Zdjęcie satelitarne

Radar chmur - Polska i Europa

Radar chmur prezentuje aktualne położenie chmur nad Polską i w Europie. Na podstawie obrazów satelitarnych możemy odczytać gdzie znajdują się obecnie chmury, a także kierunek ich przemieszczania, czy też rozwój nowego zachmurzenia. Dzięki radarowi chmur dowiesz się jaka pogoda panuje w danym regionie. Zdjęcie satelitarne w podczerwieni, przydatne jest głównie po zachodzie słońca. Mapy aktualizowane są co kilka minut i mają niewielkie opóźnienie. Obraz satelitarny jest bardzo przydatnym produktem do śledzenia pogody w Polsce i na świecie. Jeśli szukasz informacji o występowaniu deszczu lub śniegu odwiedź nasz radar opadów.

Prognozowane zachmurzenie

Poniższa animowana mapa pokazuje prognozowane zachmurzenie przez model ECMWF. Mapą można dowolnie sterować (przybliżać i oddalać). Mapa pokazuje możliwe zachmurzenie na kilka godzin lub dni do przodu w Polsce i Europie. Radar chmur to urządzenie służące do monitorowania zachmurzenia atmosfery. Dzięki niemu można obserwować oraz przewidywać rozmieszczenie i ruch chmur w czasie rzeczywistym.

W Polsce, ze względu na zmienność pogody, zachmurzenie w różnych porach roku może być bardzo zróżnicowane. Wiosną oraz latem często pojawiają się chmury kłębiaste oraz cumulonimbusy, które mogą przynosić burze oraz opady deszczu. Jesienią natomiast często pojawia się zachmurzenie typu stratocumulus, które często przynosi deszczowe lub pochmurne dni. Zimą dominują chmury typu stratocumulus i nimbostratus, które przynoszą opady śniegu oraz deszczu marznącego. Pogoda zimą może być także przewidywalna pod względem zachmurzenia, gdyż często występuje ciągły stan pochmurności.

Temperatura w Polsce

Zachęcamy również do odwiedzenia zakładki z aktualną temperaturą w Polsce i na świecie. Wpływ na aktualną temperaturę w Polsce i na Świecie ma wiele czynników. Najważniejszym jest występujące zachmurzenie nad daną lokalizacją oraz to jaka masa powietrza tam napływa. Również występujące opady deszczu, śniegu lub zjawiska burzowe mają wpływ na temperaturę powietrza. Zwykle w czasie opadów, a także przez kilka godzin po ich ustąpieniu temperatura jest niższa niż wcześniej. Silne porywy wiatru również mogą sprawić, ze odczuwalna temperatura przez nas będzie niższa niż w rzeczywistości. Także w godzinach nocnych duży wpływ na temperaturę będzie miało aktualne zachmurzenie. Przy bezchmurnym niebie w nocy temperatura spada znacznie szybciej. Ma to związek z tzw. radiacją cieplną, czyli szybkim wypychaniem cieplejszych mas powietrza ku górze i zastępowanie ich chłodniejszym powietrzem przy powierzchni.