Prognoza burz na niedzielę 01.08.2021 i noc 01/02.08.2021

Nad Polską w niedzielę przemieszczać będzie się pofalowany front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii. Na wspomnianym froncie dojdzie do rozwoju płytkiego i szybko pogłębiającego się niżu, który prawdopodobnie spotęguje siłę burz.

Przed frontem właśnie do regionów południowo wschodnich napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza, tymczasem w pozostałych regionach będzie dużo chłodniej i rześko.

Prognoza burz na niedzielę 01.08.2021 i noc 01/02.08.2021

Obszar objęty 2 i 1 stopniem zagrożenia (kolor czerwony i pomarańczowy): Na tym obszarze prognozuje się szczególnie niebezpieczne parametry konwekcyjne. Umiarkowana i duża chwiejność termodynamiczna (CAPE do 1500-2500 j/kg) połączy się silnym przepływem powietrza (DLS 20-30 m/s, a miejscami nawet ponad 30 m/s) i bardzo dużą skrętnością wiatru (SRH 300-500 m2/s2). Obecność frontu, duży kontrast termiczny oraz płytkiego ośrodka niżowego będzie wspomagać rozwój konwekcji i burz.

Na tym obszarze już teraz występuje zachmurzenie, choć od Austrii nadciąga pasmo większych rozpogodzeń, na którym prawdopodobnie dojdzie rozwoju bardzo silnych burz nad Czechami, Słowacją i Polską. Wspomniane zachmurzenie może nieco utrudnić rozwój konwekcji, zwłaszcza w pierwszej fazie stąd nie zdecydowaliśmy się na wydanie najwyższego (3) stopnia zagrożenia.

Warto jednak poinformować, że w pasie od Górnego Śląska i Małopolski, przez Świętokrzyskie, środek i północ Podkarpacia po Lubelszczyznę wystąpią warunki do rozwoju ekstremalnie silnych burz i na tym obszarze rozważane było wydanie trzeciego stopnia zagrożenia.

W godzinach około południowych nad tymi rejonami ma przemieszczać się pierwsza strefa burz, która po wejściu do Polski najprawdopodobniej znacząco zwiększy siłę. Za nią mają tworzyć się nowe burze, zapewne o charakterze silnych superkomórek burzowych, następnie bliżej wieczoru spodziewane jest powstanie silnego układu burzowego z wbudowaną linią szkwału (możliwa sygnatura bow echo).

W czasie burz prognozowane są bardzo silne opady deszczu (do 20-30 mm, lokalnie sumy opadowe osiągną i przekroczą 50 mm powodując zalania i podtopienia), grad o średnicy 2-5 cm (w przypadku najsilniejszych superkomórek burzowych gradziny mogą mieć średnice nawet 6-10 cm, ale ryzyko takiego gradu jest niewielkie). Największym zagrożeniem wydają się jednak niszczące porywy wiatru do nawet 90-120 km/h i możliwość wystąpienia trąb powietrznych o umiarkowanej sile (w pierwszej fazie konwekcji, potem ryzyko trąb zmaleje, choć nadal nie będą wykluczone).

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Na Pomorzu prognozowany jest rozwój lokalnych komórek burzowych o niedużej sile, z kolei w paśmie od Opolszczyzny po Podlasie słabe burze mogą być wbudowane w strefę zachmurzenia i opadów deszczu.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …