W piątek nad Polską przemieszczać będzie się zokludowany front atmosferyczny związany z niżem znad Wielkiej Brytanii. Napływać będzie niestabilna masa powietrza polarno morskiego. Burze możliwe będą na północy kraju.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): W rejonie prognozuje się wystąpienie niedużej chwiejności termodynamicznej CAPE do 400-700 j/kg. Chwiejność ta połączy się z silnym przepływem powietrza (DLS 20-30 m/s) oraz skrętnością wiatru SRH do 100-200 m/s2. Oprócz tego w godzinach popołudniowych i wieczornych pojawi się wspomaganie konwekcji, napłynie również więcej wilgoci. W takich warunkach prognozuje się rozwój komórek burzowych, które mogą łączyć się w większe struktury liniowe. Możliwe będą także superkomórki burzowe. W czasie burz wystąpią ulewne opady deszczu do 15-20 mm, grad do 2-3 cm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju trąby powietrznej. Burze prognozowane są głównie popołudniu i wieczorem.
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Na zaznaczonym obszarze również pojawi się niewielka chwiejność termodynamiczna (CAPE 300-400 j/kg, LI -2 st.C). Niedosyty wilgoci będą mocno ograniczać rozwój konwekcji i burz. Komórki burzowe mogą wystąpić również tutaj, ale nie będzie ich dużo i zwykle powinny mieć charakter izolowanych komórek.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.