Bardzo ciepły weekend. Pojawią się także burze

po po

W pierwszy dzień weekendu obszar kraju znajdzie się w zasięgu ośrodka niżowego JORN z centrum nad południowo zachodnią Skandynawią. Nad krajem wędrował będzie chłodny front z nim związany. Od zachodu obszar kraju dostawał się będzie pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia ANNI z nad Niemiec. Przed fontem napływać polarno morskie ciepłe. Natomiast za frontem napływać będzie nieco chłodniejszej powietrze polarne o cechach morskich.

Sobota z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym na wschodzie i zachodzie, a na pozostałym obszarze kraju duże i całkowite. W całym kraju możliwe są opady deszczu i burze (na wschodzie dopiero wieczorem). Największe szanse na burze będą w pasie od Małopolski i Podkarpacia przez Mazowsze, wschodnią i północną część Łódzkiego, zachodnią Lubelszczyznę po wschodnie Kujawy i  Mazury. Burze na tym obszarze mogą być dość gwałtowne, z ulewnym deszczem (do 20-30mm), opadami gradu do 2 cm oraz silnym wiatrem do około 70 km/h. Lokalnie burze mogą mieć nieco bardziej gwałtowny przebieg, zwłaszcza w przypadku powstanie superkomórek. Dokładny obszar zagrożony zjawiskami burzowymi znajdziecie jak zwykle w naszej prognozie aktywności burz. Temperatura maksymalna od 17 st. w pasie od Małopolski przez województwo Łódzkie po Pomorze Gdańskie przez 20-22 st. na zachodzie do 25-26 st. na wschodzie. Powieje umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże i całkowite na południowym wschodzie oraz w centrum, a na pozostałym obszarze kraju duże i umiarkowane. Początkowo na wschodzie możliwe są zanikające opady deszczu i burze. Temperatura minimalna od 8-10 st. na północy i północnym zachodzie przez 10-11 st. w centrum i 12-13 st. na krańcach zachodnich do 13-14 st. na wschodzie. Powieje słaby i umiarkowany północno zachodni wiatr, tylko na wschodzie początkowo południowo wschodni.

W niedzielę wszędzie zachmurzenie duże i umiarkowane, okresami małe. Wzdłuż wschodniej granicy możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 19-20 st. na krańcach północno wschodnich i 21 -22 st. w Małopolsce przez 23-24 st. w pasie od Mazur po woj. Świętokrzyskie i Łódzkie oraz 24-25 st. na wschodzie do 25-26 st. na zachodzie i do 27 st. (lokalnie 28 st.) na południowym zachodzie. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr z sektora zachodniego.

Pierwsza połowa nowego tygodnia ze zmienną pogodą. Będą dni gorące, ale też i chłodniejsze. Możliwe są także burze.