Prognoza burz na sobotę 19.06.2021 i noc 19/20.06.2021

Sobota będzie najgorętszym dniem w tym roku jak dotąd. Na zachodzie temperatura wzrośnie do nawet 37 stopni, co będzie strasznie dużą wartością. W jednym z naszych ostatnich artykułów wspominamy jak się zabezpieczyć przed tak wysoką temperaturą.

Tymczasem w pierwszy dzień weekendu do Polski po dłuższej przerwie powróci możliwość rozwoju burz. Kraj będzie w zasięgu wyżu znad Rosji, jedynie w zachodniej części kraju zaznaczy się zbieżność wiatru powiązana z niżem znad Norwegii. Napływać będzie bardzo gorąca masa powietrza z kierunków południowych.

Prognoza burz na sobotę 19.06.2021 i noc 19/20.06.2021

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): W rejonie w ciągu dnia prognozuje się wystąpienie dużej chwiejności termodynamicznej CAPE do 1000-2000 j/kg. Obecność wspomnianej wyżej zbieżności wiatru będzie wspomagać rozwój komórek burzowych. Przepływ powietrza będzie na ogół słaby bądź umiarkowany (DLS 10-15 m/s). Jest jednak prawdopodobne, że zbieżność w najlepszym momencie na rozwój burz znajdować będzie się po stronie Niemiec, a w takiej sytuacji potencjał burzowy będzie dość mocno ograniczony. Jeśli dojdzie do pojawienia się burz to w czasie ich przechodzenia występować będą ulewne opady deszczu (do 15-20 mm), grad o średnicy 2-3 cm i porywy wiatru lokalnie nawet do 80-90 km/h.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Na południowym wschodzie dotrze nieco bardziej wilgotna masa powietrza, która w połączeniu z dużą chwiejnością termodynamiczną będzie mogła skutkować rozwojem izolowanych burz. Burze punktowo mogą być dość gwałtowne (jeśli się rozwiną). W czasie ich przechodzenia zagrożeniem będzie ulewny deszcz i grad do 2 cm. Burze rozwijać się mogą głównie popołudniu i wieczorem, a w pierwszej części nocy powinny słabnąć i zanikać.

Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.

Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Nadciąga silne załamanie pogody. Piątek ze śnieżycami i ulewami

Tak jak pisaliśmy we wcześniejszych prognozach dziś obszar kraju dostanie się pod wpływ ośrodka niżowego, który z rejonu Włoch będzie się przemieszczał przez regiony południowo wschodnie naszego kraju nad Ukrainę. Niż ten …

Chłodna i pochmurna sobota, miejscami opady deszczu

Obszar kraju w dniu dzisiejszym będzie na skraju ośrodka wyżowego znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie zasobne w wilgoć powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (13.11.2021) rozpocznie się dominacją niskiego zachmurzenia i …

Prognoza pogody na tydzień 22-28.11.2021

Po ostatnich dość ciepłych, ale również pochmurnych dniach w nowym tygodniu wyraźnie się ochłodzi, będzie też więcej chwil ze słońcem. Miejscami wystąpią pierwsze opady śniegu na nizinach w tym sezonie. Lokalnie krajobrazy …

Dynamiczna pogoda w środę i czwartek. Nadchodzą śnieżyce, ulewy i silny wiatr

W środę i czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek niżowy, który z nad Atlantyku będzie wędrował nad Morzem Północnym i Bałtykiem. W miarę zbliżania się do Polski będzie się on pogłębiał. …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły