Po jednym dniu spokojniejszej pogody znów wracają gwałtowne burze

We wtorek mieliśmy chwilę odpoczynku od burz. Było sporo słońca. Na termometrach pojawiły się umiarkowane wartości temperatury w przedziale między 20oC a 25oC. Taką pogodę zapewniał nam nieduży ośrodek wyżowy znad Bałkanów. Napływało powietrze polarne morskie.

W środę (01.07.2020) natomiast czekają nas kolejne zmiany w pogodzie. Od południa nad kraj zacznie nasuwać się ciepły wycinek pofalowanego frontu związanego z niżem z centrum nad północną Skandynawią. Nadal będzie napływać powietrze polarne o cechach morskich.

Dzień przywita nas dużym zachmurzeniem na zachodzie, północy oraz na wschodzie. W regionach zachodnich i północnych możliwe są opady deszczu. W innych częściach Polski sporo słońca.

W kolejnych godzinach dużo chmur na północy i wschodzie. Zachmurzenie wzrośnie w centrum, a na pozostałym obszarze kraju więcej pogodnego nieba. Na północy oraz na zachodzie kraju możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze, które mogą być gwałtowne. W czasie ich trwania możliwe są opady deszczu do 30 mm, miejscami opady  gradu do 2 cm oraz wiatr do 80 km/h, a w przypadku superkomórek bądź formacji liniowych porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h, a grad może być trochę większy.

W innych częściach kraju burze również są możliwe, lecz szanse na ich powstanie są znacznie mniejsze niż na północy i jeśli powstaną będzie ich mniej i będą miały mniejsze natężenie. Prawie wszędzie znacznie utrudniać rozwój burz będą warstwy suchego powietrza w wyższych poziomach troposfery.

Na termometrach zobaczymy od 20-23oC na północy przez 23-25oC w centrum do 25-27oC na południu. Wiał będzie umiarkowany, okresami nieco silniejszy południowo zachodni wiatr, w porywach do 40-50 km/h.

W nocy ze środy na czwartek (01/02.07.2020) zachmurzenie duże i umiarkowane i miejscami możliwe są burze w czasie których głównym zagrożeniem będą opady deszczu do 30 mm, na południowym zachodzie i w centrum początkowo grad do 2-3 cm, a na północy możliwy wiatr do 70 km/h. Największe szanse na burze będą w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. Na tym obszarze burz też będzie najwięcej. W drugiej części nocy burze powinny zaniknąć i zostaną po nich tylko opady deszczu.

Temperatura obniży się do 14-15oC na północy, 16oC na zachodzie oraz 17-18oC w innych regionach. Powieje słaby i umiarkowany, chwilami nieco silniejszy z kierunków południowych.

Czwartek (02.07.2020) przywita nas z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Rano opady deszczu w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. W kolejnych godzinach na południu, wschodzie oraz w centrum rozwiną się gwałtowne burze z ulewnym deszczem do 30-40 mm (na południowym wschodzie punktowo do 50 mm), gradem do 2-3 cm. Możliwe są przypadki tworzenia się tak zwanych układów training storms, czyli nad danym punktem może przejść kilka burz, jedna za drugą. W takich przypadkach mogą pojawić się jeszcze większe sumy opadowe. Miejscami mogą wystąpić gwałtowne porywy wiatr do 90 km/h. Istnieje także minimalna szansa na rozwój trąby powietrznej.

Temperatura maksymalna od 21-22oC na północy przez 23-24oC na zachodzie oraz 25-26oC w centrum do 27-29oC na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami nieco silniejszy ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …