Prognoza burz na sobotę 19.06.2021 i noc 19/20.06.2021

Sobota będzie najgorętszym dniem w tym roku jak dotąd. Na zachodzie temperatura wzrośnie do nawet 37 stopni, co będzie strasznie dużą wartością. W jednym z naszych ostatnich artykułów wspominamy jak się zabezpieczyć przed tak wysoką temperaturą.

Tymczasem w pierwszy dzień weekendu do Polski po dłuższej przerwie powróci możliwość rozwoju burz. Kraj będzie w zasięgu wyżu znad Rosji, jedynie w zachodniej części kraju zaznaczy się zbieżność wiatru powiązana z niżem znad Norwegii. Napływać będzie bardzo gorąca masa powietrza z kierunków południowych.

Prognoza burz na sobotę 19.06.2021 i noc 19/20.06.2021

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): W rejonie w ciągu dnia prognozuje się wystąpienie dużej chwiejności termodynamicznej CAPE do 1000-2000 j/kg. Obecność wspomnianej wyżej zbieżności wiatru będzie wspomagać rozwój komórek burzowych. Przepływ powietrza będzie na ogół słaby bądź umiarkowany (DLS 10-15 m/s). Jest jednak prawdopodobne, że zbieżność w najlepszym momencie na rozwój burz znajdować będzie się po stronie Niemiec, a w takiej sytuacji potencjał burzowy będzie dość mocno ograniczony. Jeśli dojdzie do pojawienia się burz to w czasie ich przechodzenia występować będą ulewne opady deszczu (do 15-20 mm), grad o średnicy 2-3 cm i porywy wiatru lokalnie nawet do 80-90 km/h.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Na południowym wschodzie dotrze nieco bardziej wilgotna masa powietrza, która w połączeniu z dużą chwiejnością termodynamiczną będzie mogła skutkować rozwojem izolowanych burz. Burze punktowo mogą być dość gwałtowne (jeśli się rozwiną). W czasie ich przechodzenia zagrożeniem będzie ulewny deszcz i grad do 2 cm. Burze rozwijać się mogą głównie popołudniu i wieczorem, a w pierwszej części nocy powinny słabnąć i zanikać.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 04-10.12.2023. Mniej opadów śniegu. Nocami spory mróz

Po weekendzie ze śnieżycami, w kolejnych dniach opadów będzie mniej, lecz pogodnego nieba będzie niewiele, a ujemne temperatury utrzymają się w większej części kraju. Nieco cieplej zrobi się dopiero w weekend. W …

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …

Nadchodzą śnieżyce i marznący deszcz. Miejscami spadnie nawet 30 cm śniegu!

W weekend w południowej i częściowo wschodniej kraju minie pod znakiem śnieżyc, a na krańcach południowych także opadów marznących. Sprawcą załamania pogody będzie ośrodek niżowy, którego centrum w sobotę w południe znajdzie …

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …