Po jednym dniu spokojniejszej pogody znów wracają gwałtowne burze

We wtorek mieliśmy chwilę odpoczynku od burz. Było sporo słońca. Na termometrach pojawiły się umiarkowane wartości temperatury w przedziale między 20oC a 25oC. Taką pogodę zapewniał nam nieduży ośrodek wyżowy znad Bałkanów. Napływało powietrze polarne morskie.

W środę (01.07.2020) natomiast czekają nas kolejne zmiany w pogodzie. Od południa nad kraj zacznie nasuwać się ciepły wycinek pofalowanego frontu związanego z niżem z centrum nad północną Skandynawią. Nadal będzie napływać powietrze polarne o cechach morskich.

Dzień przywita nas dużym zachmurzeniem na zachodzie, północy oraz na wschodzie. W regionach zachodnich i północnych możliwe są opady deszczu. W innych częściach Polski sporo słońca.

W kolejnych godzinach dużo chmur na północy i wschodzie. Zachmurzenie wzrośnie w centrum, a na pozostałym obszarze kraju więcej pogodnego nieba. Na północy oraz na zachodzie kraju możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze, które mogą być gwałtowne. W czasie ich trwania możliwe są opady deszczu do 30 mm, miejscami opady  gradu do 2 cm oraz wiatr do 80 km/h, a w przypadku superkomórek bądź formacji liniowych porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h, a grad może być trochę większy.

W innych częściach kraju burze również są możliwe, lecz szanse na ich powstanie są znacznie mniejsze niż na północy i jeśli powstaną będzie ich mniej i będą miały mniejsze natężenie. Prawie wszędzie znacznie utrudniać rozwój burz będą warstwy suchego powietrza w wyższych poziomach troposfery.

Na termometrach zobaczymy od 20-23oC na północy przez 23-25oC w centrum do 25-27oC na południu. Wiał będzie umiarkowany, okresami nieco silniejszy południowo zachodni wiatr, w porywach do 40-50 km/h.

W nocy ze środy na czwartek (01/02.07.2020) zachmurzenie duże i umiarkowane i miejscami możliwe są burze w czasie których głównym zagrożeniem będą opady deszczu do 30 mm, na południowym zachodzie i w centrum początkowo grad do 2-3 cm, a na północy możliwy wiatr do 70 km/h. Największe szanse na burze będą w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. Na tym obszarze burz też będzie najwięcej. W drugiej części nocy burze powinny zaniknąć i zostaną po nich tylko opady deszczu.

Temperatura obniży się do 14-15oC na północy, 16oC na zachodzie oraz 17-18oC w innych regionach. Powieje słaby i umiarkowany, chwilami nieco silniejszy z kierunków południowych.

Czwartek (02.07.2020) przywita nas z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Rano opady deszczu w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. W kolejnych godzinach na południu, wschodzie oraz w centrum rozwiną się gwałtowne burze z ulewnym deszczem do 30-40 mm (na południowym wschodzie punktowo do 50 mm), gradem do 2-3 cm. Możliwe są przypadki tworzenia się tak zwanych układów training storms, czyli nad danym punktem może przejść kilka burz, jedna za drugą. W takich przypadkach mogą pojawić się jeszcze większe sumy opadowe. Miejscami mogą wystąpić gwałtowne porywy wiatr do 90 km/h. Istnieje także minimalna szansa na rozwój trąby powietrznej.

Temperatura maksymalna od 21-22oC na północy przez 23-24oC na zachodzie oraz 25-26oC w centrum do 27-29oC na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami nieco silniejszy ze zmiennych kierunków.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Uwaga! Nadchodzą przymrozki. Przed nami zimne noce. Gdzie będzie najchłodniej?

Zgodnie z naszymi prognozami na pogodę w kraju coraz silniejszy wpływ ma ośrodek wyżowy znad Rosji. Zapewnia on coraz więcej pogodnego nieba, ale i napływ coraz chłodniejszej masy powietrza polarnego kontynentalnego. W …

Prognoza długoterminowa. Dość ciepła i dynamiczna pogoda, ale na horyzoncie widać ochłodzenie. Niewykluczony śnieg

Aktualnie jesteśmy pod wpływem kilku ośrodków barycznych. Przede wszystkim rozległego wyżu atmosferycznego znad Rosji oraz niżów znad Skandynawii. To zagwarantuje nam na początku zmienną pogodę, po której aura się ustabilizuje. W dalszym …

Pogoda na środę, 13 października. Dynamiczna pogoda. Przelotny deszcz, grad i krupa śnieżna. Będzie zimno

Jutro obszar kraju dostanie pod wpływ ośrodka wyżowego z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, dodatkowo nad krajem zaznaczy się chłodny front atmosferyczny związany z niżem ulokowanym nad Morzem Barentsa. Napływać będzie chłodna i …

W środę załamanie pogody. Dużo deszczu w centrum i na zachodzie kraju. Temperatura do 18 stopni

W dniu jutrzejszym na pogodę w kraju będzie miał wpływ pofalowany front atmosferyczny związany z wielocentrycznym ośrodkiem niżowym znad północnej części Europy. Zacznie napływać chłodne powietrze polarne o cechach morskich. Środa (06.10.2021) …