Prognoza długoterminowa. Nadchodzi znaczne ochłodzenie. Spora szansa na zimowe święta

Grudzień dotychczas przynosił zmienną pogodę. Okresy cieplejsze występowały na przemian z chłodniejszymi. Zróżnicowany był także rodzaj opadów.

Wiele dni minęło pod znakiem pochmurnej i mglistej aury, a czego możemy spodziewać się do końca miesiąca? O tym poniżej.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 18.12.2021

Koniec drugiej dekady miesiąca (17-20.12.2021) przyniesie temperatury wahające się w pobliżu 3-5oC. Najniższe wartości zobaczymy na termometrach w regionach wschodnich i południowych, najwyższe natomiast w zachodnich. Chłodniej zrobi się w ostatnim dniu tego okresu: 0-3oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 20.12.2021

A jak będzie z opadami? Najwięcej padać ma na wschodzie i południu i tam też oprócz deszczu możliwy będzie także deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Opady przeważnie nie powinny mieć dużego natężenia.

Tylko w niedzielę na wschodzie możliwe są przelotne śnieżyce, a w poniedziałek już w całym kraju.

Prognozowane opady i zachmurzenie przez model UM na 20.12.2021, źródło: mapy.meteo.pl

W ostatniej dekadzie grudnia (21-31.12.2021) czekają nas duże zmiany. Przez cały ten okres w większej części kraju dominować będą ujemne temperatury.

Początkowo mróz nie będzie duży, za wyjątkiem nocy. W pierwszej połowie okresu notować możemy przeważnie -3-0oC. Nieco cieplej będzie na krańcach zachodnich 1-2oC, a na wschodzie i południowym wschodzie nieco chłodniej -5-(-3)oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 21.12.2021

Chłodniej będzie nocami, nawet do blisko -10oC, zwłaszcza na południu, wschodzie i północy, w innych regionach temperatura nie powinna spadać poniżej -5oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 24.12.2021

Zdecydowanie mroźniej zrobi się w drugiej połowie dekady. Na termometrach będziemy mogli wówczas zobaczyć wartości z przedziału -10-(-5)oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 28.12.2021

Jeszcze zimniej będzie nocami, kiedy to temperatura może spadać do -20oC, zwłaszcza w ostatnich dniach tego okresu.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 31.12.2021

Opadów będzie mniej. Padać będzie głównie śnieg, tylko miejscami na zachodzie oraz nad morzem deszcz. Najwięcej opadów będzie na północy i południu.

Prognozowane przez model GFS opady na 22.12.2021

Podsumowując czeka nas koniec grudnia z prawdziwą zimą, z mrozem i śniegiem. Prawdopodobnie czekają nas też święta z wyjątkowo zimową aurą, jakiej w tych dniach dawno nie widzieliśmy.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do

Należy pamiętać, że powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w prognozach.    

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzą kolejne śnieżyce i silny wiatr, lokalnie pojawią się też burze

Pogoda w ostatnich dniach nie daje nam wytchnienia. W najbliższych godzinach ponownie będziemy mieli do czynienia z silnymi wiatrem i burzami śnieżnymi, lecz na szczęście już nie na taką skalę jak ostatnio. …

Prognoza długoterminowa. Nadchodzi duże ocieplenie. W Sylwestra nawet 13 stopni

Święta przyniosły mroźną, prawdziwie zimową aurę. Jednak w kolejnych dniach czeka nas znaczna zmiana pogody. Więcej o tym co czego możemy się spodziewać pod koniec roku i na początku stycznia poniżej. W …

Pogoda na weekend. Słońce na przemian z chmurami. Możliwe również opady śniegu i deszczu

W weekend obszar kraju znajdzie się na skraju głębokiego wielocentrycznego ośrodka niżowego znad Północnego Atlantyku. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (08.01.2022) przywita nas dominacją chmur na zachodzie, północy oraz …

Czwartek i piątek z opadami różnego rodzaju i silnym wiatrem. Porywy wiatru nawet do 80 km/h

Obszar kraju znajdzie się w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w zasięgu ośrodka niżowego wędrującego nad południową częścią Skandynawii. Dodatkowo dojdzie do zaostrzenia się gradientu barycznego pomiędzy wspomnianym niżem a ośrodkiem wyżowym znad zachodniej …