Uwaga na silny upał w Polsce. Będzie nawet 37 stopni. Jak się zabezpieczyć?

Przed nami zdecydowanie najcieplejszy okres w pogodzie w tym roku. Fala upałów, która rozpoczęła się już dziś potrwa przynajmniej do wtorku lub środy. Najgoręcej będzie w centrum i na zachodzie Polski, gdzie w kulminacyjnym momencie będzie nawet 37 stopni.

Gorąc daje się we znaki już dziś (17.06.2021). Najgorzej jest na Ziemi Lubuskiej, tam temperatura dojdzie do nawet 32 stopni. Poza tym nie będzie tak źle, bo na ogół 26-30°C. Chłodniej jedynie na krańcach wschodnich – 24/25°C. W całym kraju panuje słoneczna pogoda i tak już zostanie do końca dnia.

Temperatura w Polsce (17.06.2021)

Piątek (18.06.2021) przyniesie jeszcze wyższe temperatury, już w całym kraju będzie przynajmniej 25°C. Najgoręcej znów na zachodzie kraju – od 30 do 33°C. Znów czeka nas słoneczna pogoda, punktowe komórki burzowe mogą rozwinąć się jedynie na krańcach zachodnich oraz wzdłuż rejonów górskich.

Prognozowana temperatura maksymalna w piątek (18.06.2021)

W weekend (19-20.06.2021) czeka nas kulminacja upalnej pogody. Na przeważającym obszarze kraju zanotujemy 30°C, a w zachodnich województwach będzie to aż 32-36°C. Punktowo może być nawet 37°C.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę (19.06.2021)

W całym kraju modele numeryczne przewidują wystąpienie dużej chwiejności termodynamicznej. Jednak suche warstwy powietrza będą skutecznie ograniczać konwekcję. Nie wykluczamy jednak rozwoju lokalnych, ale silnych burz. Zwiększone ryzyko ich wystąpienia pojawi się zarówno wzdłuż zachodnich, jak i wschodnich województw oraz na południu kraju.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna w sobotę (19.06.2021)

Pojawia się więc pytanie w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć siebie i swoich bliskich w trakcie tak wysokich temperatur. Odpowiadamy na nie poniżej.

Pamiętaj o nawodnieniu organizmu – Dorosły człowiek przeciętnie powinien przyswoić średnio 2,5 litra wody. Najlepiej gdy będzie to woda niegazowana i/lub pozbawiona cukru. Pamiętajmy, że kawa czy energetyki powodują odwodnienie organizmu więc starajmy się po nie nie sięgać.

Nakrycie głowy – Gdy opuszczasz swój dom w godzinach największego nasłonecznienia pamiętaj o nakryciu głowy, by nie przegrzewać organizmu. Może to być np. czapka z daszkiem lub kapelusz. Nie zapominajmy również o okularach przeciwsłonecznych.

Przewiewne ubranie – Unikaj ubierania się w ciemne kolory. Najlepiej gdy odzież jest jasnego koloru i jest przewiewna. W gorące dni świetnie sprawdzi się „oddychająca” bawełna.

Nie przemęczaj się – W tak wysoką temperaturę wszelkie prace wykonywane na dworze postaraj się odłożyć na wieczór bądź poranek. Jeśli to nie możliwe pamiętaj o powyższych zasadach i staraj się spędzać jak najmniej czasu na słońcu.

Pamiętaj o zwierzętach – Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy zwierząt w samochodach na czas zakupów. Zwierzęta spędzające czas na dworze powinny mieć stały dostęp do wody oraz cienia.

Osoby starsze i dzieci – Są to grupy szczególnie narażone na ryzyko podczas tak upalnej pogody. Należy przypominać im o zasadach wymienionych wyżej – między innymi o częstym piciu wody oraz unikaniu słońca w godzinach największej temperatury. Kontrolujmy ich stan ubioru, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Już za kilka dni zrobi się gorąco. Pojawią się też kolejne burze

Aktualnie doświadczamy deszczowej, dość wietrznej oraz bardzo chłodnej jak na końcówkę maja pogody. Z takim stanem rzeczy musimy jeszcze poczekać kilka dni, ponieważ ocieplenie nastąpi dopiero na początku czerwca. Jak się jednak …

Pogoda na wtorek. Zrobi się gorąco. Wystąpią też lokalne burze z gradem

Nad naszym krajem coraz częściej pojawiają się burze, a temperatura okresowo wzrasta do wartości dość zbliżonych do 30oC. Taka burzowa i gorąca aura będzie miała miejsce również we wtorek, bowiem na termometrach …

Pogoda. Umiarkowanie ciepły piątek, lokalnie możliwe burze

Pogodę w kraju kształtował będzie ośrodek wyżowy, którego centrum w południe znajdzie się nad pograniczem Niemiec i Polski, tylko na wschodzie może zaznaczyć się jeszcze wpływ niżu, który dzisiaj wędruje nad południowymi …

Prognoza długoterminowa. Przed nami ciąg dalszy upałów. Możliwe też kolejne gwałtowne burze

Dotychczas czerwiec plasuje się jako ciepły w porównaniu do średniej termicznej z lat 1991-2020. Anomalia jednak nie jest zbyt wysoka, ponieważ wynosi ona około 1oC. Jednak 3 dekada miesiąca okaże się bardzo …