Prognoza długoterminowa. Nadchodzi znaczne ochłodzenie. Spora szansa na zimowe święta

Grudzień dotychczas przynosił zmienną pogodę. Okresy cieplejsze występowały na przemian z chłodniejszymi. Zróżnicowany był także rodzaj opadów.

Wiele dni minęło pod znakiem pochmurnej i mglistej aury, a czego możemy spodziewać się do końca miesiąca? O tym poniżej.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 18.12.2021

Koniec drugiej dekady miesiąca (17-20.12.2021) przyniesie temperatury wahające się w pobliżu 3-5oC. Najniższe wartości zobaczymy na termometrach w regionach wschodnich i południowych, najwyższe natomiast w zachodnich. Chłodniej zrobi się w ostatnim dniu tego okresu: 0-3oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 20.12.2021

A jak będzie z opadami? Najwięcej padać ma na wschodzie i południu i tam też oprócz deszczu możliwy będzie także deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Opady przeważnie nie powinny mieć dużego natężenia.

Tylko w niedzielę na wschodzie możliwe są przelotne śnieżyce, a w poniedziałek już w całym kraju.

Prognozowane opady i zachmurzenie przez model UM na 20.12.2021, źródło: mapy.meteo.pl

W ostatniej dekadzie grudnia (21-31.12.2021) czekają nas duże zmiany. Przez cały ten okres w większej części kraju dominować będą ujemne temperatury.

Początkowo mróz nie będzie duży, za wyjątkiem nocy. W pierwszej połowie okresu notować możemy przeważnie -3-0oC. Nieco cieplej będzie na krańcach zachodnich 1-2oC, a na wschodzie i południowym wschodzie nieco chłodniej -5-(-3)oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 21.12.2021

Chłodniej będzie nocami, nawet do blisko -10oC, zwłaszcza na południu, wschodzie i północy, w innych regionach temperatura nie powinna spadać poniżej -5oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 24.12.2021

Zdecydowanie mroźniej zrobi się w drugiej połowie dekady. Na termometrach będziemy mogli wówczas zobaczyć wartości z przedziału -10-(-5)oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 28.12.2021

Jeszcze zimniej będzie nocami, kiedy to temperatura może spadać do -20oC, zwłaszcza w ostatnich dniach tego okresu.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 31.12.2021

Opadów będzie mniej. Padać będzie głównie śnieg, tylko miejscami na zachodzie oraz nad morzem deszcz. Najwięcej opadów będzie na północy i południu.

Prognozowane przez model GFS opady na 22.12.2021

Podsumowując czeka nas koniec grudnia z prawdziwą zimą, z mrozem i śniegiem. Prawdopodobnie czekają nas też święta z wyjątkowo zimową aurą, jakiej w tych dniach dawno nie widzieliśmy.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do

Należy pamiętać, że powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w prognozach.    

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią kraju przeszły burze przynoszące kres ciepłej aurze. W nowym tygodniu czeka nas duże ochłodzenie. Poniedziałek (15.04.2024) rozpocznie się dominacją chmur, rozpogodzenia możliwe …

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo ciepłych dniach nadchodzą duże zmiany w pogodzie. Przed nami dłuższy chłodny okres z częstymi opadami.  Zmiany rozpoczną się już w nadchodzącą noc. …

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią...

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo...

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...