Radar pogodowy - Mapa deszczu i burz
Radar pogodowy przedstawia aktualne rozmieszczenie oraz siłę opadów nad Polską i na świecie. Mapa jest animowana i aktualizowana co około 5 minut. Dzięki temu produktowi możemy na bieżąco śledzić przemieszczanie się frontów atmosferycznych z opadami deszczu i śniegu, czy też burz z wyładowaniami atmosferycznymi. Obraz radarowy można przybliżać i dowolnie ustawiać.
Położenie opadów widoczne jest z kilkuminutowym opóźnieniem. Należy pamiętać, że czasami na skanach radarowych pojawiają się błędy i zakłócenia radiowe widoczne w postaci kropek bądź kresek niebędące w rzeczywistości opadami. Mapa jest animowana, dzięki czemu możesz sprawdzić w którym kierunku oraz z jaką prędkością przemieszczają się opady lub zjawiska burzowe. W ten sposób przygotujesz się na zmianę pogody. Dowiesz się także czy w twoim regionie mogą wystąpić opady lub burze. Radar opadów jest bardzo dokładnym narzędziem używanym przez synoptyków oraz miliony osób na całym świecie.
Jak działa radar pogodowy?
Radar pogodowy to urządzenie mające na celu analizę struktury opadów w tym ich lokalizację, natężenie, kierunek oraz prędkość przemieszczania. Radary pogodowe dostarczają danych w promieniu do 250 km od stacji radarowej. Radar wysyła falę elektromagnetyczną, której część odbija się od chmur. Fala ta wraca do radaru, pokazując w jakiej odległości znajduje się opad oraz jakie ma natężenie. Burze i grad występują w obszarach największych odbiciowości (zwykle powyżej 45 dBz). Aktualnie w kraju mamy sześć takich stacji radarowych. W przyszłości planowane jest uruchomienie kolejnych dwóch, więc pokrycie obszaru będzie jeszcze większe oraz zapewni dodatkowe dane.
Opady w Polsce i na Świecie
W Polsce najwięcej opadów powinno występować w okresie letnim oraz jesiennym. W ciepłe dni ze względu na zjawiska burzowe rozmieszczenie opadów jest jednak bardzo zróżnicowane. W jednym regionie możemy mieć suszę, a kilkanaście kilometrów dalej zalania i podtopienia po wystąpieniu intensywnych opadów deszczu i gradu pochodzenia burzowego. Opady atmosferyczne mogą mieć różne formy, takie jak deszcz, śnieg, gradułka czy marznący deszcz. Powstają one w wyniku kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu atmosferycznym. Proces ten zależy przede wszystkim od temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego, a także obecności pyłów, ziaren pyłków czy kropel wody, które stanowią jądra kondensacji.
W Polsce opady zależą głównie od mas powietrza, którymi przemieszczają się fronty atmosferyczne. Na przykład front zimowy przynoszący zimne powietrze może powodować opady śniegu, natomiast front ciepły przynoszący ciepłe powietrze może przynieść deszcz. Również układ wysokich i niskich ciśnień atmosferycznych oraz prądy morskie mogą wpływać na rodzaj i ilość opadów w danym regionie. Na skalę globalną opady atmosferyczne są również zależne od ciepła słonecznego, które napędza cykl wilgotności powietrza i ewaporacji wody z mórz i oceanów, co prowadzi do powstawania chmur oraz opadów. Również powietrze przemieszczające się na dużych odległościach może przenosić wilgoć i powodować opady w innych regionach. Warto również zaznaczyć, że zmiany klimatyczne, takie jak globalne ocieplenie, mogą wpływać na wzrost intensywności opadów atmosferycznych oraz częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak ulewy czy susze. Chcesz wiedzieć gdzie występują gwałtowne burze? Odwiedź naszą stronę z detektorem wyładowań atmosferycznych.