Prognoza długoterminowa. Koniec tygodnia ze sporą ilością opadów. Później powrót upału

Przez około tydzień doświadczaliśmy bardzo silnej fali upałów. Póki co czeka nas przerwa od tak wysokich wartości temperatury, ale na horyzoncie znów widać podobną sytuację.

Na początku sierpnia znów możliwe jest solidne ocieplenie, ale zanim to nastąpi czeka nas szereg gorących dni i chwilowego pogorszenia w pogodzie, które nastąpi na sam koniec lipca. Wówczas Polskę odwiedzi dość rozległa strefa opadowa, która przyniesie spore sumy opadowe.

Sytuacja baryczna i rozmieszczenie opadów w sobotę, 30 lipca

W środę (27.07.2022) czeka nas zmieniające się zachmurzenie, które na ogół będzie umiarkowane i duże. Ponadto nad wybrzeżem i krańcach południowych lokalnie pojawi się deszcz o charakterze konwekcyjnym.

Zachmurzenie i opady w środę, 27 lipca

Temperatura niemal wszędzie będzie przyjemna. Maksymalnie spodziewamy się od 17-22oC na północy do 21-25oC w pozostałych rejonach. Ponadto na Podkarpaciu może być nieznacznie cieplej, bowiem 24-26oC.

Czwartek (28.07.2022) przyniesie bardzo podobną aurę co dzień wcześniej. Znów zachmurzenie będzie się zmieniać, ale przeważnie zobaczymy na niebie sporo słońca.

Tym razem opady wystąpią tylko na północnym wschodzie oraz w Tatrach. Punktowo mogą pojawić się także słabe burze.

Temperatura maksymalna w czwartek, 28 lipca

Temperatura maksymalna wyniesie od 19-23oC na północy przez 22-26oC w pasie centralnym do 25-28oC na południu naszego kraju.

W piątek (29.07.2022) nastąpi wyraźne ocieplenie. Mimo to pojawi się więcej chmur, ponieważ zachmurzenie będzie z reguły duże i całkowite.

Jedynie w północnej połowie Polski okaże się małe i umiarkowane. Poza tym na południu wystąpią przelotne oraz miejscowe opady deszczu i znów lokalnie zagrzmi.

Temperatura maksymalna w piątek, 29 lipca

Termometry wskażą temperaturę sięgającą maksymalnie 22-26oC na północy, 25-28oC  w centrum i częściowo na południu oraz 26-30oC na zachodzie oraz wschodzie.

Sobota (30.07.2022) okaże się deszczowym dniem na zachodzie i południu kraju. W tym pierwszym rejonie przetoczy się strefa ciągłych opadów, choć o zmiennej intensywności.

Za to w ostatnim deszcz okaże się przelotny i dość lokalny. Szacujemy, że sumy opadowe w czasie tego dnia mogą sięgać nawet 30-50 mm.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 30 lipca

Temperatura okaże się bardzo zróżnicowana. Wyniesie ona maksymalnie około 16-24oC właśnie na zachodzie i południu oraz 23-27oC na pozostałym terytorium.

W niedzielę (31.07.2022) strefa opadów przesunie się już na wschód i tylko częściowo południe i da zbliżone sumy opadowe w tych rejonach co w sobotę na zachodzie i południu.

Poza tym dalej chmur będzie sporo i tylko lokalnie na północy wystąpią przejaśnienia.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 31 lipca

W ostatni dzień miesiąca także doświadczymy sporego kontrastu termicznego. W rejonach objętych deszczem temperatura sięgnie do 15-23oC, a w pozostałej części Polski do 23-28oC.

W poniedziałek (01.08.2022) opady niemal zanikną, choć deszcz może się pojawić na wschodzie oraz południowym zachodzie w przelotnej formie.

Zachmurzenie będzie się utrzymywać na poziomie dużego i całkowitego, ale w centrum spodziewamy się sporej ilości rozpogodzeń.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 1 sierpnia

Mimo dużej ilości chmur temperatura będzie bardzo wysoka. Stacje meteorologiczne wskażą od 19-26oC na wschodzie do 26-29oC w centrum i na zachodzie.

W kolejnych dniach właściwie czeka nas kontynuacja takie aury. Przez 1-3 dni powinnyśmy doświadczać gorącej pogody, dość dużego zachmurzenie z przejaśnieniami oraz przelotnymi opadami deszczu.

Po tym okresie znów najpewniej pojawi się upał. Powinien on potrwać przynajmniej 3 dni i zacząć się w okolicach 3-4 sierpnia.

Przykładowa temperatura maksymalna w piątek, 5 sierpnia

Dość dużą niewiadomą jest jeszcze intensywność upału. Póki co wyliczenia modeli numerycznych wskazują nawet do 38oC, a bardziej sceptyczne aktualizacje do około 35oC. Najpewniej sytuacja się rozstrzygnie dopiero pod koniec lipca, choć dość pewne jest, że czeka nas wtedy solidne ocieplenie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 12-18.02.2024. Wysokie temperatury i przelotny deszcz

Przed nami ciepły tydzień z częstymi opadami deszczu. Pogoda bardziej będzie przypominać wczesną wiosnę niż zimę. W poniedziałek (12.02.2024) dużo chmur i opadów deszczu. W Tatrach opady śniegu. Najwięcej opadów wystąpi na …

Pogoda na tydzień 22-28.01.2024. Nadchodzi odwilż. Wystąpi silny wiatr

Po ostatnich wielu zimowych dniach w nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Zrobi się wyraźniej cieplej, w najcieplejszych regionach kraju temperatura wzrośnie do około 10 stopni. Niestety w pełni tego …

Pogoda na tydzień 05-11.02.2024. Silny wiatr, ulewy i lokalne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Doświadczymy zarówno dużych wahań temperatury, ulew, śnieżyc, lokalnych burz, jak i silnego wiatru. Będą dni, kiedy poczujemy powiewy wiosny, ale też takie z zimową …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …