Prognoza długoterminowa na wrzesień. Zmienne temperatury i niedużo opadów. Szanse na upał bliskie zera

Ostatnie dni sierpnia przyniosły spore ochłodzenie. Czy we wrześniu mamy szanse na powrót letniej aury? Czy może nadejdzie też jesień? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo poniżej.

Pierwsze dni września (01-03.09.2022) miną z umiarkowanymi wartościami temperatury maksymalnej. W większej części kraju będzie się ona wahać w pobliżu 20oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 02.09.2022

Noce będą już wyraźnie chłodniejsze. W najchłodniejszych regionach możemy zanotować na termometrach nawet około 5oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 02.09.2022

Nieco cieplej zrobi się w okresie (04-10.09.2022). W najcieplejszych częściach kraju temperatura maksymalna wzrośnie lekko powyżej 25oC, a lokalnie nawet 28oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 06.09.2022

W czasie nocy czeka nas większe zróżnicowanie temperatury. Będą miejsca, gdzie temperatura w niektóre noce nie będzie spadać poniżej 15oC, ale będą też takie, gdzie wynosić będzie zaledwie około 5oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 06.09.2022

A jak będzie z opadami w pierwszej dekadzie miesiąca? Niestety nie mamy dobrych informacji. Wszystko wskazuje na to, że padać będzie rzadko i lokalnie.

Sytuacja może się poprawić dopiero bliżej końca tego przedziału czasowego.

Prognozowane przez model GFS zachmurzenie i opady na 05.09.2022, 6:00 UTC

Za niewielką ilość odpadów odpowiadać będzie wał wyżowy rozciągający się od wód Północnego Atlantyku przez nasz kraj po Wschodnią Europę.

Prognozowane przez model GFS rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 05.09.2022, 3:00 UTC

Przebudowa pola barycznego rozpocznie się w drugiej połowie okresu. Wówczas wpływ niżów stanie się bardziej widoczny.

Druga dekada września (11-20.09.2022) minie pod znakiem temperatur oscylujących przeważnie między 15 a 20oC. Jedynie miejscami możliwe są wzrosty nieco ponad 20oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 12.09.2022

W okresie tym w przeciwieństwie do poprzedniego więcej opadów będzie na jego początku a mniej na końcu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady 12.09.2022, 12:00 UTC

Początkowo władzę nad pogodą sprawować mogą układy niżowe. W kolejnych dniach może dojść silny i rozległy wyż znad Atlantyku.

W ostatniej dekadzie miesiąca (21-30.09.2022) czeka nas prawdopodobnie duże zróżnicowanie temperatury. Będą miejsca, gdzie może być nawet nieco ponad 20oC, ale też takie gdzie będziemy mogli zanotować niewiele ponad 10oC.

Prognozowana przez model CFS temperatura na 26.09.2022, 12:00 UTC

Okres ten najpewniej zapisze się jako nieco bardziej wilgotny, zwłaszcza w północnych regionach kraju. Najmniej opadów wystąpi w głębi terytorium Polski.

Prognozowane przez model CFS rozlokowanie ośrodków barycznych oraz opady na 27.08.2022, 00:00 UTC

Wszystko wskazuje na to, że wrzesień zapisze się z temperaturami w pobliżu normy: od niewielkiej ujemnej anomalii na północnym wschodzie do niedużego dodatniego odchylenia w innych regionach.

Prognozowane przez model CFS odchylenie temperatury od normy na wrzesień

W większości regionów opady oscylować będą w pobliżu normy, tylko na południowym wschodzie mogą znacznie przekroczyć normę.

Prognozowana przez model CFS suma opadów do 01.10.2022, 00 UTC

Należy pamiętać, że powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. W czwartek i piątek kolejne opady deszczu oraz burze

W czwartek na pogodę w kraju będzie miał nadal wspomniany w poprzedniej prognozie wielocentryczny niż obejmujący swym zasięgiem większą część kontynentu. Natomiast w nocy z czwartku na piątek okresowo zaznaczy się wpływ …

Prognoza pogody na tydzień 03-09.10.2022. Nadchodzi ocieplenie i poprawa pogody

W nadchodzącym tygodniu pogoda sprawi nam miłą niespodziankę. Po ostatnich wielu chłodnych dniach z częstymi opadami deszczu czeka nas znaczne ocieplenie. Będzie też mniej opadów. Poniedziałek (03.10.2022) z dominacją chmur na niebie …

Prognoza długoterminowa na październik. Czy wrócą jeszcze ciepłe dni?

Wrzesień minął pod znakiem dominacji ośrodków niżowych, które przynosiły częste opady deszczu i niskie temperatury. Nocami miejscami pojawiały się pierwsze przymrozki. Przed nami październik. Czego możemy się spodziewać w tym miesiącu? Czy …

Pogoda na piątek. Kolejne burze możliwe na zachodzie kraju. Niewykluczony grad

W piątek pogodę w kraju nadal kształtował będzie ośrodek niżowy wspomniany we wcześniejszej prognozie. Jego centrum przemieści się znad Wysp Brytyjskich nad Morze Północne. Na wschodzie i północnym wschodzie zaznaczy się front …