Uwaga! Piątek z kolejnymi burzami. Wystąpią zalania i podtopienia

W ostatnich dniach w Polsce mamy typowo letnią pogodę. Oprócz wysokiej temperatury występuje sporo burz, które okazują się gwałtowne.

W piątek (19.06.2020) Polska pozostanie w zasięgu bardzo ciepłej i wilgotnej masy powietrza polarnomorskiego. Nad krajem znajdzie się płytki niż z ośrodkiem nad południową częścią kraju. Burze możliwe są praktycznie wszędzie, wyjątkiem będzie Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk.

Komórki burzowe tworzyć się mogą już od godzin porannych. Szczyt przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne, natomiast w pierwszej części nocy zaczną słabnąć i zanikać. W pasie od Małopolski i Podkarpacia, przez Świętokrzyskie, woj. łódzkie i mazowieckie po Kujawy i Pomorze, a także zachodnią część Mazur zjawiska mogą być szczególnie silne.

Prognozowany obszar z opadami i burzami (19.06.2020 16:00), zródło: mapy.meteo.pl

Głównym zagrożeniem ze strony burz będą nawalne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia. Sumy opadowe osiągną na ogół 15-30 mm, jednak w przypadku przejścia kilku burz nad jednym regionem łączne sumy mogą osiągać i przekraczać aż 50 mm. Pojawiać się będą również silne porywy wiatru do 60-85 km/h. Oprócz tego z najsilniejszych burz możliwe są opady gradu o średnicy do 3 cm. Istnieje także minimalna szansa na wystąpienie słabej trąby powietrznej.

Szczegółowa prognoza konwekcyjna na piątkową dobę pojawi się w godzinach nocnych na naszej stronie.

Obszar zagrożony burzami w piątek (19.06.2020)

Temperatura maksymalna w dzień osiągnie od 16 stopni na południowym zachodzie, 20-23 st. na południu i częściowo w środkowej Polsce do 25-28 stopni na Mazowszu i na północnym wschodzie.

Ponieważ burze będą zagrożeniem w piątek zalecamy szczególną ostrożność, obserwowanie nieba oraz radaru opadów i detektora burz na naszej stronie. Poniżej przypominamy o zasadach bezpieczeństwa podczas burzy.

Jak należy zachować się będąc w terenie?

  • Przede wszystkim należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni i pod drzewami. Stojąc pod drzewem jesteśmy narażeni także na uderzenie pioruna. Zagrożenie mogą stanowić spadające złamane konary.
  • Nie należy szukać schronienia pod słupami linii energetycznych, wolno stojącymi wieżami oraz masztami;
  • Jeśli burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, to najlepiej kucnąć z jednoczesnym maksymalnym zbliżeniem stóp do siebie, gdyż, jeśli piorun uderzy w naszym pobliżu ograniczymy oddziaływanie napięcia krokowego. Jeśli jest to możliwe podłóżmy pod stopy plecak, kurtkę lub coś, co odizoluje nas od podłoża. Nie powinno się także biegać w czasie burzy, ponieważ stawiamy wtedy duże kroki, a to zwiększa napięcie krokowe;
  • W przypadku, gdy jesteśmy w górach i widzimy nadciągającą burzę, należy zejść ze szczytów w niższe partie. W szczyty uderzają często pioruny. W przypadku, gdy burzy towarzyszą nawalne opady deszczu, nie należy zbliżać się także do górskich strumieni, gdyż może dojść na nich do tzw. powodzi błyskawicznej, czyli szybko przemieszczającej się fali powodziowej zabierającej wszystko, co stanie jej na drodze. Najlepiej schronić się w schronisku, jeśli jest to możliwe;
  • Dobrym schronieniem w czasie burzy jest samochód, gdyż tworzy tzw. klatkę Faradaya. Prąd przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie wnika do wnętrza;
  • Gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni, i widzimy, że nadciąga burza nie powinno się czekać do momentu, gdy nadejdzie i zacznie padać, ponieważ piorun może uderzyć także w pewnej odległości od strefy opadu;
  • Widząc nadchodzącą burze należy jak najszybciej skończyć pracę na wysokościach np. na dachu;
  • Jeśli burza zastanie nas nad jeziorem, morzem, czy też rzeką nie powinno się przebywać w wodzie, ponieważ związki chemiczne znajdujące się w wodzie przewodzą prąd. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody, możemy zostać porażeni;
  • Nie powinno się także żeglować po akwenach. Istnieje wtedy ryzyko powstania nad nimi szkwału.
  • Jeśli prognozy wskazują na możliwość burzy nie parkuj samochodów pod drzewami i bilbordami.

Co robić podczas burzy, gdy jesteśmy w domu?

  • Pamiętaj o zamknięciu okien i poddaszy.
  • Uprzątnij rzeczy znajdujące się na dworzu, które mogą zostać zmiecione podczas silnych porywów wiatru.
  • Będąc wewnątrz pomieszczenia w domu nie powinno się korzystać z urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji, nie powinno się też korzystać z telefonu stacjonarnego. Jeśli piorun uderzy w linię komunikacyjną czy też energetyczną może po nich spłynąć do odbiorników.
  • Wartościowe urządzenia elektryczne powinno się odłączyć od sieci. Korzystanie z urządzeń elektrycznych niepodłączonych do sieci np. laptopów czy też telefonów komórkowych nie stanowi zagrożenia.
Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …