Prognoza długoterminowa. Nadchodzi znaczne ochłodzenie. Spora szansa na zimowe święta

Grudzień dotychczas przynosił zmienną pogodę. Okresy cieplejsze występowały na przemian z chłodniejszymi. Zróżnicowany był także rodzaj opadów.

Wiele dni minęło pod znakiem pochmurnej i mglistej aury, a czego możemy spodziewać się do końca miesiąca? O tym poniżej.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 18.12.2021

Koniec drugiej dekady miesiąca (17-20.12.2021) przyniesie temperatury wahające się w pobliżu 3-5oC. Najniższe wartości zobaczymy na termometrach w regionach wschodnich i południowych, najwyższe natomiast w zachodnich. Chłodniej zrobi się w ostatnim dniu tego okresu: 0-3oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 20.12.2021

A jak będzie z opadami? Najwięcej padać ma na wschodzie i południu i tam też oprócz deszczu możliwy będzie także deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Opady przeważnie nie powinny mieć dużego natężenia.

Tylko w niedzielę na wschodzie możliwe są przelotne śnieżyce, a w poniedziałek już w całym kraju.

Prognozowane opady i zachmurzenie przez model UM na 20.12.2021, źródło: mapy.meteo.pl

W ostatniej dekadzie grudnia (21-31.12.2021) czekają nas duże zmiany. Przez cały ten okres w większej części kraju dominować będą ujemne temperatury.

Początkowo mróz nie będzie duży, za wyjątkiem nocy. W pierwszej połowie okresu notować możemy przeważnie -3-0oC. Nieco cieplej będzie na krańcach zachodnich 1-2oC, a na wschodzie i południowym wschodzie nieco chłodniej -5-(-3)oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 21.12.2021

Chłodniej będzie nocami, nawet do blisko -10oC, zwłaszcza na południu, wschodzie i północy, w innych regionach temperatura nie powinna spadać poniżej -5oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 24.12.2021

Zdecydowanie mroźniej zrobi się w drugiej połowie dekady. Na termometrach będziemy mogli wówczas zobaczyć wartości z przedziału -10-(-5)oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 28.12.2021

Jeszcze zimniej będzie nocami, kiedy to temperatura może spadać do -20oC, zwłaszcza w ostatnich dniach tego okresu.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 31.12.2021

Opadów będzie mniej. Padać będzie głównie śnieg, tylko miejscami na zachodzie oraz nad morzem deszcz. Najwięcej opadów będzie na północy i południu.

Prognozowane przez model GFS opady na 22.12.2021

Podsumowując czeka nas koniec grudnia z prawdziwą zimą, z mrozem i śniegiem. Prawdopodobnie czekają nas też święta z wyjątkowo zimową aurą, jakiej w tych dniach dawno nie widzieliśmy.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do

Należy pamiętać, że powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w prognozach.    

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Silne upały w Europie. Temperatura osiągnęła aż 47 stopni. Do Polski rownież nadciąga upał

Od dłuższego czasu nad południową i zachodnią częścią kontynentu utrzymują się wyjątkowo upalne masy powietrza, notowane są rekordy temperatury. Wysokim temperaturom towarzyszą duże i liczne pożary lasów. Rekordy temperatury padły między innymi …

Czwartek z burzami na południu kraju. Lokalnie mogą być gwałtowne

Obszar kraju będzie dzisiaj w zasięgu wielocentrycznego układu niżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Nad regionami południowymi i południowo wschodnimi zaznaczy się pofalowany front atmosferyczny. Od zachodu kraj zacznie się dostawać pod …

Prognoza pogody na tydzień 01-07.08.2022. Nadchodzi spore ocieplenie. Opadów niewiele

Po weekendzie, który w znacznej części kraju zapisał się jako chłodny i deszczowy, a miejscami także burzowy, w nowym tygodniu czeka nas duże ocieplenie. W wielu miejscach zrobi się gorąco i upalnie. …

Dynamiczna pogoda w sobotę. Nad krajem przejdzie front z burzami i porywistym wiatrem

W sobotę (16.07.2022) czeka nas duże załamanie pogody. Obszar kraju znajdzie się w obrębie zatoki niżowej związanej z niżem znad Skandynawii. Dodatkowo we wspomnianej zatoce nad Bałtykiem rozwinie się kolejny niż, a …