Niebezpieczne prognozy na środę, 10 lipca. Upał do 36 stopni i gwałtowne burze

Upał do 36 stopni i gwałtowne burze Upał do 36 stopni i gwałtowne burze
Upał do 36 stopni i gwałtowne burze

Przed nami jeden z najgorętszych dni w roku. W środę, 10 lipca temperatura maksymalna osiągnie nawet 36 stopni. W godzinach popołudniowych i wieczornych na zachodzie kraju, a następnie w centrum dojdzie do rozwoju niebezpiecznych burz z opadami dużego gradu i bardzo silnym wiatrem.

synmap
Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych w środę, godz. 14:00

Do Polski w dalszym ciągu napływać będzie gorące, zwrotnikowe powietrze z południa. Na powyższej mapie synoptycznej widzimy, że do kraju zbliży się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Północnego.

W środę (10.07.2024) pierwsza część dnia zapowiada się słonecznie. Miejscami w centrum będzie nawet bezchmurnie. Temperatura bardzo szybko będzie rosła.

5g6645456b45
Prognozowane opady i burze w środę, godz. 10:00

W godzinach popołudniowych nad zachodnią Polską dojdzie do rozwoju burz o umiarkowanej i dużej sile. Tego dnia możliwe będą superkomórki burzowe oraz układy liniowe. Zjawiska rozwijać będą się przy bardzo dużej chwiejności termodynamicznej.

4565646h465
Prognozowane opady i burze w środę, godz. 16:00

Burze początkowo rozwiną się na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku, następnie będą szybko intensyfikować się i obejmować kolejne województwa: Górny Śląsk, Opolszczyznę, Ziemię Łódzką, Wielkopolskę, Kujawy oraz pozostałą część Pomorza.

W czasie burz występować będą: bardzo silne opady deszczu (sumy opadowe osiągać mają do 30-50 mm, opady gradu o średnicy do 3-4 cm (w przypadku najsilniejszych burz gradziny mogą mieć średnicę nawet 5-7 cm) i porywy wiatru do 80-110 km/h. Niewykluczone będzie również wystąpienie 1-2 trąb powietrznych, ale ich ryzyko nie będzie duże.

7n567n6557n
Prognozowane opady i burze w środę, godz. 22:00

Wieczorem oraz w nocy ze środy na czwartek (10/11.07.2024) burze przemieszczać będą się dalej w kierunkach wschodnich. Zjawiska burzowe w nocy wystąpią w Małopolsce, Świętokrzyskim, na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. W nocy burze będą miały mniejsze natężenie niż w dzień, ale lokalnie nadal mogą być gwałtowne.

Środa będzie bardzo upalnym dniem. Prawie w całym kraju prognozowany jest upał. „Najchłodniej” na Suwalszczyźnie i nad samym morzem, tam od 27 do 29 stopni. Poza tym od 30 do nawet 34-36 stopni Celsjusza na południowym zachodzie i częściowo w centrum kraju.

Temperatura maksymalna w środę

Pozostała część tygodnia niestety przyniesie kolejne groźne burze w kraju. Upał również nie odpuści.

🌦️ Radar opadów: https://meteocentrum.pl/radar-opadow/