W weekend w południowej i częściowo wschodniej kraju minie pod znakiem śnieżyc, a na krańcach południowych także opadów marznących. Sprawcą załamania pogody będzie ośrodek niżowy, którego centrum w sobotę w południe znajdzie się nad południowo zachodnią Ukrainą.
W nocy z piątku na sobotę (01/02.12.2023) prawie wszędzie zachmurzenie całkowite, rozpogodzenia tylko na północy.
W pasie od Dolnego i Górnego Śląska po Podkarpacie i południową Lubelszczyznę wystąpią ciągłe opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami dużym.
Największe natężenie opady będą miały na Podkarpaciu i na południu Małopolski, na tym obszarze opady mogą mieć postać śnieżyc. Okresami w Karpatach opady marznącego deszczu.
Natomiast w północnej części kraju wystąpią przelotne opady śniegu, tutaj też mogą mieć duże natężenie. Nad samym morzem opady różnego rodzaju, w tym deszczu.
Na termometrach zobaczymy -8-(-5)oC na północnym zachodzie, -6-(-5)oC na północnym wschodzie, -5-(-3) na zachodzie, północy i wschodzie, -3-(-1)oC na południu, południowym wschodzie oraz w centrum, a nad morzem 1-2oC. Wiatr słaby i umiarkowany, ze zmiennych kierunków.
Sobota (02.12.2023) z dominacją chmur, rozpogodzenia tylko w północnej i północno zachodniej części kraju.
W pasie od Dolnego i Górnego Śląska po Podkarpacie i Lubelszczyznę umiarkowane i intensywne opady śniegu.
Od Śląska Opolskiego po Podkarpacie i Południową Lubelszczyznę mogą mieć postać śnieżyc. Na obszarze Bieszczad umiarkowane opady marznącego deszczu.
W północnej części kraju przelotne opady śniegu o dużym natężeniu, a nad samym morzem opady różnego rodzaju.
Po południu umiarkowane i intensywne opady śniegu na południu, południowym wschodzie oraz częściowo w centrum. Na krańcach południowo wschodnich umiarkowane i intensywne opady marznącego deszczu.
Na zachodzie, a także na północy przelotne śnieżyce, a nad samym morzem nadal opady różnego rodzaju.
Temperatura maksymalna od -4-(-3)oC na krańcach południowo zachodnich i -2-(-1)oC na południu przez -1-0oC w większości regionów do 1oC w Bieszczadach oraz 2-3oC nad morzem.
Wiał będzie umiarkowany wiatr z sektora północnego, na południu i południowym wschodzie okresami nieco silniejszy, w porywach do 40 km/h i na tym obszarze wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.
Noc z soboty na niedzielę (02/03.12.2023) prawie wszędzie zachmurzeniem całkowitym, rozpogodzenia na zachodzie i północy.
Na południu, wschodzie i częściowo w centrum ciągłe opady śniegu. W pasie od Małopolski i Podkarpacia po południe Mazowsza i Lubelszczyznę będą miały duże natężenie.
Na krańcach południowo zachodnich intensywny marznący deszcz. Po północy opady zaczną słabnąć i odsuwać za wschodnią granicę. Na pozostałym obszarze kraju przelotny śnieg, a nad morzem opady różnego rodzaju.
Na termometrach zobaczymy -13-(-10)oC na krańcach południowych, -6-(-3)oC na Pomorzu Zachodnim, -5-(-4)oC na Mazurach i Suwalszczyźnie,-4-(-3)oC na południu, -3-(-2)oC w większości regionów, -1oC w centrum, a nad morzem 0-1oC.
Powieje umiarkowany północno zachodni wiatr, nieco bardziej odczuwalny będzie w górach, tam porywy do 40-50 km/h.
W niedzielę (03.12.2023) zachmurzenie duże, większe rozpogodzenia na północy. Okresami słabe i umiarkowane opady śniegu, a na północy przelotne śnieżyce, nad morzem opady mieszane.
Temperatura maksymalna od -7-(-4)oC na krańcach południowych i -3-(-2)oC na południu przez -1-0oC w większości regionów do 0-1oC nad morzem. Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy, z kierunków zachodnich, w porywach do 40 km/h, a na wybrzeżu do 50-70 km/h.
Do niedzieli w pasie od Małopolski przez Podkarpacie po Południową Lubelszczyznę przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 30-40 cm (lokalnie do 50 cm), a w Karpatach 50-60 cm.
W większej części południa i południowego wschodu spadnie 20-30 cm śniegu. W pasie od Dolnego Śląska przez południe Łódzkiego po Północną i Środkową Lubelszczyznę spadnie 10-25 cm śniegu (górne wartości w południowej części obszaru). Na pozostałym obszarze kraju przyrost pokrywy śnieżnej będzie silnie zróżnicowany przestrzennie i przeważnie wyniesie 3-5 cm, tylko na północy lokalnie 10-20 cm.
Intensywne opady śniegu na południu i południowym wschodzie mogą powodować łamanie gałęzi i zrywanie linii energetycznych, a także znacząco utrudniać ruch na drogach.