Bardzo silne burze nadciągają do Polski znad Niemiec. Uwaga na duży grad

Bardzo silne burze nadciągają do Polski znad Niemiec Bardzo silne burze nadciągają do Polski znad Niemiec
Bardzo silne burze nadciągają do Polski znad Niemiec

Środa przynosi bardzo upalną aurę w całym kraju. Nad wschodnią częścią Niemiec doszło do rozwoju wielokomórkowych układów burzowych z wbudowanymi superkomórkami. Te zjawiska szybko przemieszczają się w stronę Polski. Kolejne godziny przyniosą gwałtowne zjawiska burzowe w wielu regionach.

synmap
Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych w środę, godz. 14:00

Do Polski w dalszym ciągu napływa bardzo gorące, zwrotnikowe powietrze z południa. Do kraju zbliża się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Północnego. Duża wilgotność atmosfery i obecność chłodnego frontu spowoduje rozwój gwałtownych burz.

Gdzie jest burza?

Aktualnie (godz. 13:40 w środę, 10.07.2024) silne burze występują w pasie od Pomorza Zachodniego, przez Ziemie Lubuską po zachodnią część Dolnego Śląska. Burze są gwałtowne. W kolejnych godzinach burz będzie przybywać. Przemieszczać będą się w kierunkach wschodnich obejmując kolejne województwa.

radar opadow burz 10 07
Radar opadów i burz, stan na godz. 13:40

Przypominamy, że w czasie burz występować będą: bardzo silne opady deszczu (sumy opadowe osiągać mają do 30-50 mm, opady gradu o średnicy do 3-4 cm (w przypadku najsilniejszych burz gradziny mogą mieć średnicę nawet 5-7 cm) i porywy wiatru do 80-110 km/h. Niewykluczone będzie również wystąpienie 1-2 trąb powietrznych.

rwev4erbterter
Radar burz, stan na godz. 13:40

Aktualizacja godz. 17:40: Potężne burze przechodzą nad Polską zachodnią i centralną. Aktualnie silny układ burzowy przemieszcza się nad Pomorzem Gdańskim i na Kujawach. Niesie ze sobą zagrożenie dużym gradem (nawet powyżej 5 cm średnicy) i bardzo silnym wiatrem do 90-110 km/h. Kolejne dość silne burze występują w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Zjawiska przemieszczają się stopniowo na północny wschód 🌩

radar opadow burzewpolsce 10 07
Radar opadów, godz. 17:40

W godzinach wieczornych oraz w nocy ze środy na czwartek (10/11.07.2024) burze przemieszczać będą się dalej w kierunkach wschodnich. Zjawiska burzowe w nocy wystąpią w Małopolsce, Świętokrzyskim, na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach.

W nocy burze będą miały mniejsze natężenie niż w dzień, ale lokalnie nadal mogą być gwałtowne. Bez burz tylko na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

🔴 Bieżącą sytuację można śledzić na radarach dostępnych na naszej stronie internetowej:

🌧 Radar opadów: https://meteocentrum.pl/radar-opadow/

🌩 Radar burz: https://meteocentrum.pl/radar-burz/