Środa przynosi bardzo upalną aurę w całym kraju. Nad wschodnią częścią Niemiec doszło do rozwoju wielokomórkowych układów burzowych z wbudowanymi superkomórkami. Te zjawiska szybko przemieszczają się w stronę Polski. Kolejne godziny przyniosą gwałtowne zjawiska burzowe w wielu regionach.
Do Polski w dalszym ciągu napływa bardzo gorące, zwrotnikowe powietrze z południa. Do kraju zbliża się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Północnego. Duża wilgotność atmosfery i obecność chłodnego frontu spowoduje rozwój gwałtownych burz.
Gdzie jest burza?
Aktualnie (godz. 13:40 w środę, 10.07.2024) silne burze występują w pasie od Pomorza Zachodniego, przez Ziemie Lubuską po zachodnią część Dolnego Śląska. Burze są gwałtowne. W kolejnych godzinach burz będzie przybywać. Przemieszczać będą się w kierunkach wschodnich obejmując kolejne województwa.
Przypominamy, że w czasie burz występować będą: bardzo silne opady deszczu (sumy opadowe osiągać mają do 30-50 mm, opady gradu o średnicy do 3-4 cm (w przypadku najsilniejszych burz gradziny mogą mieć średnicę nawet 5-7 cm) i porywy wiatru do 80-110 km/h. Niewykluczone będzie również wystąpienie 1-2 trąb powietrznych.
Aktualizacja godz. 17:40: Potężne burze przechodzą nad Polską zachodnią i centralną. Aktualnie silny układ burzowy przemieszcza się nad Pomorzem Gdańskim i na Kujawach. Niesie ze sobą zagrożenie dużym gradem (nawet powyżej 5 cm średnicy) i bardzo silnym wiatrem do 90-110 km/h. Kolejne dość silne burze występują w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Zjawiska przemieszczają się stopniowo na północny wschód
W godzinach wieczornych oraz w nocy ze środy na czwartek (10/11.07.2024) burze przemieszczać będą się dalej w kierunkach wschodnich. Zjawiska burzowe w nocy wystąpią w Małopolsce, Świętokrzyskim, na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach.
W nocy burze będą miały mniejsze natężenie niż w dzień, ale lokalnie nadal mogą być gwałtowne. Bez burz tylko na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.
Bieżącą sytuację można śledzić na radarach dostępnych na naszej stronie internetowej:
Radar opadów: https://meteocentrum.pl/radar-opadow/
Radar burz: https://meteocentrum.pl/radar-burz/