Prognoza długoterminowa. Koniec tygodnia ze sporą ilością opadów. Później powrót upału

Przez około tydzień doświadczaliśmy bardzo silnej fali upałów. Póki co czeka nas przerwa od tak wysokich wartości temperatury, ale na horyzoncie znów widać podobną sytuację.

Na początku sierpnia znów możliwe jest solidne ocieplenie, ale zanim to nastąpi czeka nas szereg gorących dni i chwilowego pogorszenia w pogodzie, które nastąpi na sam koniec lipca. Wówczas Polskę odwiedzi dość rozległa strefa opadowa, która przyniesie spore sumy opadowe.

Sytuacja baryczna i rozmieszczenie opadów w sobotę, 30 lipca

W środę (27.07.2022) czeka nas zmieniające się zachmurzenie, które na ogół będzie umiarkowane i duże. Ponadto nad wybrzeżem i krańcach południowych lokalnie pojawi się deszcz o charakterze konwekcyjnym.

Zachmurzenie i opady w środę, 27 lipca

Temperatura niemal wszędzie będzie przyjemna. Maksymalnie spodziewamy się od 17-22oC na północy do 21-25oC w pozostałych rejonach. Ponadto na Podkarpaciu może być nieznacznie cieplej, bowiem 24-26oC.

Czwartek (28.07.2022) przyniesie bardzo podobną aurę co dzień wcześniej. Znów zachmurzenie będzie się zmieniać, ale przeważnie zobaczymy na niebie sporo słońca.

Tym razem opady wystąpią tylko na północnym wschodzie oraz w Tatrach. Punktowo mogą pojawić się także słabe burze.

Temperatura maksymalna w czwartek, 28 lipca

Temperatura maksymalna wyniesie od 19-23oC na północy przez 22-26oC w pasie centralnym do 25-28oC na południu naszego kraju.

W piątek (29.07.2022) nastąpi wyraźne ocieplenie. Mimo to pojawi się więcej chmur, ponieważ zachmurzenie będzie z reguły duże i całkowite.

Jedynie w północnej połowie Polski okaże się małe i umiarkowane. Poza tym na południu wystąpią przelotne oraz miejscowe opady deszczu i znów lokalnie zagrzmi.

Temperatura maksymalna w piątek, 29 lipca

Termometry wskażą temperaturę sięgającą maksymalnie 22-26oC na północy, 25-28oC  w centrum i częściowo na południu oraz 26-30oC na zachodzie oraz wschodzie.

Sobota (30.07.2022) okaże się deszczowym dniem na zachodzie i południu kraju. W tym pierwszym rejonie przetoczy się strefa ciągłych opadów, choć o zmiennej intensywności.

Za to w ostatnim deszcz okaże się przelotny i dość lokalny. Szacujemy, że sumy opadowe w czasie tego dnia mogą sięgać nawet 30-50 mm.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 30 lipca

Temperatura okaże się bardzo zróżnicowana. Wyniesie ona maksymalnie około 16-24oC właśnie na zachodzie i południu oraz 23-27oC na pozostałym terytorium.

W niedzielę (31.07.2022) strefa opadów przesunie się już na wschód i tylko częściowo południe i da zbliżone sumy opadowe w tych rejonach co w sobotę na zachodzie i południu.

Poza tym dalej chmur będzie sporo i tylko lokalnie na północy wystąpią przejaśnienia.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 31 lipca

W ostatni dzień miesiąca także doświadczymy sporego kontrastu termicznego. W rejonach objętych deszczem temperatura sięgnie do 15-23oC, a w pozostałej części Polski do 23-28oC.

W poniedziałek (01.08.2022) opady niemal zanikną, choć deszcz może się pojawić na wschodzie oraz południowym zachodzie w przelotnej formie.

Zachmurzenie będzie się utrzymywać na poziomie dużego i całkowitego, ale w centrum spodziewamy się sporej ilości rozpogodzeń.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 1 sierpnia

Mimo dużej ilości chmur temperatura będzie bardzo wysoka. Stacje meteorologiczne wskażą od 19-26oC na wschodzie do 26-29oC w centrum i na zachodzie.

W kolejnych dniach właściwie czeka nas kontynuacja takie aury. Przez 1-3 dni powinnyśmy doświadczać gorącej pogody, dość dużego zachmurzenie z przejaśnieniami oraz przelotnymi opadami deszczu.

Po tym okresie znów najpewniej pojawi się upał. Powinien on potrwać przynajmniej 3 dni i zacząć się w okolicach 3-4 sierpnia.

Przykładowa temperatura maksymalna w piątek, 5 sierpnia

Dość dużą niewiadomą jest jeszcze intensywność upału. Póki co wyliczenia modeli numerycznych wskazują nawet do 38oC, a bardziej sceptyczne aktualizacje do około 35oC. Najpewniej sytuacja się rozstrzygnie dopiero pod koniec lipca, choć dość pewne jest, że czeka nas wtedy solidne ocieplenie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …