Prognoza burz na środę 14.07.2021 i noc 14/15.07.2021

Przed nami kolejny dzień z bardzo niebezpiecznymi burzami. W środę Polska znajdować będzie się w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego. Napływać będzie bardzo gorąca i zasobna w wilgoć masa powietrza. Oprócz dużej niestabilności pojawi się dość silny przepływ powietrza, który spotęguje siłę burz.

Prognoza burz na środę 14.07.2021 i noc 14/15.07.2021

UWAGA! MOŻLIWA AKTUALIZACJA PROGNOZY DO NAJWYŻSZEGO (3) STOPNIA ZAGROŻENIA.

Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia (kolor czerwony): Na tym obszarze modele numeryczne prognozują wystąpienie najlepszych warunków. Pojawi się duża chwiejność termodynamiczna CAPE do 1500-2500 j/kg (lokalnie nawet 3000 j/kg). Silna niestabilność pokryje się z niebezpiecznymi parametrami kinematycznymi. Prognozowany jest silny przepływ powietrza i skrętność wiatru (DLS do 20-30 m/s, LLS do 10-17 m/s, SRH 0-3 km do 200-450 m2/s2).

Napływająca masa powietrza będzie bardzo zasobna w wilgoć (PW nawet do 45-50 mm). Obecność frontu oraz linii zbieżności wiatru stworzy świetne warunki do rozwoju silnych burz. Czynnikiem ograniczającym konwekcję może być warstwa hamująca, ale prawdopodobnie z łatwością zostanie ona pokonana i dojdzie do rozwoju niebezpiecznych burz. Możliwe będą zarówno superkomórki burzowe, jak i układy wielokomórkowe. W pierwszej fazie konwekcji możliwe będą opady ogromnego gradu (nawet 5-10 cm), a także trąby powietrzne, ale ich ryzyko nie będzie zbyt duże. Należy jednak wspomnieć, że w takich warunkach gdyby doszło do pojawienia się trąb powietrznych mogą mieć one znaczną siłę.

W kolejnych godzinach (bliżej wieczoru) prawdopodobny będzie rozwój układu MCS z wbudowaną linią szkwału (możliwe bow echo). W takich warunkach oprócz zagrożenia gradem i trąbami powietrznymi występować będą nawalne opady deszczu (do 20-30 mm, lokalnie do 50 mm) oraz bardzo silny wiatr do 80-100 km/h (w przypadku najsilniejszych burz nawet 120 km/h).

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Na wschód oraz na zachód od regionów największego zagrożenia również mogą występować gwałtowne burze. Należy jednak zaznaczyć, że w tych regionach prognozowane warunki będą trochę słabsze. Jeśli chodzi o wschodnią część wyznaczonego obszaru to tutaj burze możliwe będą głównie wieczorem oraz w nocy.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …