Zgodnie z naszymi prognozami do kraju zaczęło napływać coraz cieplejsze powietrze polarne o cechach morskich, a układ wyżowy znad Bałkanów zapewniał dominacje słońca na niebie.
W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin coraz silniej zaznaczał się będzie wpływ rozległego ośrodka niżowego znad Północnego Atlantyku oraz wtórnych układów niżowych formujących się na jego obrzeżach.
W piątek nad Polską wędrował będzie pofalowany front atmosferyczny, za którym postępować będzie adwekcja wyraźnie chłodniejszej masy powietrza polarnego morskiego.
Pierwsza połowa piątku (20.05.2022) ze zmiennym zachmurzeniem, okresami możliwe są dłuższe chwile z pogodnym niebem. Na południu, zachodzie oraz w centrum miejscami przelotne opady deszczu o małym i umiarkowanym natężeniu.
Po południu zachmurzenie duże i umiarkowane, a w regionach południowych, wschodnich oraz centralnych możliwe są przelotne opady deszczu, a także burze, które będą dość mocno rozproszone i będą miały postać izolowanych komórek.
Może im towarzyszyć ulewny deszcz do 20-30 mm, opad drobnego gradu (na południu lokalnie do 2-3 cm) oraz wiatr do 50-70 km/h.
Rozwój burz może znacząco utrudnić niedosyt wilgoci w wyższych warstwach atmosfery. Największe szanse na ich wystąpienie będą późnym popołudniem i wieczorem.
Temperatura wzrośnie do 12-13oC nad morzem, 18-20oC w Karpatach, 15-20oC na północy, w głębi regionów północnych 20-23oC, 25-26oCoC na wschodzie oraz 27-28oC w większości regionów, niewykluczone, że punktowo zwłaszcza w większych miastach zanotujemy 30oC. Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy, z sektora zachodniego.
W nocy z piątku na sobotę (20/21.05.2022) duże zachmurzenie oraz opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne.
Możliwy jest przejście rozległego liniowego układu burzowego, bądź kilku mniejszych. Największe natężenie burze będą miały na zachodzie, południowym zachodzie oraz częściowo w centrum.
W układ/układy wielokomórkowe mogą być wbudowane superkomórki. Burzom może towarzyszyć ulewny deszcz do 30 mm, grad do 1-1,5 cm (w przypadku superkomórek do 3 cm) oraz silny wiatr.
Na zachodzie, południowym zachodzie i częściowo w centrum porywy wiatru w czasie burz do 70-90 km/h (lokalnie do 100 km/h), w głębi kraju do 60-80 km/h. We wschodniej części kraju, gdzie burze dotrą nad ranem głównym zagrożeniem będą już tylko opady deszczu i wyładowania atmosferyczny.
Temperatura minimalna od 8-10oC na północy i 11-12oC w głębi regionów północnych oraz na zachodzie przez 12-13oC w większej części kraju do 13-14oC na południowym zachodzie i 14-15oC w pasie od Małopolski i Górnego Śląska po południe Mazowsza i południowy wschód Lubelszczyzny.
Wiał będzie dość silny wiatr ze zmiennych kierunków.