Załamanie pogody

Gorąca i słoneczna aura dobiega końca. Do tej pory Polska była w zasięgu układów wyżowych, lecz w weekend obszar kraju dostanie się pod wpływ ośrodka niskiego ciśnienia THERESIA i pofalowanego frontu . Jego centrum w południe znajdzie się nad południowymi Czechami. Tylko krańce północne i północno wschodnie będą w zasięgu ośrodka wyżowego MATHIAS, z centrum północnym Bałtykiem. Początkowo (sobota) będzie  jeszcze napływać powietrze polarne kontynentalne. W niedzielę ośrodek wyżowy z nad północnego Bałtyku będzie przemieszczał się nad środkowy Bałtyk i zacznie ściągać powietrze arktyczne.

W sobotę na południu zachmurzenie duże i całkowite. Na pozostałym obszarze małe, po południu będzie wzrastać lokalnie do dużego, a w centrum do całkowitego. Na południu kraju możliwe są opady deszczu oraz burze. Będą to zarówno opady przelotne jak i wielkoskalowe. Opady mogą być intensywne. Najsilniejszych opady mogą wystąpić po południu na Śląsku. Do niedzielnego poranka może spać tam do około 40 mm deszczu, na południu do około 15 mm (lokalnie więcej, za sprawą burz). Temperatura maksymalna od 17-20 st. na północnym wschodzie oraz na krańcach północno zachodnich przez 22-23 st. na północy oraz na wschodzie oraz 23-24 st. w centrum do 25-26 st. na południu, na południowym wschodzie lokalnie do 27 st. Powieje umiarkowany wiatr z sektora wschodniego. Mocniej może chwilami powiać na południowym zachodzie, w centrum (do 50 km/h) oraz nad morzem (do 60-65 km/h).

W nocy zachmurzenie duże i całkowite na południu oraz w centrum, a na pozostałym obszarze kraju małe i umiarkowane okresami duże. W regionach południowych i centralnych możliwe są opady deszczu. Na południu i częściowo w centrum możliwe są także burze z ulewnym deszczem. Temperatura minimalna od 5-7 st. na północnym wschodzie i 9-10 st. na północy przez 12-13 st. w centrum do 14-15 st. na południowym zachodzie. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny północno wschodni wiatr w porywach do 40 km, lokalnie do 50 km/h, a nad morzem do 60 km/h. Słabiej powieje na południu.

W niedzielę sporo chmur, więcej słońca tylko na północy i północnym wschodzie. Na południowym zachodzie, południu, południowym wschodzie oraz w centrum możliwe są opady deszczu, na południu i południowym wschodzie będą niewielkie szanse na lokalne burze. Temperatura maksymalna od 13-15 st. w pasie od południa Ziemi Lubuskiej po południowe Mazowsze i południową Lubelszczyznę  przez 17 st. na północnym wschodzie i 18-19 st. na północy do 20-21 st. na północnym zachodzie i południowym wschodzie oraz 22 st. na Opolszczyźnie. Powieje umiarkowany wiatr z sektora wschodniego, mocniej może powiać nad morzem: do 50-60 km/h. Słaby wiatr powiej na południu.

Kolejne dni chłodne, lecz ze sporą ilością słońca, nocami prawie wszędzie poniżej 10 st., na wschodzie lokalnie przygruntowe przymrozki.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Prognoza pogody na tydzień 27.02-05.03.2023. Chłodne noce i niewiele opadów

W nadchodzącym tygodniu czeka nas przedwiosenna aura z temperaturą wahającą się między 0-5oC oraz opadami różnego rodzaju, których nie będzie ich dużo. Nieco cieplej zrobi się dopiero w drugiej połowie tygodnia. Poniedziałek …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Pogoda na tydzień 20-26.02.2023. Ciepło, wietrznie i deszczowo. Ochłodzenie możliwe w weekend

W nadchodzącym tygodniu dominować będą ośrodki niżowe, które przyniosą dość wysokie temperatury, ale też częste opady, głównie deszczu oraz silny wiatr. Poniedziałek (20.02.2023) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia tylko na południowym …