Prognoza długoterminowa. Nadchodzi kolejna fala upałów. Wystąpią też gwałtowne burze

Lato powoli zmierza do końca, ale właśnie w tym okresie notujemy bardzo wysokie temperatury oraz silne burze, które wcześniej były bardzo sporadyczne.

Jak się okazuje, ostatnia fala silnych upałów przypadnie w ostatnich dniach sierpnia, a towarzyszyć jej będą dość gwałtowne zjawiska burzowe. Następnie doświadczymy dość wyraźnego ocieplenia, a później najpewniej serii rześkich dni.

Spodziewana anomalia termiczna w sobotę, 27 sierpnia

W niedzielę (21.08.2022) na zachodzie i częściowo w centrum pojawi się dość spore zachmurzenie, a na wschodzie wystąpi dużo słońca.

Na początku dnia może intensywnie popadać na Dolnym Śląsku oraz Wielkopolsce. Ponadto popołudniu w pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką po Mazury pojawią się komórki opadowe oraz burzowe, jednak nie będą one tak silne jak w poprzednich dniach.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 21 sierpnia

Temperatura maksymalna wyniesie od 22-25oC na zachodzie przez 23-27oC w centrum do 26-30oC na wschodzie naszego kraju.

Poniedziałek (22.08.2022) przyniesie umiarkowane burze na wschodzie, ale padać może punktowo także w innym rejonach, a zwłaszcza na południu i zachodzie.

Znów największe zachmurzenie będzie miało miejsce w tym ostatnim obszarze. Na pozostałym terytorium wystąpi zazwyczaj dość dużo chwil ze słońcem.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 22 sierpnia (w rzeczywistości burze będą mniej liczne)

Temperatura sięgać będzie maksymalnie 20-24oC na zachodzie, 23-27oC w centrum oraz 26-30oC na wschodzie.

Wtorek (23.08.2022) okaże się dynamicznym dniem. W centrum będą mogły powstać silne burze. Na ten moment szacujemy, że mogą nieść one wiatr dochodzący do 100 km/h, opady gradu oraz nawalne opady deszczu. Będą także łączyły się w dość duże struktury, więc zjawiska mogą dotknąć większych obszarów.

Temperatura maksymalna we wtorek, 23 sierpnia

Dynamikę tego dnia dobrze ukazuje różnica termiczna. Na zachodzie termometry wskażą jedynie 19-25oC, w centrum już 25-31oC, a na wschodzie nawet 30-33oC.

W środę (24.08.2022) także doświadczymy bardzo wysokiej temperatury, a także zjawisk burzowych. Tym razem komórki burzowe nie będą liczne, ale lokalnie nieść mogą wiatr dochodzący do około 80-90 km/h, drobny grad wraz z intensywnymi opadami deszczu.

Obejmą one przede wszystkim południowe rejony, a także centralne. Poza tym, niemal wszędzie okaże się słonecznie.

Temperatura maksymalna w środę, 24 sierpnia

W ten dzień już wszędzie będzie gorąco. Stacje meteorologiczne wskażą maksymalnie 26-29oC na zachodzie, 28-32oC w centrum oraz 31-34oC na wschodzie.

Czwartek (25.08.2022) rozpocznie najpewniej trzydniowe apogeum upału, gdzie temperatura może przekraczać punktowo 35oC.

W ten dzień także mogą pojawić się burze, choć głównie na południowym zachodzie, a ponadto komórki burzowe także nie będą zbyt liczne.

Temperatura maksymalna w czwartek, 25 sierpnia

Temperatura maksymalna okaże się bardzo wysoka, bowiem spodziewamy się od 31-35oC na zachodzie i w centrum do aż 33-36oC na wschodzie.

W piątek (26.08.2022) będzie miała miejsce kontynuacja czwartkowej pogody. Znowu będzie bardzo słonecznie, a punktowe burze będą mogły występować tylko na południowym zachodzie.

Temperatura maksymalna w piątek, 26 sierpnia

Temperatura wzrośnie w dzień do maksymalnie 31-33oC w centrum oraz do 32-35oC zarówno na wschodzie jak i na zachodzie.

Sobota (27.08.2022) minie pod znakiem bardzo pogodnej aury w niemal całym kraju. Co ciekawe, również w ten dzień burze będą mogły powstać na południowym zachodzie.

Nie jest jeszcze jasne czy zakończenie fali upałów nastąpi groźnym incydentem burzowym i czy nastąpi on już w sobotę wieczorem. Część modeli wskazuje na taki scenariusz. Przejście frontu z zachodu na wschód jest już dość pewne, więc wtedy na zachodzie nie pojawiłby się taki upał.

Temperatura maksymalna w sobotę, 27 sierpnia

Termometry powinny wskazać maksymalnie 31-34oC na zachodzie i w centrum oraz 32-35oC na wschodzie Polski.

Następne dni okażą się już dużo chłodniejsze. Spodziewamy się, że temperatura do końca sierpnia oscylować będzie zazwyczaj w granicach 22-26oC.

Podczas tego okresu gdzieniegdzie popada także przelotny deszcz i będą mogły wystąpić słabe burze.

Przykładowa temperatura maksymalna w czwartek, 1 września

Ponadto w pierwszych dniach września możliwe będą już bardzo rześkie dni, gdzie na termometrach będziemy mogli zobaczyć mniej niż 20oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 05-11.02.2024. Silny wiatr, ulewy i lokalne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Doświadczymy zarówno dużych wahań temperatury, ulew, śnieżyc, lokalnych burz, jak i silnego wiatru. Będą dni, kiedy poczujemy powiewy wiosny, ale też takie z zimową …

Pogoda na tydzień 26.02-03.03.2024. Bardzo ciepło i mniej opadów deszczu

Przed nami prawdziwie wiosenny tydzień. Temperatury będą wysokie jak na przełom lutego i marca, a opadów będzie mniej niż do tej pory. W poniedziałek (26.02.2024) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońce …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …

Pogoda na tydzień 04-10.03.2024. Znaczne ochłodzenie i więcej opadów deszczu oraz śniegu

W nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Pogoda sprawi nam niemiłą niespodziankę. Wyraźnie się ochłodzi, wystąpi też więcej opadów, głównie deszczu, choć miejscami możliwy będzie także śnieg. Lokalnie wystąpić mogą też burze. …