Środa z postępującym ociepleniem. Miejscami przelotnie popada

W środę obszar kraju znajdował się będzie w zasięgu wału wyżowego rozciągającego się od Atlantyku po wschodnią część kontynentu.

Z północnego zachodu na wschód przemieszczać się będzie mało aktywny front okluzji. Postępować zacznie adwekcja masy powietrza polarnego o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 12.01.2022, 12 UTC

Dzień (12.01.2022) minie z przewagą zachmurzenia dużego i całkowitego, tylko początkowo na wschodzie więcej pogodnego nieba.

Miejscami słabe opady śniegu, a nad morzem i krańcach północno zachodnich możliwe także opady mżawki.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 12.01.2022

Na termometrach zobaczymy -5-(-3)oC na wschodzie i krańcach południowych, -2-(-1)oC w głębi kraju, 0-1oC na zachodzie oraz częściowo na północy, a nad morzem 2-3oC.

Wiatr słaby, ze zmiennych kierunków. Nieco bardziej odczuwalny nad morzem, tam porywy do 40 km/h.

W nocy ze środy na czwartek (12/13.01.2022) na niebie dominować będą chmury, tylko początkowo na południowym wschodzie niewielkie rozpogodzenia.

W całym kraju możliwe są słabe opady, głównie śniegu, a na północy i zachodzie także deszczu ze śniegiem, deszczu oraz mżawki. Na drogach północnej i zachodniej części kraju może być ślisko.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 12/13.01.2022

Temperatura minimalna od -7-(-4)oC na wschodzie i południu (w górskich dolinach -12oC) przez -3-(-2)oC w większości regionów do-1-0oC na zachodzie oraz północy, a nad morzem do 1-2oC.

Najniższe wartości temperatury zanotujemy w pierwszej połowie nocy, w kolejnych godzinach będzie się ocieplać.

Wiał będzie umiarkowany wiatr ze sektora zachodniego. Bardziej odczuwalny będzie nad morzem, tam porywy do 40-50 km/h, a we wschodniej części wybrzeża do 60 km/h.