Radar wiatru - kierunek i siła wiatru

Radar wiatru. Mapa wiatru. Powyższa mapa w prosty sposób przedstawia aktualny kierunek, prędkość oraz siłę wiatru w km/h w Polsce oraz na całym świecie. Dzięki aktualnej mapie wiatru online możesz śledzić na żywo wszystkie zjawiska takie jak huragany oraz wiatry. Sprawdź siłę wiatru w Polsce oraz Europie. Wystarczy, że klikniesz na mapę interesującą Cie lokalizację. Nasz radar pokaże Ci aktualną prędkość wiatru w tym miejscu. Dzięki naszej mapie możesz sprawdzić również wiatr w ciągu najbliższych kilku godzin oraz dni. Lokalnym wiatrem w Polsce nazywamy wiatr halny wiejący w górach na południu naszego kraju. To zazwyczaj ciepły i suchy wiatr, który ogranicza rozwój opadów i burz w okresie letnim. Chcesz wiedzieć gdzie występują gwałtowne burze? Odwiedź naszą stronę z detektorem wyładowań atmosferycznych.

Czym jest wiatr?

Wiatr jest ruchem powietrza, który powstaje na skutek różnic w temperaturze oraz ciśnieniu atmosferycznym na Ziemi. Wiatr porusza się z obszarów o wysokim ciśnieniu do obszarów o niskim ciśnieniu, tworząc cyrkulację atmosferyczną. Wiatr jest mierzony za pomocą anemometru, czyli przyrządu pomiarowego, który rejestruje prędkość i kierunek wiatru. Prędkość wiatru jest najczęściej mierzona w metrach na sekundę (m/s) lub w węzłach (jednostka stosowana m.in. w żegludze morskiej, gdzie 1 węzeł równa się ok. 1,852 km/h).

Rekordy wiatru w Polsce i na świecie różnią się w zależności od regionu oraz warunków atmosferycznych. Wiatr w Polsce najczęściej osiąga prędkość do około 100 km/h, podczas gdy na świecie rekordy osiągają znacznie wyższe prędkości. Na najwyższe wiatry na świecie można natknąć się na szczycie górskich wierzchołków oraz podczas silnych burz tropikalnych. Największą prędkość wiatru na świecie zmierzono w 1996 roku w Tacomie Narodów Zjednoczonych w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych i wyniosła ona 486 km/h. W Polsce największą zarejestrowaną prędkość wiatru osiągnięto w 2019 roku w Dolinie Chochołowskiej na obserwatorium na polanie Hala Ornak i wyniosła ona 288 km/h.

Przeczytaj także