Alert pogodowy. W czwartek lokalnie przejdą silne burze. Będą mogły przynieść silny wiatr i grad

Już w najbliższych godzinach nad naszym krajem przejdzie chłodny front atmosferyczny. Poza odczuwalnym ochłodzeniem przede wszystkim przyniesie burze, które będą mogły okazać się lokalnie groźne.

Znajdzie się on na zachodzie już w nocy z środy na czwartek (11/12.05.2022), ale zjawiska burzowe będą pojawiać się dopiero nad ranem w czwartek.

Mapka baryczna Europy wg knmi.nl
Sytuacja baryczna w Europie w czwartek, 12 maja. Źródło: KNMI

Pierwsze komórki burzowe powinny rozwinąć się około godziny 8-10 w pasie od województwa lubuskiego przez Wielkopolskę, Kujawy po Mazury i Podlasie. Póki co będą słabe i nieliczne.

Ponadto przemieszczać się będą na południowy wschód.

Rozmieszczenie konwekcji nad ranem

Front będzie przemieszczał się dość szybko i około godziny 12 burze znajdą się już przeważnie w centrum, na południu oraz na wschodzie.

Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie sięgać będzie wtedy zazwyczaj 500-1000 J/kg, a na wschodzie nawet 1000-1400 J/kg.

Konwekcja około godziny 11-13

Takie wartości z dodatkowymi dobrymi warunkami kinematycznymi i wspomaganiem w postaci frontu, pozwolą na solidne wzmocnienie się burz.

Miejscami mogą okazać się niebezpieczne przede wszystkim ze względu na silny wiatr oraz opady gradu.

Rozmieszczenie konwekcji we wczesnych godzinach popołudniowych

Po godzinie 13 zjawiska burzowe skupią się już głównie na południowym wschodzie. Poza tym, właśnie w tych rejonach okażą się najsilniejsze.

Wartości parametru SRH

Parametr SRH określający w przybliżeniu zorganizowanie burz będzie tam największy. Jego wartości mogą dochodzić nawet 150-250 m2/s2, przez co mogą pojawić się również superkomórki burzowe.

DLS - Deep Layer Shear, Bulk Wind Difference 0-6 km w m/s dla wybranej godziny prognozy
Wartości parametru DLS

Kolejny parametr kinematyczny określający uskok prędkościowy wiatru na wysokości 0-6 km, czyli DLS również będzie się wykazywał dość znacznymi wartościami.

Będzie chodził, bowiem do około 20-30 m/s, co oznacza dobrymi warunkami na powstawanie gradu oraz możliwość silnych porywów wiatru.

Biorąc razem wszystkie istotne parametry, możemy spodziewać się burz z intensywnymi opadami deszczu, lokalnym gradem o średnicy 1-3 cm oraz porywami wiatru dochodzącymi do 80-90 km/h.

Takie wartości dotyczą burz po godzinie 12, czyli przeważnie na południowym wschodzie, kiedy zdążą się już wzmocnić. Mimo sporej siły, będą one lokalne.

Spodziewane rozmieszczenie burz na południowym wschodzie w godzinach popołudniowych

Warto zaznaczyć, że choć deszcz okaże się bardzo mocny, to jednak zagrożenie podtopieniami nie będzie zbyt spore ze względu na szybkie przemieszczanie się komórek burzowych.

Poza tym opuszczą nasz kraj dość prędko, ponieważ w okolicach godziny 16.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 26.02-03.03.2024. Bardzo ciepło i mniej opadów deszczu

Przed nami prawdziwie wiosenny tydzień. Temperatury będą wysokie jak na przełom lutego i marca, a opadów będzie mniej niż do tej pory. W poniedziałek (26.02.2024) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońce …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …

Pogoda na tydzień 11-17.03.2024. Dość ciepło, ale sporo opadów

Nadchodzący tydzień rozpocznie się deszczowo i umiarkowanymi temperaturami. Pod jego koniec nadejdzie większe ocieplenie, będzie też więcej słońca oraz mniej opadów. Poniedziałek  (11.03.2024) z dominacją chmur i opadów deszczu, w Tatrach opady …

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …