Uwaga na silny upał w Polsce. Będzie nawet 37 stopni. Jak się zabezpieczyć?

Przed nami zdecydowanie najcieplejszy okres w pogodzie w tym roku. Fala upałów, która rozpoczęła się już dziś potrwa przynajmniej do wtorku lub środy. Najgoręcej będzie w centrum i na zachodzie Polski, gdzie w kulminacyjnym momencie będzie nawet 37 stopni.

Gorąc daje się we znaki już dziś (17.06.2021). Najgorzej jest na Ziemi Lubuskiej, tam temperatura dojdzie do nawet 32 stopni. Poza tym nie będzie tak źle, bo na ogół 26-30°C. Chłodniej jedynie na krańcach wschodnich – 24/25°C. W całym kraju panuje słoneczna pogoda i tak już zostanie do końca dnia.

Temperatura w Polsce (17.06.2021)

Piątek (18.06.2021) przyniesie jeszcze wyższe temperatury, już w całym kraju będzie przynajmniej 25°C. Najgoręcej znów na zachodzie kraju – od 30 do 33°C. Znów czeka nas słoneczna pogoda, punktowe komórki burzowe mogą rozwinąć się jedynie na krańcach zachodnich oraz wzdłuż rejonów górskich.

Prognozowana temperatura maksymalna w piątek (18.06.2021)

W weekend (19-20.06.2021) czeka nas kulminacja upalnej pogody. Na przeważającym obszarze kraju zanotujemy 30°C, a w zachodnich województwach będzie to aż 32-36°C. Punktowo może być nawet 37°C.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę (19.06.2021)

W całym kraju modele numeryczne przewidują wystąpienie dużej chwiejności termodynamicznej. Jednak suche warstwy powietrza będą skutecznie ograniczać konwekcję. Nie wykluczamy jednak rozwoju lokalnych, ale silnych burz. Zwiększone ryzyko ich wystąpienia pojawi się zarówno wzdłuż zachodnich, jak i wschodnich województw oraz na południu kraju.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna w sobotę (19.06.2021)

Pojawia się więc pytanie w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć siebie i swoich bliskich w trakcie tak wysokich temperatur. Odpowiadamy na nie poniżej.

Pamiętaj o nawodnieniu organizmu – Dorosły człowiek przeciętnie powinien przyswoić średnio 2,5 litra wody. Najlepiej gdy będzie to woda niegazowana i/lub pozbawiona cukru. Pamiętajmy, że kawa czy energetyki powodują odwodnienie organizmu więc starajmy się po nie nie sięgać.

Nakrycie głowy – Gdy opuszczasz swój dom w godzinach największego nasłonecznienia pamiętaj o nakryciu głowy, by nie przegrzewać organizmu. Może to być np. czapka z daszkiem lub kapelusz. Nie zapominajmy również o okularach przeciwsłonecznych.

Przewiewne ubranie – Unikaj ubierania się w ciemne kolory. Najlepiej gdy odzież jest jasnego koloru i jest przewiewna. W gorące dni świetnie sprawdzi się „oddychająca” bawełna.

Nie przemęczaj się – W tak wysoką temperaturę wszelkie prace wykonywane na dworze postaraj się odłożyć na wieczór bądź poranek. Jeśli to nie możliwe pamiętaj o powyższych zasadach i staraj się spędzać jak najmniej czasu na słońcu.

Pamiętaj o zwierzętach – Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy zwierząt w samochodach na czas zakupów. Zwierzęta spędzające czas na dworze powinny mieć stały dostęp do wody oraz cienia.

Osoby starsze i dzieci – Są to grupy szczególnie narażone na ryzyko podczas tak upalnej pogody. Należy przypominać im o zasadach wymienionych wyżej – między innymi o częstym piciu wody oraz unikaniu słońca w godzinach największej temperatury. Kontrolujmy ich stan ubioru, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Chłodna i pochmurna sobota, miejscami opady deszczu

Obszar kraju w dniu dzisiejszym będzie na skraju ośrodka wyżowego znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie zasobne w wilgoć powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (13.11.2021) rozpocznie się dominacją niskiego zachmurzenia i …

Uwaga! Nadchodzą kolejne ulewy i śnieżyce, w górach silny wiatr

Po krótkiej poprawie pogody w niedzielę obszar kraju dostanie się pod wpływ kolejnego wydajnego opadowo ośrodka niżowego, który z rejonu Włoch przez centrum kraju będzie wędrował nad Białoruś. Napływać będzie powietrze polarne …

Pogoda na weekend. Zimno i sporo przelotnych opadów deszczu. Będzie też wiało, nawet do 70 km/h

W weekend pogodę w kraju nadal kształtować będą przechodzące nad Skandynawią ośrodki niżowe i związane z nimi fronty atmosferyczne. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (20.11.2021) przywita nas przewagą zachmurzenia …

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami ulewy i silny wiatr. W górach śnieżyce

Okres panowania wyżu znad wschodniej części kontynentu i związanej z nim mglistej aury dobiega końca. Władzę przejmą ośrodki niżowe, które wędrować będą znad wód Atlantyku przez Skandynawię. Nad krajem przemieszczać się będą …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły