Niebezpieczne prognozy na środę. Przed nami kolejny silny incydent burzowy. Możliwy bardzo duży grad

Trzeba przyznać, że tegoroczny sezon burzowy od czerwca przynosi naprawdę wiele dni z burzami. Do tego zjawiska są gwałtowne i powodują znaczne szkody w wielu regionach Polski. Pogoda szykuje nam kolejny bardzo niebezpieczny incydent burzowy już w najbliższą środę, 14 lipca.

Rozlokowanie ośrodków barycznych

Nad Polską w środę (14.07.2021) znajdzie się pofalowany front atmosferyczny związany z niżem, którego centrum znajdować będzie się nad Niemcami. Napływać będzie gorąca i bardzo wilgotna masa powietrza. Dodatkowo na froncie bardzo prawdopodobne będą zafalowania, które jeszcze bardziej mogą spotęgować rozwój burz.

Chwiejność termodynamiczna w środę

W środowisku dużej i bardzo dużej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 1500-2500 j/kg) oraz dużego nagromadzenia wilgoci w atmosferze (PW dochodzące do 45-50 mm) tworzyć będzie się konwekcja i burze.

Niestabilna i wilgotna masa powietrza pokryje się z umiarkowanym i dużym przepływem powietrza (DLS do 20-30 m/s, a lokalnie nawet więcej) oraz skrętnością wiatru SRH do 200-450 m2/s2. Takie warunki będą sprzyjać rozwojowi potężnych burz.

Pierwsze burze mogą rozwijać się już przed południem na południowym zachodzie kraju. Nie powinny jednak być silne. Towarzyszyć ma im ulewny deszcz, drobny grad oraz spora ilość wyładowań. Będzie to jednak tylko wstęp przed tym co nastąpi w kolejnych godzinach.

Prognozowane opady i burze w środę, godz. 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

Późnym popołudniem oraz wieczorem w pasie od Śląska, Opolszczyzny i Małopolski przez Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, Lubuską, Kujawy po Pomorze i Warmię spodziewany jest rozwój bardzo niebezpiecznych burz.

Możliwe będą zarówno superkomórki burzowe, jak i układy wielokomórkowe z wbudowanymi liniami szkwału, a nawet zjawiskiem bow echo.

Prognozowane opady i burze w środę, godz. 17:00, źródło: mapy.meteo.pl

W czasie burz występować będzie szereg groźnych zjawisk pogodowych. Oprócz silnego deszczu, który może powodować zalania i podtopienia możliwe są opady dużego gradu do 2-6 cm (w przypadku najsilniejszych superkomórek burzowych gradziny punktowo mogą osiągnąć nawet 7-10 cm!).

Prognozowane opady i burze w środę, godz. 21:00, źródło: mapy.meteo.pl

Burzom towarzyszyć będą również bardzo silne porywy wiatru do 80-100 km/h, a punktowo wiatr może osiągać aż 120 km/h.

Ze względu na silne uskoki prędkościowe wiatru oraz spore nagromadzenie wilgoci w dolnej troposferze niewykluczone będą także trąby powietrzne, prawdopodobieństwo ich wystąpienia przypadnie na godziny późno popołudniowe oraz wieczorne.

W trakcie nocy burze nadal będą aktywne, choć powinno być ich mniej to nadal będą stanowić zagrożenie bardzo silnym deszczem, porywistym wiatrem i opadami gradu do 3 cm. Dodatkowo aktywność elektryczna ma być bardzo wysoka.

Prognozowane opady i burze w nocy środa/czwartek, godz. 01:00, źródło: mapy.meteo.pl

Przez całą dobę spokojnie ma być w pasie od Podkarpacia przez Lubelszczyznę po Podlasie. Mieszkańcy tych rejonów będą bezpieczni w środę, ale niestety już w czwartek i w kolejnych dniach również tam prognozowane są silne burze z gradem.

Temperatura maksymalna w środę

Środa będzie również bardzo upalnym dniem, praktycznie wszędzie wystąpi upał, a w centralnej Polsce będzie aż 34-36 stopni Celsjusza. Uważajmy na siebie w tym dniu. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu. Poniżej przedstawiamy również podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie burz.

Jak należy zachować się będąc w terenie?

  • Przede wszystkim należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni i pod drzewami. Stojąc pod drzewem jesteśmy narażeni także na uderzenie pioruna. Zagrożenie mogą stanowić spadające złamane konary.
  • Nie należy szukać schronienia pod słupami linii energetycznych, wolno stojącymi wieżami oraz masztami;
  • Jeśli burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, to najlepiej kucnąć z jednoczesnym maksymalnym zbliżeniem stóp do siebie, gdyż, jeśli piorun uderzy w naszym pobliżu ograniczymy oddziaływanie napięcia krokowego. Jeśli jest to możliwe podłóżmy pod stopy plecak, kurtkę lub coś, co odizoluje nas od podłoża. Nie powinno się także biegać w czasie burzy, ponieważ stawiamy wtedy duże kroki, a to zwiększa napięcie krokowe;
  • W przypadku, gdy jesteśmy w górach i widzimy nadciągającą burzę, należy zejść ze szczytów w niższe partie. W szczyty uderzają często pioruny. W przypadku, gdy burzy towarzyszą nawalne opady deszczu, nie należy zbliżać się także do górskich strumieni, gdyż może dojść na nich do tzw. powodzi błyskawicznej, czyli szybko przemieszczającej się fali powodziowej zabierającej wszystko, co stanie jej na drodze. Najlepiej schronić się w schronisku, jeśli jest to możliwe;
  • Dobrym schronieniem w czasie burzy jest samochód, gdyż tworzy tzw. klatkę Faradaya. Prąd przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie wnika do wnętrza;
  • Gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni, i widzimy, że nadciąga burza nie powinno się czekać do momentu, gdy nadejdzie i zacznie padać, ponieważ piorun może uderzyć także w pewnej odległości od strefy opadu;
  • Widząc nadchodzącą burze należy jak najszybciej skończyć pracę na wysokościach np. na dachu;
  • Jeśli burza zastanie nas nad jeziorem, morzem, czy też rzeką nie powinno się przebywać w wodzie, ponieważ związki chemiczne znajdujące się w wodzie przewodzą prąd. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody, możemy zostać porażeni;
  • Nie powinno się także żeglować po akwenach. Istnieje wtedy ryzyko powstania nad nimi szkwału.
  • Jeśli prognozy wskazują na możliwość burzy nie parkuj samochodów pod drzewami i bilbordami.

Co robić podczas burzy, gdy jesteśmy w domu?

  • Pamiętaj o zamknięciu okien i poddaszy.
  • Uprzątnij rzeczy znajdujące się na dworze, które mogą zostać zmiecione podczas silnych porywów wiatru.
  • Będąc wewnątrz pomieszczenia w domu nie powinno się korzystać z urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji, nie powinno się też korzystać z telefonu stacjonarnego. Jeśli piorun uderzy w linię komunikacyjną czy też energetyczną może po nich spłynąć do odbiorników.
  • Wartościowe urządzenia elektryczne powinno się odłączyć od sieci. Korzystanie z urządzeń elektrycznych niepodłączonych do sieci np. laptopów czy też telefonów komórkowych nie stanowi zagrożenia.