Prognoza długoterminowa. Przed nami bardzo dynamiczna pogoda

Póki co nad naszym krajem ma miejsce stabilna wyżowa pogoda. Opadów jest bardzo mało, a z reguły towarzyszy nam lekki mróz.

Jak się okazuje już niedługo aura znacząco się załamie, a zmian w pogodzie będzie w najbliższym czasie bardzo dużo. Momentami jednak będzie niebezpiecznie. Raptowną zmianę zapoczątkują niże nacierające z północnego zachodu.

Obecna sytuacja baryczna w środę, 12.01.2022

W środę (12.01.2022) jeszcze pozostanie z nami lekki mróz i bardzo lokalny i przelotny śnieg.

Poprószyć może głównie na zachodzie, północnym zachodzie i północy.

Termometry wskażą maksymalnie od -4oC do -1oC na wschodzie, od -2oC do 0oC w centrum oraz od -1oC do 1oC na zachodzie. Ponadto wystąpi umiarkowane i duże zachmurzenie.

Temperatura maksymalna w środę, 12 stycznia

Znacząco się ociepli już w czwartek (13.01.2022). Termometry w ten dzień wskażą od 1-2oC na wschodzie przez 2-4oC w centrum do 3-6oC na zachodzie, więc czeka nas dość silna odwilż.

W wielu miejscach wystąpi bardzo słaby, wręcz symboliczny deszcz. Jedynie na Podkarpaciu posypie śnieg.

Co istotne bardzo wzmoże się wiatr i wiatromierze zarejestrują wartości dochodzące do 45-65 km/h w głębi kraju oraz do 65-85 km/h na wybrzeżu.

Spodziewane i zachmurzenie w czwartek, 13 stycznia

Duże i całkowite zachmurzenie wraz ze słabym deszczem nie ustąpi również w piątek (14.01.2022). Jedynie na północy wystąpi więcej przejaśnień.

Temperatura będzie jeszcze wyższa, bowiem maksymalnie wyniesie 3-5oC na wschodzie, 4-6oC w centrum oraz 5-7oC na zachodzie.

Wraz ze wzrostem temperatury wzrośnie również siła wiatru. Maksymalne podmuchy sięgną nawet 50-80 km/h w głębi Polski, a na wybrzeżu nawet 70-95 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w piątek

W sobotę (15.01.2022) wiatr już znacząco i stopniowo osłabnie.

Spadnie również temperatura, bowiem termometry wskażą od 1oC na wschodzie do 3-4oC na zachodzie. Poza tym niebo rozpogodzi się i nie powinno już nigdzie padać.

Z kolei niedziela (16.01.2022) minie pod znakiem bardziej pochmurnej pogody. Wiatr będzie znów stopniowo narastał, ale prawdopodobnie apogeum nastąpi w poniedziałek rano.

Temperatura również wzrośnie, ponieważ spodziewamy się od 0-3oC na wschodzie, przez 2-4oC w centrum do 3-7oC na zachodzie. Ponadto na północy wystąpią opady mieszane.

Szacowane maksymalne porywy wiatru w poniedziałek, 17 stycznia

W poniedziałek (17.01.2022) przez Polskę najpewniej przetoczy się wichura.

Wiać będzie mogło około 70-90 km/h w głębi kraju, a na wybrzeżu nawet powyżej 100 km/h, choć są to wartości na ten moment dość mocno przybliżone.

Prawdopodobnie głęboki niż, który przyniesie tak silny wiatr, przyniesie również wiele opadów, które początkowo wystąpią w postaci deszczu, a potem nawet samego śniegu.

Szacowane opady śniegu w poniedziałek rano

Rodzaj opadów będzie zależy w dużej mierze od temperatury, a ta najpewniej wyniesie w dzień niemal wszędzie około 1-3oC, więc śnieg jest bardzo możliwy.

Przy tak silnym wietrze wystąpią zamiecie oraz zawieje śnieżne, choć pokrywa śnieżna nie będzie zbyt duża, bowiem wzrośnie do kilku centymetrów.

W następnych dniach pogoda się będzie uspokajać. We wtorek (18.01.2022) wiatr systematycznie będzie spadać i powieje do 40-60 km/h.

Ponadto się tez ochłodzi, bowiem maksymalnie będzie z reguły od -2oC do 0oC. Poza tym jeszcze gdzieniegdzie popada śnieg.

W środę (19.01.2022) będzie jeszcze zimniej, ponieważ termometry na ogół wskażą maksymalnie od -5oC do -2oC, a tylko na zachodzie około 0oC.

Spodziewana temperatura we wtorek, 19 stycznia

Ochłodzenie po wichurach potrwa prawdopodobnie co najmniej 3-4 dni.

Sytuacja jest jeszcze niestabilna, ale bardzo możliwe, że czeka nas dalsza walka zimy z odwilżą, tym razem w bardziej dynamicznej odsłonie, bo spodziewanych jest więcej opadów i także silny wiatr.