Piątek przyniesie kolejne burze w Polsce. Zjawiska burzowe w obszarze 1 stopnia zagrożenia ponownie mogą być mocno aktywne elektrycznie, a także powodować zalania i podtopienia.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Prognozuje się pojawienie umiarkowanej chwiejności termodynamicznej CAPE do 600-800 j/kg. Wysoka zawartość wilgoci wraz ze wspomaganiem konwekcji spowoduje rozwój komórek burzowych i struktur wielokomórkowych. Zjawiska przemieszczać będą się bardzo powoli stwarzając zagrożenie podtopieniami. Burze rozwijać się będą zwłaszcza popołudniu, natomiast wieczorem i w pierwszej części nocy będą powoli słabnąć i zanikać. W czasie burz prognozowane są ulewne opady deszczu do 15-30 mm, drobny grad o średnicy do 1,5 cm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo rozwoju burz w tych regionach będzie największe.
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Tutaj szanse na burze będą mniejsze. Przewidywany jest rozwój lokalnych komórek burzowych, które na ogół nie powinny być silne. Zjawiska będą krótkotrwałe. Głównym zagrożeniem będzie silny deszcz i drobny grad.
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.