Prognoza długoterminowa. Nadchodzi kolejna fala upałów. Wystąpią też gwałtowne burze

Lato powoli zmierza do końca, ale właśnie w tym okresie notujemy bardzo wysokie temperatury oraz silne burze, które wcześniej były bardzo sporadyczne.

Jak się okazuje, ostatnia fala silnych upałów przypadnie w ostatnich dniach sierpnia, a towarzyszyć jej będą dość gwałtowne zjawiska burzowe. Następnie doświadczymy dość wyraźnego ocieplenia, a później najpewniej serii rześkich dni.

Spodziewana anomalia termiczna w sobotę, 27 sierpnia

W niedzielę (21.08.2022) na zachodzie i częściowo w centrum pojawi się dość spore zachmurzenie, a na wschodzie wystąpi dużo słońca.

Na początku dnia może intensywnie popadać na Dolnym Śląsku oraz Wielkopolsce. Ponadto popołudniu w pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką po Mazury pojawią się komórki opadowe oraz burzowe, jednak nie będą one tak silne jak w poprzednich dniach.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 21 sierpnia

Temperatura maksymalna wyniesie od 22-25oC na zachodzie przez 23-27oC w centrum do 26-30oC na wschodzie naszego kraju.

Poniedziałek (22.08.2022) przyniesie umiarkowane burze na wschodzie, ale padać może punktowo także w innym rejonach, a zwłaszcza na południu i zachodzie.

Znów największe zachmurzenie będzie miało miejsce w tym ostatnim obszarze. Na pozostałym terytorium wystąpi zazwyczaj dość dużo chwil ze słońcem.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 22 sierpnia (w rzeczywistości burze będą mniej liczne)

Temperatura sięgać będzie maksymalnie 20-24oC na zachodzie, 23-27oC w centrum oraz 26-30oC na wschodzie.

Wtorek (23.08.2022) okaże się dynamicznym dniem. W centrum będą mogły powstać silne burze. Na ten moment szacujemy, że mogą nieść one wiatr dochodzący do 100 km/h, opady gradu oraz nawalne opady deszczu. Będą także łączyły się w dość duże struktury, więc zjawiska mogą dotknąć większych obszarów.

Temperatura maksymalna we wtorek, 23 sierpnia

Dynamikę tego dnia dobrze ukazuje różnica termiczna. Na zachodzie termometry wskażą jedynie 19-25oC, w centrum już 25-31oC, a na wschodzie nawet 30-33oC.

W środę (24.08.2022) także doświadczymy bardzo wysokiej temperatury, a także zjawisk burzowych. Tym razem komórki burzowe nie będą liczne, ale lokalnie nieść mogą wiatr dochodzący do około 80-90 km/h, drobny grad wraz z intensywnymi opadami deszczu.

Obejmą one przede wszystkim południowe rejony, a także centralne. Poza tym, niemal wszędzie okaże się słonecznie.

Temperatura maksymalna w środę, 24 sierpnia

W ten dzień już wszędzie będzie gorąco. Stacje meteorologiczne wskażą maksymalnie 26-29oC na zachodzie, 28-32oC w centrum oraz 31-34oC na wschodzie.

Czwartek (25.08.2022) rozpocznie najpewniej trzydniowe apogeum upału, gdzie temperatura może przekraczać punktowo 35oC.

W ten dzień także mogą pojawić się burze, choć głównie na południowym zachodzie, a ponadto komórki burzowe także nie będą zbyt liczne.

Temperatura maksymalna w czwartek, 25 sierpnia

Temperatura maksymalna okaże się bardzo wysoka, bowiem spodziewamy się od 31-35oC na zachodzie i w centrum do aż 33-36oC na wschodzie.

W piątek (26.08.2022) będzie miała miejsce kontynuacja czwartkowej pogody. Znowu będzie bardzo słonecznie, a punktowe burze będą mogły występować tylko na południowym zachodzie.

Temperatura maksymalna w piątek, 26 sierpnia

Temperatura wzrośnie w dzień do maksymalnie 31-33oC w centrum oraz do 32-35oC zarówno na wschodzie jak i na zachodzie.

Sobota (27.08.2022) minie pod znakiem bardzo pogodnej aury w niemal całym kraju. Co ciekawe, również w ten dzień burze będą mogły powstać na południowym zachodzie.

Nie jest jeszcze jasne czy zakończenie fali upałów nastąpi groźnym incydentem burzowym i czy nastąpi on już w sobotę wieczorem. Część modeli wskazuje na taki scenariusz. Przejście frontu z zachodu na wschód jest już dość pewne, więc wtedy na zachodzie nie pojawiłby się taki upał.

Temperatura maksymalna w sobotę, 27 sierpnia

Termometry powinny wskazać maksymalnie 31-34oC na zachodzie i w centrum oraz 32-35oC na wschodzie Polski.

Następne dni okażą się już dużo chłodniejsze. Spodziewamy się, że temperatura do końca sierpnia oscylować będzie zazwyczaj w granicach 22-26oC.

Podczas tego okresu gdzieniegdzie popada także przelotny deszcz i będą mogły wystąpić słabe burze.

Przykładowa temperatura maksymalna w czwartek, 1 września

Ponadto w pierwszych dniach września możliwe będą już bardzo rześkie dni, gdzie na termometrach będziemy mogli zobaczyć mniej niż 20oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …

Pogoda na weekend. Nadchodzą zmiany. Pojawi się deszcz, a temperatura spadnie

W weekend czekają nas zmiany w pogodzie. Władzę nad pogodą początkowo przejmie ośrodek niżowy przemieszczający się znad Atlantyku nad Skandynawię, jednak już w niedzielę ponownie zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu, którego …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …