08.2021 i noc 01/02.08.2021

Obszar objęty 2 i 1 stopniem zagrożenia (kolor czerwony i pomarańczowy): Na tym obszarze prognozuje się szczególnie niebezpieczne parametry konwekcyjne. Umiarkowana i duża chwiejność termodynamiczna (CAPE do 1500-2500 j/kg) połączy się silnym przepływem powietrza (DLS 20-30 m/s, a miejscami nawet ponad 30 m/s) i bardzo dużą skrętnością wiatru (SRH 300-500 m2/s2). Obecność frontu, duży kontrast termiczny oraz płytkiego ośrodka niżowego będzie wspomagać rozwój konwekcji i burz.

Na tym obszarze już teraz występuje zachmurzenie, choć od Austrii nadciąga pasmo większych rozpogodzeń, na którym prawdopodobnie dojdzie rozwoju bardzo silnych burz nad Czechami, Słowacją i Polską. Wspomniane zachmurzenie może nieco utrudnić rozwój konwekcji, zwłaszcza w pierwszej fazie stąd nie zdecydowaliśmy się na wydanie najwyższego (3) stopnia zagrożenia.

Warto jednak poinformować, że w pasie od Górnego Śląska i Małopolski, przez Świętokrzyskie, środek i północ Podkarpacia po Lubelszczyznę wystąpią warunki do rozwoju ekstremalnie silnych burz i na tym obszarze rozważane było wydanie trzeciego stopnia zagrożenia.

W godzinach około południowych nad tymi rejonami ma przemieszczać się pierwsza strefa burz, która po wejściu do Polski najprawdopodobniej znacząco zwiększy siłę. Za nią mają tworzyć się nowe burze, zapewne o charakterze silnych superkomórek burzowych, następnie bliżej wieczoru spodziewane jest powstanie silnego układu burzowego z wbudowaną linią szkwału (możliwa sygnatura bow echo).

W czasie burz prognozowane są bardzo silne opady deszczu (do 20-30 mm, lokalnie sumy opadowe osiągną i przekroczą 50 mm powodując zalania i podtopienia), grad o średnicy 2-5 cm (w przypadku najsilniejszych superkomórek burzowych gradziny mogą mieć średnice nawet 6-10 cm, ale ryzyko takiego gradu jest niewielkie). Największym zagrożeniem wydają się jednak niszczące porywy wiatru do nawet 90-120 km/h i możliwość wystąpienia trąb powietrznych o umiarkowanej sile (w pierwszej fazie konwekcji, potem ryzyko trąb zmaleje, choć nadal nie będą wykluczone).

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Na Pomorzu prognozowany jest rozwój lokalnych komórek burzowych o niedużej sile, z kolei w paśmie od Opolszczyzny po Podlasie słabe burze mogą być wbudowane w strefę zachmurzenia i opadów deszczu.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 22-28.05.2023. Zmienna temperatura. Lokalnie przelotny deszcz i burze

Po ciepłym weekendzie z lokalnymi opadami deszczu i burzami w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury oraz przelotnym deszczem, a lokalnie może zagrzmieć. W poniedziałek (22.05.2023) na niebie zobaczymy …

Pogoda na tydzień 08-14.05.2023. Przed nami dość ciepłe dni i niewiele opadów

Po chłodnym i w wielu miejscach deszczowym weekendzie czeka nas pogodny i umiarkowanie ciepły tydzień. Opadów będzie mniej niż w ostatnim czasie. W poniedziałek (08.05.2023) w większej części kraju dużo pogodnego nieba, …

Pogoda na tydzień 29.05-04.06.2023. Umiarkowane temperatury i niewiele opadów

Nadchodzący tydzień zapowiada się pogodnie, deszcz i burze wystąpią miejscami, a temperatury będą osiągać co najwyżej umiarkowane wartości. Najchłodniej na ten moment zapowiada się weekend. W poniedziałek (29.05.2023) na niebie zobaczymy trochę …

Pogoda na tydzień 15-21.05.2023. Pogorszenie pogody. Wystąpią opady deszczu i burze

Po okresie stabilnej wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Dominować zaczną układy niżowe, które przyniosą dużo opadów deszczu, miejscami burze, a także duże wahania temperatury. W …