Obszar kraju zaczyna dostawać się pod wpływ głębokiego układu niżowego wędrującego znad Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie i Morze Północne po Bałtyk. Układ ten przyniesie w najbliższych kilkudziesięciu godzinach silną wichurę.
Obecnie nad zachodnią częścią kraju znajduje się ciepły front z nim związany.
W godzinach nocnych (16/17.02.2022), około północy front ten powinien opuścić kraj. Natomiast w tym samym czasie od północnego zachodu wkroczy chłodny front i to właśnie na nim oraz w chłodnym sektorze niżu pogoda będzie najbardziej dynamiczna.
Na czele frontu rozbuduje się rozległa formacja liniowa z intensywnymi opadami deszczu, opadami drobnego gradu/krupy, a przede wszystkim bardzo silnymi i niszczącymi porywami wiatru dochodzącymi do 120-130 km/h. Bardziej w głębi kraju natomiast porywy mogą dochodzić do 90-110 km/h.
Formacja liniowa przejdzie najprawdopodobniej nad regionami zachodnimi, centralnymi i częściowo południowymi, przy czym nad tymi ostatnimi regionami powinna się już rozpadać.
Według niektórych prognoz może objąć większą część kraju, lecz mimo to im dalej na zachód i południowy zachód ryzyko burz w jej obrębie będzie większe. Najmniejsze zagrożenie będzie na wschodzie oraz częściowo na północy.
Silnie wiać będzie nie tylko w obrębie frontu i formacji liniowej, lecz także w chłodnym sektorze. Wiatr zacznie się nasilać już w godzinach wieczornych przed nadejściem frontu chłodnego.
Porywy południowo zachodniego wiatru mogą dochodzić do 40-50 km/h na południowym wschodzie, 50-60 km/h w większości kraju, 80-90 km/h w górach, a w szczytowych partiach do 120 km/h, a na Śnieżce około 150 km/h.
Wiatr jeszcze bardziej się nasili w drugiej połowie nocy na zachodzie i północy po przejściu frontu chłodnego, tam porywy do 70-80 km/h.
W centrum i na południu kraju porywy do 60-70 km/h, na wchodzie do 50-60 km/h, górach do 90-100 km/h, w szczytowych partiach do 130 km/h, a na śnieżce powyżej 150 km/h.
W nocy wszędzie dużo chmur i opady, głównie deszczu, a w chłodnym sektorze na zachodzie i północy lokalnie także deszczu ze śniegiem.
Na termometrach zobaczymy -3oC w górach, 1-2oC na krańcach południowych, 3-4oC na wschodzie oraz 5-7oC w większości regionów.
W czwartek (17.02.2022) przed południem chłodny front znajdzie się już nad południową i wschodnią części kraju.
Lokalnie na froncie możliwe są burze z silnym wiatrem, powyżej 100 km/h. Zachmurzenie będzie duże i całkowite.
W ciągu dnia w chłodnym sektorze rozwijać się będą przelotne opady mieszane, a lokalnie także burze z wiatrem do 90-100 km/h na wschodzie, w głębi kraju 110 km/h, a na zachodzie do 120 km/h.
Od godzin około południowych z północy na południowy wschód wędrował będzie front okluzji z ciągłymi opadami deszczu o umiarkowanym natężeniu.
Do wieczora strefa opadów z nim związana obejmie większość regionów.
Rano na południu i wschodzie przed czołem chłodnego frontu zanotujemy w pasie od Mazur po Ziemię Łódzką zanotujemy 8-10oC, na południu 10-12oC.
Natomiast w ciągu dnia w chłodnym sektorze już w całym kraju chłodniej: od 3-7oC na północy przez 7-8oC w większości regionów do 9-10oC na krańcach południowo zachodnich.
Wiał będzie silny wiatr z sektora zachodniego w porywach do 60-70 km/h na wschodzie i północy, nad morzem, na południu i w głębi kraju do 80-90 km/h, na zachodzie i południowym zachodzie do 90-100 km/h (lokalnie do 110 km/h), w górach do 100-110 km/h, w szczytowych partiach do 130 km/h, a na Śnieżce powyżej 150 km/h.
Kulminacja wichury nastąpi w godzinach około południowych i po południu. Wieczorem wiatr zacznie słabnąć.
W nocy z czwartku na piątek (17/18.02.2022) już znacznie spokojniej. Zachodni watr w porywach będzie osiągał 40-50 km/h na północnym wschodzie, 50-60 km/h w większej części kraju, nad morzem i na południowym wschodzie 60-70 km/h, a w górach do około 100 km/h. Najsilniej wiać będzie w pierwszej części nocy.
Po krótkiej przerwie w piątek wieczorem rozpocznie się kolejna wichura, prawdopodobnie jeszcze silniejsza. Więcej na ten temat w kolejnych prognozach.