Prognoza długoterminowa. Przed nami ciąg dalszy upałów. Pojawią się też groźne burze

Bardzo wysokie temperatury towarzyszą nam przez większość lata, także w sierpniu. Upały przede wszystkim dotyczyły zachodniej części Polski, co też dobrze widać w wartościach odchylenia temperatury od normy wieloletniej.

Póki co, anomalia sięga tam około 2-2,5oC, a jak się okazuje w najbliższym okresie jeszcze wzrośnie. Praktycznie do końca miesiąca spodziewamy się upałów i gorących dni.

Aktualna anomalia termiczna. Źródło: IMGW przez meteomodel.pl

Ponadto częściej występować będą burze, które gdzieniegdzie okażą się gwałtowne.

W czwartek (18.08.2022) w pierwszej części dnia na ogół będzie bardzo pogodnie, choć zachmurzenie może okazać się chwilowo i miejscami duże.

Późnym popołudniem i wieczorem od zachodu zaczną do naszego kraju wkraczać nieliczne komórki konwekcyjne, więc lokalnie popada i zagrzmi. Burze będą stopniowo zanikać do godzin nocnych.

Temperatura maksymalna w czwartek, 18 sierpnia

Termometry w ten dzień wskażą maksymalnie od 29-32oC na wschodzie przez 30-33oC w centrum do nawet 31-35oC na zachodzie Polski.

W piątek (19.08.2022) znów pojawią się burze, choć tym razem obejmą także rejony centralne i okażą się one liczniejsze.

Początkowo głównie padać i grzmieć będzie na zachodzie, a popołudniu komórki burzowe znajdą się również w centrum. Siła zjawisk burzowych powinna być umiarkowana, bowiem spodziewamy się podmuchów wiatru do 70-80 km/h, punktowych opadów drobnego gradu oraz intensywnego deszczu.

Zachmurzenie i opady w piątek, 19 sierpnia

Poza tym wciąż będzie upalnie, a właściwie jeszcze cieplej niż w czwartek.

Temperatura maksymalna sięgnie do 29-34oC na wschodzie i w centrum oraz do 31-36oC na zachodzie.

W sobotę (20.08.2022) nad Polską przejdzie front atmosferyczny, który zainicjuje powstanie groźnych burz.

Przejdą one od zachodu na wschód, gdzie znajdą się wieczorem. W ten dzień mogą powstawać zarówno pojedyncze superkomórki burzowe, jak i większe struktury liniowe.

Podczas ich przechodzenia porywy wiatru mogą dochodzić do 100 km/h, a grad sięgać kilku centymetrów. Poza tym deszcz może dać sumy opadowe rzędu 20-40 mm, co może przełożyć się na lokalnie podtopienia.

Szacowane rozmieszczenie opadów w sobotę, 20 sierpnia

Ponadto temperatura maksymalna wyniesie od 19-26oC na zachodzie przez 26-31oC w centrum oraz do 30-33oC na wschodzie.

Niedziela (21.08.2022) przyniesie burze i lokalne opady na wschodzie oraz sporo słońca na zachodzie.

Zjawiska burzowe będą już słabsze niż w sobotę i opuszczą nasz kraj późnym popołudniem, ale miejscami również okażą się gwałtowne.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 21 sierpnia

Temperatura będzie zróżnicowana, ponieważ w pasie od Małopolski przez Mazowsze po Mazury wyniesie 17-22oC, a w pozostałych rejonach 22-27oC. Ponadto na krańcach wschodnich może być nieco cieplej.

W poniedziałek (22.08.2022) czeka nas przerwa od burz i właściwie również od opadów, choć te drugie mogą jeszcze punktowo mieć miejsce na północnym wschodzie.

Wówczas niemal wszędzie wystąpi sporo słońca, a temperatura wyniesie od 18-23oC na wschodzie przez 21-26oC w centrum do 26-29oC na zachodzie.

Wtorek (23.08.2022) przyniesie bardzo podobną aurę co dzień wcześniej. W zasadzie jedynymi różnicami będą lokalne opady występujące w wielu rejonach na wschodzie oraz nieznacznie wyższa temperatura.

Temperatura maksymalna we wtorek, 23 sierpnia

Stacje meteorologiczne wskażą maksymalnie od 18-23oC na wschodzie przez 22-26oC w centrum oraz do 25-29oC na zachodzie.

Póki co, wyliczenie modeli numerycznych wskazują jednoznacznie na ocieplenie w następnych dniach i kolejną falę upałów, która może trwać nawet do końca miesiąca.

Jej intensywność nie jest jeszcze zbyt pewna, choć niewykluczone, że gdzieniegdzie znów temperatura przekroczy 35oC.

Przykładowa temperatura maksymalna w niedzielę, 28 sierpnia

Szacujemy, że seria upalnych dni rozpocznie się od około 24/25 sierpnia, a jej apogeum przypadnie na około 27/28 sierpnia. Najpewniej wówczas wystąpią też burze.

Szacowane sumy opadowe do 25 sierpnia

Przez burze gdzieniegdzie spadnie dużo deszczu, choć tych obszarów będzie mało ze względu na lokalny charakter zjawisk.

Największe sumy opadowe do ostatnich dni sierpnia wystąpią na wschodzie i w centrum, bo sięgną tam zazwyczaj 15-40 mm, a punktowo nawet ponad 50 mm. Poza tym na zachodzie dalej będzie bardzo sucho, bowiem sumy wyniosą tam co najwyżej 5-20 mm.