Przed nami wyjątkowo niespokojna doba. Nad częścią regionów przejdą gwałtowne burze z ulewnym deszczem, opadami dużego gradu oraz silnym wiatrem. Możliwe będą także trąby powietrzne.
Pierwsze burze obecnie wkraczają znad Niemiec i do rana występować mogą na zachodzie oraz północnym i południowym zachodzie. Ich natężenie będzie stopniowo malało.
Załamanie pogody sprowadzi ośrodek niżowy wędrujący znad Niemiec nad nasz kraj. W południe jego centrum znajdzie się nad Śląskiem.
Nad większość regionów napływać będzie gorące powietrze zwrotnikowe, tylko nad regiony północne zacznie postępować adwekcja chłodniejsze powietrza polarnego o cechach morskich.
Piątek (23.06.2023) rozpocznie się dominacją chmur na zachodzie, północy oraz w centrum, w innych regionach więcej pogodnego nieba.
W pasie od Dolnego i Górnego Śląska przez Wielkopolskę oraz Ziemie Lubuską i dalej na północ oraz wschód możliwe są okresami opady deszczu, a także burze, które będą głównie pozostałością po nocnych burzach.
Mogą także rozwijać się nowe ośrodki burzowe. Głównym zagrożeniem w czasie trwania burz będą ulewne opady deszczu do 20-20 mm.
W kolejnych godzinach już wszędzie zachmurzenie duże i całkowite. Około południa w pasie od południowego zachodu po centrum burze zaczną się intensyfikować i organizować w układ liniowy.
W miarę przemieszczania się na wschód układ będzie przybierał na sile. Największe natężenie układ osiągnie na terenie od wschodniej Małopolski, wschodu Ziemi Świętokrzyskie oraz południowo wschodniego Mazowsza po Podkarpacie i południe Lubelszczyzny.
Na tym obszarze w czasie przejścia układu wystąpią ulewne/nawalne opady deszczu do 30-50 mm, opady gradu do 3-4 cm (zwłaszcza w superkomórkach).
Wiatr w porywach może osiągać 80-90 km/h, a w kilku przypadkach do 100-110 km/h. W czasie przechodzenie superkomórek możliwe będą trąby powietrzne.
Na pozostałym obszarze kraju burze będą miały mniejsze natężenie: opady do 20-30 mm, grad do 1-2 cm, a wiatr do 60-70 km/h.
Wyjątek będzie stanowił obszar od Wielkopolski po środkowe i północne Mazowsze, mogą rozwinąć się tam bardziej uwodnione ośrodki burzowe: opady deszczu do 50 mm.
Jednak należy mieć na uwadze możliwość, że zachmurzenie oraz burze i opady będące pozostałością nocnych burz ograniczą rozwój ośrodków burzowych w ciągu dnia.
Na termometrach zobaczymy 17-22oC na północy, 20-25oC na północnym wschodzie, 24-25oC na zachodzie, 25-27oC na południowym zachodzie i w centrum, 28-29oC na wschodzie, a na południowym wschodzie 29-32oC.
Wiatr umiarkowany, ze zmiennych kierunków. Nieco bardziej odczuwalny w Sudetach, tam porywy do 50-60 km/h.
W nocy z piątku na sobotę (23/24.06.2023) na niebie będą dominować chmury. W całym kraju możliwe są okresami opady deszczu, a na wschodzie i północy zanikające burze.
Głównym zagrożeniem w czasie burz będą ulewne opady deszczu do 20-30 mm, zwłaszcza w pierwszej połowie nocy.
Temperatura minimalna od 11-12oC wzdłuż zachodniej granicy, 13oC w głębi regionów zachodnich oraz na północy przez 14-15oC na północnym wschodzie i w centrum do 15-17oC na wschodzie.
Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.