Po chwilowej stabilizacji w pogodzie jaką zapewnił ośrodek wyżowy wędrujący na południe od Polski już dzisiaj wieczorem zaczną się kolejne zmiany w pogodzie.
Obszar kraju zacznie się dostać pod wpływ głębokiego wielocentycznego ośrodka niżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Nad krajem przejdzie system frontów z nim związany.
Wraz z pogłębianiem się w kierunku południowo zachodnim zatoki niżowej związanej z tym układem dojdzie do narastania gradientu ciśnienia pomiędzy niżem a wyżem znad Francji i Wielkiej Brytanii.
Początkowo nad krajem będzie zalegać łagodne powietrze polarne morskie, jednak z czasem zacznie być wypierane przez postępującą adwekcję powietrza arktycznego o cechach morskich.
W nocy z niedzieli na poniedziałek (16/17.01.2022) na niebie dominować będą chmury, tylko początkowo na południowym wschodzie, a w drugiej części nocy na północy możliwe są niewielkie rozpogodzenia.
W całym kraju możliwe są przelotne opady. Na południu, wschodzie oraz w centrum będą to opady mieszane oraz samego śniegu, a na zachodzie i północy samego deszczu.
Dopiero nad ranem nad regiony północne może wkroczyć formacja liniowa z opadami różnego rodzaju o dużym natężeniu, burzami oraz silnym wiatrem.
Na termometrach zobaczymy -6-(-2)oC w rejonach górskich, -1-0oC w głębi regionów południowych, 0-1oC w większej części kraju, 1-2oC na zachodzie i północy, a nad morzem 3-4oC.
Wiatr zacznie się nasilać w godzinach wieczornych. Początkowo w porywach zachodni i północno zachodni wiatr będzie osiągał 30-40 km/h większości regionów, 40-50 km/h na zachodzie, północy oraz lokalnie na południu, a nad morzem do 60 km/h.
Z biegiem godzin wiatr będzie się nasilał i tak około północy już w większości regionów notować możemy porywy do 50-60 km/h, na północy do 60-70 km/h, a nad morzem do 80 km/h.
Nad ranem, około godziny 4:00 wiatr osiągał będzie w porywach 40-60 km/h na południu, 60-70 km/h w głębi kraju, 70-80 km/h na północy a nad morzem 90-100 km/h, w szczytowych partiach Tatr 80-90 km/h.
Poniedziałek (17.01.2022) rozpocznie się pochmurnie. W całym kraju dużo opadów, a na północy i południu także deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.
Znad regionów północnych w głąb kraju może przemieszczać się formacja liniowa, w czasie której w dalszym ciągu opady mogą mieć duże natężenie, możliwe są burze i silny wiatr.
W kolejnych godzinach od północy zacznie się rozpogadzać i do wieczora strefa rozpogodzeń obejmie prawie cały kraj, a w większości regionów opady zanikną. Wspomniana formacja liniowa może przejść przez cały kraj.
Temperatura maksymalna od 1-2oC na wschodzie przez 2-3oC w głębi kraju i 3-4oC na krańcach południowych do 4-5oC na południowym zachodzie i 5-6oC na zachodzie. Po południu z północy zacznie spływać chłodniejsze powietrze.
W całym kraju będzie silnie wiało z północnego zachodu.
Wiatr w porywach może osiągać 90-100 km/h na północy, nad morzem 120 km/h, na przeważającym obszarze kraju 80-90 km/h (lokalnie do 100 km/h), w górach 90-100 km/h, w Tatrach 100-120 km/h, a w ich szczytowych partiach nawet około 140 km/h.
Punkt kulminacyjny wichury będzie trwał dość krótko, najwyżej kilkadziesiąt minut ponieważ występował będzie w wąskim pasie przemieszczającym się z północy na południe.
Związany będzie on z linią szkwału. Apogeum wichury na północy wystąpi rano, w głębi kraju przed południem i około południa, a na południu kraju po południu.
Wieczorem wiatr w większości regionów osłabianie i będzie w porywach dochodził do 50 km/h w większości regionów, 60 km/h na wschodzie, 70 km/h na północnym wschodzie, 80 km/h na krańcach północno wschodnich, a w Tatrach utrzymają się jeszcze podmuchy powyżej 100 km/h.
Apelujemy o zachowanie w najbliższych kilkudziesięciu godzinach ostrożności i jeśli nie musicie to nie wychodźcie z domów.
Nie parkujcie samochód pod drzewami banerami reklamowymi, masztami, unikajcie też przybywania w takich miejscach, zabezpieczcie bądź schowajcie przedmioty, które może porwać wiatr.