Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy lokalnych burz. Przed nami sporo gorących dni

image 49 image 49

Letnia pogoda w postaci wysokiej temperatury oraz burz coraz częściej i śmielej ma miejsce w naszym kraju. Taka tendencja utrzyma się również w nadchodzących najbliższych dobach, kiedy to doświadczymy dość dynamicznej, ale na ogół bardzo ciepłej aury.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, ma to związek z niżami, które przemieszają się w zachodniej części Europy. Powodują one korzystne warunki do powstawania opadów konwekcyjnych na sporym obszarze kontynentu, w tym Polski.

image 43
Sytuacja baryczna z opadami w środę, 8 czerwca

W środę (08.06.2022) przy sporym zachmurzeniu czekają nas przelotne i lokalne opady deszczu na południu, w centrum, na wschodzie oraz częściowo na północy kraju. Za to na zachodzie wystąpi bardzo dużo słońca, zwłaszcza w drugiej części dnia, choć i tam punktowo popada.

Ponadto na południowym wschodzie i krańcach wschodnich wystąpią miejscowe burze, która nieść będą ze sobą przede wszystkim opady deszczu do około 15 mm, drobny grad i dość silne podmuchy.

image 37
Temperatura maksymalna w środę, 8 czerwca

Termometry wskażą maksymalnie od około 19-23oC w rejonach Śląska, Ziemi Łódzkiej i Małopolski i także na północnym wschodzie do 22-25oC w przeważającej części Polski. Jedynie na południowym wschodzie może być 24-27oC.

Czwartek (09.06.2022) przyniesie jeszcze więcej zjawisk burzowych niż środa. Rozwiną się one we wschodniej połowie kraju, ale też częściowo o mniejszej sile na zachodzie.

Najsilniejsze burze będą miały miejsce w pasie od Małopolski przez Ziemię Łódzką po Mazowsze i trwać będą nawet do późnych godzin wieczornych i nocnych.

Ich głównym zagrożeniem okażą się porywy wiatru przekraczające 80 km/h, opady gradu oraz deszczu do 20-30 mm.

Poza tym przeważnie zachmurzenie będzie bardzo zmienne, na zachodzie i w centrum dość spore, a na wschodzie małe i umiarkowane.

image 41
Zachmurzenie i opady w czwartek, 9 czerwca

Z kolei temperatura maksymalna wyniesie od 19-23oC na zachodzie i częściowo w centrum do 22-26oC na wschodzie, choć tam punktowo może być nieznacznie cieplej.

W piątek (10.06.2022) możemy spodziewać się uspokojenia w pogodzie, choć nie wszędzie. W zachodniej połowie Polski zachmurzenie będzie dość małe i nie pojawią się tam opady.

Za to we wschodniej połowie czeka nas sporo chmur wraz z lokalnym i przelotnym deszczem. Ponadto na krańcach wschodnich znów wystąpią burze o podobnej sile co we wcześniejszych dniach.

image 39
Temperatura maksymalna w piątek, 10 czerwca

Wartości i rozkład temperatury okażą się podobne co w czwartek. Prognozujemy wówczas maksymalnie od 19-22oC w centrum przez 21-24oC na zachodzie do 22-27oC na wschodzie.

W sobotę (12.06.2022) niemal wszędzie wystąpi mało chmur z bardzo małą ilością opadów deszczu. Te ostatnie będą miały miejsce jedynie miejscowo na krańcach wschodnich i północnym wschodzie. Również może tam zagrzmieć.

image 45
Temperatura maksymalna w sobotę, 12 czerwca

Za to temperatura maksymalna wyniesie od około19-23oC na wschodzie i w centrum do 22-25oC na zachodzie.

Niedziela (13.06.2022) okaże się kontynuacją sobotniej aury, ale poza tym dość wyraźnie się ociepli. Doświadczymy wówczas bardzo małego zachmurzenie na przeważającym obszarze oraz rzadkich i lokalnych komórek opadowych gdzieniegdzie na wschodzie.

image 42
Temperatura maksymalna w niedzielę, 12 czerwca

Termometry w ten dzień wskażą wartości dochodzące do 22-24oC na wschodzie przez 23-25oC w centrum do nawet 24-28oC na zachodzie naszego kraju.

Następnie czeka nas chwilowe pogorszenie aury, a najpewniej nastąpi to w poniedziałek (13.06.2022). Wówczas od zachodu na wschód przejdzie front atmosferyczny z opadami deszczu oraz burzami, które mogą okazać się lokalnie dość gwałtowne.

image 46
Szacowane zachmurzenie i opady w poniedziałek, 13 czerwca

Wtedy temperatura powinna osiągnąć maksymalnie 18-22oC na zachodzie oraz 22-26oC w pozostałym rejonie jeszcze przed wkroczeniem frontu.

W następnych dniach powinno ochłodzić się na jeden lub dwa dni. Wtedy termometry wskazywać będą około 19-23oC.

Po tym krótkim okresie znów bardzo mocno się ociepli i najpewniej pojawią się silne burze. Spodziewamy się, że w okolicach połowy czerwca temperatura sięgnie nawet 25-30oC na dość znacznym obszarze.

image 49
Szacowane burze w środę, 15 czerwca

Na ten moment nie jest jeszcze jasne jak silne będą burze, ale możliwe że będziemy mieć wtedy do czynienia ze zorganizowanymi strukturami.

image 48
Szacowana temperatura maksymalna w czwartek, 16 czerwca

To raptowne ocieplenie powinno potrwać około 2-4 dni, więc nie okaże się zbyt trwałe. Prawdopodobnie potem czeka znów nas kilka rześkich dni.