Prognoza długoterminowa. Zima znów da o sobie znać. Nocą temperatura spadnie do -15 stopni

Póki co, tegoroczny styczeń przynosi zmienną aurę. Zimowa pogoda przeplata się z odwilżową, a w międzyczasie towarzyszą nam wietrzne okresy, w tym poniedziałkowa bardzo silna linia szkwału.

Jak się okazuje, w najbliższym czasie w całej Polsce powróci zima. Będziemy mieli do czynienia nie tylko z mrozem, ale również z intensywnymi opadami śniegu.

Aktualna sytuacja baryczna

W środę (19.01.2022) czeka nas duże i całkowite zachmurzenie w centrum i na północy oraz umiarkowane i małe na południu kraju. W przeważającej części Polski wystąpią przelotne i słabe opady mieszane, a na wschodzie sam śnieg.

Temperatura maksymalnie wyniesie od 0-2oC na wschodzie przez 1-3oC w centrum do 3-5oC na zachodzie. W drugiej części dnia wzmoże się wiatr i powieje do 30-60 km/h w głębi kraju i 60-90 km/h na wybrzeżu.

Spodziewane zachmurzenie i opady w środę, 19 stycznia

W czwartek (20.01.2022) przy niskiej temperaturze napłyną do nas miejscami silne opady śniegu. W połączeniu z wiatrem wiejącym niemal wszędzie 40-65 km/h zamienią się w zamiecie i zawieje śnieżne.

Będą one jednak przelotne i między kolejnymi strefami opadów następować będą przejaśnienia. Najwięcej śniegu wystąpi na wschodzie, a najmniej na południowym wschodzie.

Temperatura wzrośnie maksymalnie do 0-1oC na północy i w centrum oraz do 1-3oC na południu. To pozwoli na utworzenie się miejscami dość wysokiej pokrywy śnieżnej. Z reguły wyniesie 2-4 cm, a maksymalnie do 6-8 cm.

Opady śniegu prognozowane na czwartek, 20 stycznia

Piątek (21.01.2022) w dalszym ciągu okaże się wietrzny oraz śnieżny. Sypać będzie jednak tylko na wschodzie, w centrum i na południu. Tam też wiać będzie najsilniej, bowiem wiatromierze zarejestrują prędkości dochodzące do 50-75 km/h.

Z kolei na zachodzie pojawi się sporo słońca. Termometry wskażą maksymalnie od -3oC do 0oC na wschodzie i w centrum oraz od 0oC do 1oC na zachodzie.

Spodziewane opady śniegu i zachmurzenie w piątek, 21 stycznia

W sobotę (22.01.2022) sytuacja zbytnio się nie zmieni. Na wschodzie i w centrum w dalszym ciągu utrzymywać się będzie całodobowy mróz na poziomie od -4oC do -1oC w najcieplejszym momencie dnia, a na zachodzie temperatura wyniesie około 0-1oC.

Temperatura maksymalna w sobotę, 22 stycznia

Na wschodzie i południu wciąż padać będzie lokalnie śnieg, choć już okaże się słabszy, a na zachodzie wystąpi więcej słońca. Wiatr znacznie ucichnie i jego prędkość spadnie do 30-50 km/h.

W niedzielę (23.01.2022) wiatr jeszcze bardziej ucichnie, a lekki śnieg popada jedynie na południu naszego kraju. Temperatura za to będzie niższa i wyniesie maksymalnie od -6oC do -3oC na wschodzie, od -4oC do 0oC w centrum oraz od 0oC do 2oC na zachodzie.

Kolejny tydzień rozpocznie się również mroźnie. W poniedziałek (24.01.2022) stacje meteorologiczne zarejestrują temperaturę dochodzącą do od -7oC do -4oC na wschodzie, od -5oC do -2oC w centrum oraz od -2oC do 1oC na zachodzie. Niemal wszędzie będzie słonecznie i nie wystąpią opady. Wiatr również nie powinien dać się we znaki.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 24 stycznia

Wtorek (25.01.2022) w zasadzie powinien minąć pod znakiem identycznej pogody co w poniedziałek. Opadów nie będzie niemal nigdzie oraz zachmurzenie okaże się znikome. Temperatura również będzie oscylować na podobnym poziomie.

Prawdopodobnie to w ten dzień wystąpią największe spadki temperatury nad ranem. Na wschodzie termometry mogą wskazywać nawet poniżej -15oC.

Szacowana temperatura minimalna we wtorek nad ranem (25 stycznia)

W kolejnych dniach mróz powinien ustąpić cieplejszej masie powietrza, więc na samą końcówkę stycznia powróci do nas odwilżowa pogoda.

Najprawdopodobniej nie obędzie się również bez silnych porywów wiatru, co jest częste w tegorocznym miesiącu. Już w środę (26.01.2022) na zachodzie ociepli się do około 3-5oC, gdy na krańcach wschodnich panować będzie mróz.

Spodziewana temperatura maksymalna w środę, 26 stycznia

Czeka nas zapewne duża różnica termiczna przez kilka dni między zachodem i wschodem. Maksymalnie temperatura nie powinna jednak przekraczać 6/7oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …