Od niedzieli wracają burze. Gdzie będzie ich najwięcej?

Tegoroczny maj jak dotąd jest wyjątkowo spokojny pod względem burz. Czekają nas jednak zmiany, bo już od niedzieli zgodnie z poprzednimi naszymi prognozami pojawią się zjawiska burzowe. Sprawdźmy, gdzie będzie ich najwięcej.

W niedzielę (24.05.2020) możliwość wystąpienia burz pojawi się w całej Polsce. W początkowej fazie konwekcji komórki burzowe rozwiną się na zachodzie oraz na Pomorzu. W kolejnych godzinach zjawiska będą przemieszczać się na wschód i południowy wschód. Po południu burze mogą występować również w centrum, na południu i wschodzie Polski. Zjawiska nie powinny być zbyt gwałtowne.

Wstępna prognoza burz na dzień 24.05.2020

Podczas burz przewidujemy silne opady deszczu (do 10-20 mm), opady drobnego gradu do 1-1,5 cm a także porywy wiatru, którego prędkość maksymalnie osiągnie 60-70 km/h. Wieczorem większość komórek konwekcyjnych zacznie się rozpadać, ale przelotne opady deszczu oraz słabe burze możliwe są także w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Z kolei w poniedziałek (25.05.2020) konwekcja rozwijać się będzie głównie w centralnej i wschodniej części Polski. Na zachodzie powinno być już spokojnie. Burze będą dość mocno rozproszone i głównym zagrożeniem ponownie będzie silny, krótotrwały deszcz i mocniejsze porywy wiatru. Miejscami niewykluczone są również opady gradu. Po zachodzie słońca konwekcja wyraźnie zacznie słabnąć i rozpadać się.

Wstępna prognoza burz na dzień 25.05.2020

We wtorek (26.05.2020) spodziewane jest pojawienie się większej chwiejności termodynamicznej. Miejscami burze mogą okazać się dość gwałtowne, choć ponownie będą krótkotrwałe i rozproszone. Tym razem burze wystąpią głównie od Podlasia, przez Mazowsze i Lubelszczyzne, góry Świętokrzyskie po Małopolske i Podkarpacie. Słabsze burze możliwe są również w niedużej odległości na zachód od wymienionych województw.

Spodziewana chwiejność termodynamiczna we wtorek
Wstępna prognoza burz na dzień 26.05.2020

Zjawiskom burzowym towarzyć będą ulewne opady deszczu, gradu o średnicy do 1-2 cm, a także mocniejsze porywy wiatru do 70 km/h.

Podczas nadchodzących trzech dni istnieje również minimalna szansa na pojawienie się lejków kondesacyjnych, a także słabych trąb powietrznych.

Szczegółowa prognoza aktywności burz na każdy z tych dni jak zawsze będzie dostępna tutaj. Radar opadów oraz detektor burz również można sledzić na bieżąco na naszej stronie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …