Prognoza długoterminowa. Coraz większa szansa na dość silny upał. Temperatura wzrośnie do 33 stopni?

Po bardzo ciepłej pogodzie nastąpiło dość znaczne ochłodzenie wraz z opadami i burzami. Obecność niżów atmosferycznych będą kształtować taką aurę jeszcze przez krótki czas, ale w drugiej części tygodnia do głosu dojdą wyże przynosząc wyraźne zmiany.

Wtedy doświadczymy bardzo wysokiej temperatury, która osiągnie dotychczas najwyższe wartości w tym roku.

Upałom towarzyszyć będzie również bardzo mała ilość chmur, więc będziemy mieli do czynienia z prawdziwie letnią pogodą. Następnie jednak znów się ochłodzi.

Sytuacja baryczna w sobotę, 18 czerwca

We wtorek (14.06.2022) spodziewamy się zmiennego zachmurzenia wraz z lokalnym i przelotnym deszczem. Najwięcej chmur pojawi się na zachodzie Polski, zwłaszcza w drugiej części dnia. Z kolei najsłoneczniej będzie na wschodzie, gdzie co ciekawe pojawi się najwięcej deszczu.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 14 czerwca

Temperatura maksymalna sięgnie wówczas do 15-18oC na północy i w pasie centralnym oraz do 17-20oC na południu i częściowo na zachodzie.

W środę (15.06.2022) rozpocznie się systematyczne ocieplenie. Zachmurzenie okażę się na ogół małe i umiarkowane, a miejscowe opady będą mogły się pojawić jedynie na północnym wschodzie i wschodzie. Tam też gdzieniegdzie zagrzmi.

Temperatura maksymalna w środę, 15 czerwca

Termometry w ten dzień wskażą maksymalnie od 17-21oC na wschodzie przez 18-23oC w centrum do 20-25oC na zachodzie. Ponadto w tym ostatnim obszarze może być miejscami nieco cieplej.

Czwartek (16.06.2022) przyniesie już bardzo ciepłą pogodę w niemal całym kraju. Również tym razem na większym obszarze znajdą się burze o charakterze lokalnym. Powstaną one przede wszystkim w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze. Poza tym nie powinny być one silne.

Temperatura maksymalna w czwartek, 16 czerwca

Temperatura będzie dochodzić do 19-22oC na północy przez 21-25oC w przeważającym obszarze oraz do 24-27oC na południu i na zachodzie Polski.

W piątek (17.06.2022) czeka nas chwilowy i niewielki spadek temperatury. W pierwszej części dnia popada przy dość pochmurnym niebie we wschodniej połowie kraju, ale popołudniu wszędzie będzie słonecznie i zazwyczaj bez żadnych opadów deszczu.

Temperatura maksymalna w piątek, 17 czerwca

Spodziewamy się, że maksymalnie stacje meteorologiczne zanotują 19-23oC w niemal całym rejonie Polski oraz 22-26oC w rejonach zachodnich.

Następnie czeka nas bardzo solidne ocieplenie, a więc piękny, letni oraz gdzieniegdzie upalny weekend. Zarówno sobotą, jak i niedziela minie pod znakiem bardzo słonecznej aury. Jedynie lokalnie możliwe będą burze.

W sobotę (18.06.2022) termometry wskażą od 23-26oC na wschodzie przez 24-27oC w centrum do nawet 26-31oC na zachodzie.

Niedziela (19.06.2022) okaże się jeszcze cieplejsza od soboty, a upał obejmie już więcej rejonów naszego kraju.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 19 czerwca (nieco zaniżona)

Prognozujemy, że wtedy temperatura będzie dochodzić do 26-29oC na wschodzie, do 27-30oC w centrum oraz do 29-33oC na zachodzie.

W kolejnych dniach doświadczymy ochłodzenia i pogorszenia pogody, jednak nie będzie ono zbyt znaczne.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 20 czerwca

Również zakończenie tego krótkiego epizodu z upałem nie zakończy się groźnymi, lecz umiarkowanymi burzami. Ponadto wystąpią one prawdopodobnie tylko na południu i wschodzie kraju w poniedziałek (20.06.2022).

Wtedy wciąż będzie w wielu miejscach bardzo ciepło. Temperatura w okolicach 23-28oC utrzyma się też najpewniej w kolejnych dniach, a na większą zmianę poczekamy do okolicy czwartku (23.06.2022). Wówczas powinno pojawić się sporo opadów deszczu, a termometry wskażą około 16-20oC.

Szacowane opady w czwartek, 23 czerwca

Taka aura najpewniej utrzyma się przez kilka dni, ale na kolejne solidne ocieplenie nie poczekamy zbyt długo.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Pogoda na weekend. Nadchodzą zmiany. Pojawi się deszcz, a temperatura spadnie

W weekend czekają nas zmiany w pogodzie. Władzę nad pogodą początkowo przejmie ośrodek niżowy przemieszczający się znad Atlantyku nad Skandynawię, jednak już w niedzielę ponownie zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu, którego …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …