Jak ciepła jest woda w Bałtyku i w polskich jeziorach?

Czerwiec to już czas, kiedy wielu Polaków postanawia wypoczywać nad jeziorami oraz nad morzem. Zwłaszcza podczas tak pięknej pogody jak w tym roku, gdzie temperatura powietrza bardzo często osiąga i przekracza 30ºC. Temperatura wody to sprawa pierwszorzędna w wypoczynku nad akwenami, dlatego sprawdźmy jak ciepła jest aktualnie woda. 

Jeśli chodzi o jeziora, tam temperatura niemal wszędzie jest wyższa niż 20ºC, z reguły wynosi ona 21-22ºC. Jednymi z najcieplejszymi akwenami są jezioro Morzycko (Przyjezierze, 24ºC), jezioro Sławiankowskie (Buntowo, 24ºC) i jezioro Jeziorak (Iława, 25ºC). Poprzez ciągłe wysokie temperatury, jeziora będą się cały czas ocieplać i w lipcu mogą być jeszcze cieplejsze

Co do Bałtyku, nad naszym morzem, temperatura wody wynosi od 14ºC przy Kołobrzegu i Władysławowie, przez 15ºC w Międzyzdrojach, 17ºC w Świnoujściu i Ustce do 18ºC w Helu. W Zatoce Gdańskiej jest 19-21ºC. Jak widać temperatura jest znacznie zróżnicowana. Czy są to wysokie wartości jak na początek czerwca? Zobaczmy jak to wyglądało w poprzednich latach.

W 2011 w pierwszej dekadzie czerwca było na ogół 15-17ºC, a w rejonie Świnoujścia nawet 19ºC. Jeśli chodzi o Zatokę Gdańską, najcieplej było w Pucku, bo około 22ºC. Do końca czerwca, woda zdążyła się już znacznie ocieplić. 30 dnia tego miesiąca, jej temperatura osiągała od 19ºC do 20-21ºC, co jest bardzo znaczną wartością jak na polskie morze. Rok później, w 2012 na początku czerwca było trochę chłodniej. Stacje notowały temperaturę wody rzędu 14-16ºC. Pod koniec tego miesiąca ociepliła się ona do 17-20ºC. W 2013 roku było nieznacznie zimniej w pierwszej dekadzie czerwca, bowiem notowano temperaturę wody rzędu 15-16ºC. W trzeciej dekadzie miesiąca było na ogół 17-19ºC.

W 2014 temperatura wody na początku czerwca była jeszcze niższa niż rok wcześniej, bo około 13-15ºC. Ciekawa sytuacja wydarzyła się wówczas w lipcu. Woda ociepliła się szybko do 18-21ºC, by potem oziębić się w krótkim czasie do zaledwie 10-15ºC! W dodatku nad polskim wybrzeżem panował upał. Pojawiło się wtedy zjawisko upewllingu, czyli unoszeniem się chłodniejszej wody z niższych warstw. Było to spowodowane ciągłym wiatrem wiejącym wzdłuż wybrzeża (ze wschodu), tym samym cieplejsza woda odpływała w kierunku północnym. W 2015 w pierwszej dekadzie czerwca woda miała temperaturę 14-15ºC, by pod koniec miesiąca ocieplić się do 15-18ºC. Również w tym roku pojawiło się zjawisko upwellingu. Podczas upałów lokalnie woda miała tylko 10-12ºC. W 2016, na początku szóstego miesiąca w roku, woda miała zaledwie 10-14ºC.  Pod koniec czerwca znacznie się ociepliła, bo do 17-19ºC. Z kolei rok temu temperatura wody analogicznie najpierw wyniosła 14-16ºC, a kilkanaście dni później miała 16-18ºC.

Jak widać, aktualnie woda w Bałtyku jest dość ciepła jak na początek czerwca. W najbliższych dniach ma się jeszcze lekko ocieplić. Należy pamiętać, że temperatura wody w Bałtyku nie zależy tylko i wyłącznie od temperatury powietrza, ale również od kierunku wiatru. Zarówno w 2014, jak i w 2015 podczas zjawiska upwellingu, wiał cały czas wiatr ze wschodu, co dało bardzo znaczne oziębienie wody. W najbliższym tygodniu wiatr ma być bardzo zmienny, co w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza, woda powinna się ocieplać dość szybko.

Warto dodać, że przez cały maj i w pierwszych dniach czerwca, wiatr cały czas wiał właśnie ze wschodu, przez co temperatura wody nie mogła zbytnio wzrosnąć. Za to w kwietniu wiatr był zmienny. Oba miesiące były bardzo ciepłe. Marzec był bardzo mroźny i na początku kwietnia temperatura wody wynosiła zaledwie 2ºC. Pod koniec kwietnia już 7-8ºC. Za to przez maj temperatura wody praktycznie nie wzrosła, właśnie przez wiatr wschodni. W ostatnich dniach kierunek wiatru zaczął być zmienny i już mamy do czynienia ze znacznym ociepleniem.

Podsumowując, patrząc na prognozowane kierunki wiatru i temperaturę możemy łatwo wskazać tendencję temperatury na najbliższy tydzień. Tak więc już niedługo uruchomimy dla Państwa mapy z aktualnymi warunkami nad morzem (m.in. temperatura wody i wysokość fal), które będą zawierały też prognozę na najbliższe dni. Poza tym dodamy informację o możliwym upwellingu, który często potrafi płatać figle nad naszym morzem.