Przed nami bardzo upalny i burzowy weekend. Potem możliwy groźny incydent burzowy

Cały czas odczuwamy ocieplającą się aurę. Termometry wskazują już bardzo wysokie wartości, a na zachodzie w czwartek i piątek przekroczyły 32°C. Jak się okazuje, w sam weekend będzie jeszcze goręcej, a pojawią się także gwałtowniejsze burze.

W sobotę (19.06.2021) od godzin porannych w całej Polsce będzie właściwie bezchmurnie. Jedynie na wschodzie pojawi się nieco chmur, ale i tak będzie tam bardzo słonecznie.

W ten dzień wystąpi silna konwekcja, choć przy mniejszej wilgotności burze będą dość rzadkie i izolowane. Mimo to okażą się silne, bowiem będziemy mieli do czynienia z superkomórkami burzowymi. Zjawiska burzowe rozwiną się dopiero popołudniu na krańcach zachodnich, a w głębi kraju pojawią się w późniejszych godzinach, choć będą miały miejsce przeważnie na zachodzie. Nieco słabsze mogą też wystąpić na południu i wschodzie.

Występowanie burz w godzinach wieczornych

Burze zanikną dopiero w godzinach nocnych. Głównym zagrożeniem będzie silny wiatr przekraczający 100 km/h, opady gradu i lokalne podtopienia ze względu na wolną prędkość przemieszczania się burz.

Temperatura maksymalna będzie bardzo wysoka i prognozujemy od 26-30°C na wschodzie przez 29-32°C w centrum oraz do 31-35°C na zachodzie. Miejscami może być minimalnie goręcej.

Spodziewane wartości temperatury maksymalnej przez model GFS (nieco zaniżone)

Noc z soboty na niedzielę (19/20.06.2021) minie pod znakiem pogodnej aury. Na zachodzie i południowym wschodzie w pierwszej części nocy pojawią się zanikające opady z burzami, ale w drugiej części już ich nie będzie.

Temperatura nie spadnie zbyt mocno, bowiem termometry wskażą minimalnie 15-17°C na wschodzie, 16-18°C w centrum oraz 18-20°C na zachodzie.

Spodziewane wartości temperatury minimalnej

Niedziela (20.06.2021) znów będzie bardzo słoneczna i upalna. Pojawi się jednak mniej burz, choć miejscami znów wystąpią na zachodzie i wschodzie. W tym pierwszym rejonie będą mogły trwać nawet w nocy. Generalnie, będą one słabsze do tych z soboty, ale również gwałtowne.

Prognozowane warunki na powstawanie burz

Temperatura maksymalna też będzie nieco niższa. Mimo to znowu doświadczymy solidnego upału, ponieważ spodziewamy się 27-30°C na wschodzie, 28-31°C w centrum i 30-34°C na zachodzie. Tam punktowo może być nieznacznie cieplej.

Prognozowane wartości temperatury maksymalnej przez model GFS (nieco zaniżone)

Co warto zaznaczyć, w drugiej części nocy i w poniedziałek może czekać nas prawdopodobnie groźny incydent burzowy, który może spowodować trochę większe zniszczenia.

W ramach ciekawostki przedstawiamy wyliczenia modeli burz, które miałyby wkroczyć do Polski od strony Niemiec o tej porze. Generowałyby one silne porywy wiatru lokalnie wyraźnie przekraczające 100 km/h. Więcej o tym jednak w kolejnych prognozach.

Prognozowany nacierający układ burz w nocy z niedzieli na poniedziałek
Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 15-21.05.2023. Pogorszenie pogody. Wystąpią opady deszczu i burze

Po okresie stabilnej wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Dominować zaczną układy niżowe, które przyniosą dużo opadów deszczu, miejscami burze, a także duże wahania temperatury. W …

Pogoda na tydzień 22-28.05.2023. Zmienna temperatura. Lokalnie przelotny deszcz i burze

Po ciepłym weekendzie z lokalnymi opadami deszczu i burzami w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury oraz przelotnym deszczem, a lokalnie może zagrzmieć. W poniedziałek (22.05.2023) na niebie zobaczymy …

Pogoda na tydzień 29.05-04.06.2023. Umiarkowane temperatury i niewiele opadów

Nadchodzący tydzień zapowiada się pogodnie, deszcz i burze wystąpią miejscami, a temperatury będą osiągać co najwyżej umiarkowane wartości. Najchłodniej na ten moment zapowiada się weekend. W poniedziałek (29.05.2023) na niebie zobaczymy trochę …

Umiarkowanie ciepły weekend. Lokalnie deszcz i burze

Ośrodek wyżowy znad Łotwy i Estonii, który kształtował pogodę w kraju przez ostatnie kilka dni zacznie ustępować. Od południa zaczniemy dostawać się w zasięg układu niżowego, który z rejonu Morza Adriatyckiego będzie …