We wtorek nad Polską przemieszczać będzie się chłodny front atmosferycznych związany z niżem znajdującym się nad Morzem Bałtyckim. Przed frontem zalegać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza, a tuż za nim chłodniejsza i suchsza masa o cechach polarno morskich.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Prognozowane wartości chwiejności termodynamicznej osiągną wysoki poziom (CAPE do 1000-2000 j/kg). Wysoka zawartość wilgoci, obecność frontu i linii zbieżności wiatru wspomagać będzie rozwój konwekcji i burz. Parametry kinematyczne będą słabe, tylko lokalnie nieco podwyższone (DLS do 10-15 m/s, SRH do 150 m2/s2).
W takich warunkach prognozuje się rozwój sporej ilości burz, lokalnie superkomórek burzowych miejscami łączących się w większe układy burzowe. W czasie burz występować będą silne opady deszczu do 20-40 mm, grad o średnicy do 2-4 cm i porywy wiatru do 70-90 km/h. Burze możliwe są przez całą dobę, ale największa aktywność przypadnie po południu i wieczorem.
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Na tym obszarze prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie mniejsze, a występujące zjawiska słabsze. Największe ryzyko rozwoju burz na wyznaczonym obszarze przypadnie na godziny popołudniowe wzdłuż Pomorza i wybrzeża.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.