Prognoza długoterminowa. Coraz większa szansa na dość silny upał. Temperatura wzrośnie do 33 stopni?

Po bardzo ciepłej pogodzie nastąpiło dość znaczne ochłodzenie wraz z opadami i burzami. Obecność niżów atmosferycznych będą kształtować taką aurę jeszcze przez krótki czas, ale w drugiej części tygodnia do głosu dojdą wyże przynosząc wyraźne zmiany.

Wtedy doświadczymy bardzo wysokiej temperatury, która osiągnie dotychczas najwyższe wartości w tym roku.

Upałom towarzyszyć będzie również bardzo mała ilość chmur, więc będziemy mieli do czynienia z prawdziwie letnią pogodą. Następnie jednak znów się ochłodzi.

Sytuacja baryczna w sobotę, 18 czerwca

We wtorek (14.06.2022) spodziewamy się zmiennego zachmurzenia wraz z lokalnym i przelotnym deszczem. Najwięcej chmur pojawi się na zachodzie Polski, zwłaszcza w drugiej części dnia. Z kolei najsłoneczniej będzie na wschodzie, gdzie co ciekawe pojawi się najwięcej deszczu.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 14 czerwca

Temperatura maksymalna sięgnie wówczas do 15-18oC na północy i w pasie centralnym oraz do 17-20oC na południu i częściowo na zachodzie.

W środę (15.06.2022) rozpocznie się systematyczne ocieplenie. Zachmurzenie okażę się na ogół małe i umiarkowane, a miejscowe opady będą mogły się pojawić jedynie na północnym wschodzie i wschodzie. Tam też gdzieniegdzie zagrzmi.

Temperatura maksymalna w środę, 15 czerwca

Termometry w ten dzień wskażą maksymalnie od 17-21oC na wschodzie przez 18-23oC w centrum do 20-25oC na zachodzie. Ponadto w tym ostatnim obszarze może być miejscami nieco cieplej.

Czwartek (16.06.2022) przyniesie już bardzo ciepłą pogodę w niemal całym kraju. Również tym razem na większym obszarze znajdą się burze o charakterze lokalnym. Powstaną one przede wszystkim w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze. Poza tym nie powinny być one silne.

Temperatura maksymalna w czwartek, 16 czerwca

Temperatura będzie dochodzić do 19-22oC na północy przez 21-25oC w przeważającym obszarze oraz do 24-27oC na południu i na zachodzie Polski.

W piątek (17.06.2022) czeka nas chwilowy i niewielki spadek temperatury. W pierwszej części dnia popada przy dość pochmurnym niebie we wschodniej połowie kraju, ale popołudniu wszędzie będzie słonecznie i zazwyczaj bez żadnych opadów deszczu.

Temperatura maksymalna w piątek, 17 czerwca

Spodziewamy się, że maksymalnie stacje meteorologiczne zanotują 19-23oC w niemal całym rejonie Polski oraz 22-26oC w rejonach zachodnich.

Następnie czeka nas bardzo solidne ocieplenie, a więc piękny, letni oraz gdzieniegdzie upalny weekend. Zarówno sobotą, jak i niedziela minie pod znakiem bardzo słonecznej aury. Jedynie lokalnie możliwe będą burze.

W sobotę (18.06.2022) termometry wskażą od 23-26oC na wschodzie przez 24-27oC w centrum do nawet 26-31oC na zachodzie.

Niedziela (19.06.2022) okaże się jeszcze cieplejsza od soboty, a upał obejmie już więcej rejonów naszego kraju.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 19 czerwca (nieco zaniżona)

Prognozujemy, że wtedy temperatura będzie dochodzić do 26-29oC na wschodzie, do 27-30oC w centrum oraz do 29-33oC na zachodzie.

W kolejnych dniach doświadczymy ochłodzenia i pogorszenia pogody, jednak nie będzie ono zbyt znaczne.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 20 czerwca

Również zakończenie tego krótkiego epizodu z upałem nie zakończy się groźnymi, lecz umiarkowanymi burzami. Ponadto wystąpią one prawdopodobnie tylko na południu i wschodzie kraju w poniedziałek (20.06.2022).

Wtedy wciąż będzie w wielu miejscach bardzo ciepło. Temperatura w okolicach 23-28oC utrzyma się też najpewniej w kolejnych dniach, a na większą zmianę poczekamy do okolicy czwartku (23.06.2022). Wówczas powinno pojawić się sporo opadów deszczu, a termometry wskażą około 16-20oC.

Szacowane opady w czwartek, 23 czerwca

Taka aura najpewniej utrzyma się przez kilka dni, ale na kolejne solidne ocieplenie nie poczekamy zbyt długo.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 05-11.02.2024. Silny wiatr, ulewy i lokalne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Doświadczymy zarówno dużych wahań temperatury, ulew, śnieżyc, lokalnych burz, jak i silnego wiatru. Będą dni, kiedy poczujemy powiewy wiosny, ale też takie z zimową …

Poniedziałek z bardzo silnym wiatrem. Miejscami możliwe burze

Ostatnie dni mijają pod znakiem wietrznej aury. Dzieje się tak za sprawą wędrujących nad północną kontynentu ośrodków niżowych, jednak kulminacja wietrznej aury dopiero przed nami. W najbliższych godzinach wiatr będzie się nasilał …

Pogoda na tydzień 26.02-03.03.2024. Bardzo ciepło i mniej opadów deszczu

Przed nami prawdziwie wiosenny tydzień. Temperatury będą wysokie jak na przełom lutego i marca, a opadów będzie mniej niż do tej pory. W poniedziałek (26.02.2024) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońce …

Pogoda na tydzień 12-18.02.2024. Wysokie temperatury i przelotny deszcz

Przed nami ciepły tydzień z częstymi opadami deszczu. Pogoda bardziej będzie przypominać wczesną wiosnę niż zimę. W poniedziałek (12.02.2024) dużo chmur i opadów deszczu. W Tatrach opady śniegu. Najwięcej opadów wystąpi na …